Newsroom

Farmy.pl Newsroom
Spadają ceny paneli fotowoltaicznych 
26.09.2023

Spadają ceny paneli fotowoltaicznych 

Fotowoltaika staje się coraz bardziej dostępna ze względu na spadek cen komponentów. W Polsce systemy generujące energię z promieni słonecznych dominują w strukturze OZE. Systematycznie powstają nie tylko domowe instalacje, ale również wielkopowierzchniowe farmy dostarczające energię nawet do kilkuset tysięcy obiektów. Pandemia i wysoka inflacja wpłynęły na wzrost cen komponentów. Pojawia się jednak coraz więcej sygnałów wskazujących spadek kosztów związanych z budową instalacji. Z danych niemieckich ekspertów wynika, że średnie spotowe ceny paneli krystalicznych spadły o nawet 7 proc. 

Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę? Podstawowe informacje 
22.09.2023

Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę? Podstawowe informacje 

Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że coraz więcej osób i podmiotów rozważa wdrożenie instalacji do zasilania konkretnego obiektu. Jednym z największych ograniczeń są koszty. Budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga dużych nakładów środków w początkowej fazie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wspierających - programy rządowe, dotacje czy leasing. Popularność zyskują również kredyty. 

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?
18.09.2023

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?

Wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii w Polsce prowadzi również do rozwoju usług dodatkowych. Decydując się na instalację o dowolnej wielkości warto uwzględnić również ubezpieczenie. Towarzystwa oferują różne możliwości obejmujące ryzyka wpływające na żywotność oraz wydajność systemu. 

Czym jest prosument zbiorowy?
15.09.2023

Czym jest prosument zbiorowy?

W kwietniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, a wraz z nią wprowadzono pojęcie prosumenta zbiorowego. Główna korzyść z wdrożonego rozwiązania dotyczy oszczędności na rachunkach za prąd, ale również większej stabilności i niezależności energetycznej. Przepisy zakładają, że instalacja może znaleźć się na dachu albo w bezpośrednim sąsiedztwie - należy jednak zadbać o przyłączenie budynku do sieci. 

Czym jest cable pooling? 
11.09.2023

Czym jest cable pooling? 

Systematycznie pojawiają się kolejne doniesienia dotyczące licznych odmów przyłączenia do sieci nowych projektów. Problemy z wydolnością infrastruktury stanowią jedną z największych barier rozwoju OZE w Polsce. Krajowe sieci wymagają m.in. modernizacji oraz rozbudowy. Szybszym rozwiązaniem problemu okazuje się cable pooling. 

4 możliwości dofinansowania do fotowoltaiki 
11.09.2023

4 możliwości dofinansowania do fotowoltaiki 

Budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga zaangażowania dużej ilości środków przede wszystkim na początkowym etapie. Brak odpowiedniego kapitału stanowi barierę, którą trudno przeskoczyć. Cenne wsparcie stanowią możliwości dofinansowania dla przedsiębiorców - dotacje, kredyty czy leasing. Coraz większą popularność zyskuje również crowdfunding. 

Żywotność falownika - co warto wiedzieć? 
08.09.2023

Żywotność falownika - co warto wiedzieć? 

Jednym z najważniejszych elementów instalacji są panele fotowoltaiczne. Większość właścicieli i zarządców wie, jak duże znaczenie ma pielęgnacja oraz regularne przeglądy modułów. Natomiast część osób zapomina o równie ważnym komponencie - falowniku, inaczej nazywanym również inwerterem. Tymczasem warto wziąć pod uwagę także czynniki wpływające na żywotność urządzenia przetwarzającego prąd zmienny w prąd stały. 

Jakich paneli fotowoltaicznych nie kupować? 
01.09.2023

Jakich paneli fotowoltaicznych nie kupować? 

Energia słoneczna zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Systematycznie powstają nowe instalacje zasilające domy, fabryki, szkoły, szpitale czy inne placówki. Na skuteczność systemu wpływają wykorzystane materiały oraz montaż. Duże znaczenie mają m.in. panele fotowoltaiczne składające się z ogniw, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Jakich paneli fotowoltaicznych nie kupować? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? 

Koniec z decyzją środowiskową? Rząd planuje zmiany
29.08.2023

Koniec z decyzją środowiskową? Rząd planuje zmiany

Rząd zapowiedział ułatwienia dla inwestorów planujących budowę farmy fotowoltaicznej. Zmiany mają zwolnić z konieczności ubiegania się o decyzję środowiskową niektóre obiekty. Przedstawiciele władzy zwracają uwagę na potrzebę uproszczenia formalności dotyczących powstania systemów w Polsce.