Czy Polska jest gotowa na transformację energetyczną? Eksperci oceniają rynek energii.
W jakim stopniu Polska i pozostałe kraje Europy są gotowe na transformację energetyczną? W raporcie ETRI stworzonym przez firmę Eaton i Stowarzyszenie Association for Renewable Energy and Clean Technology (REA) zbadano gotowość poszczególnych państw do transformacji energetycznej.
Ocena gotowości na transformację energetyczną
Raport ETIR (Energy Transition Readiness Index) zrealizowano po raz czwarty. Zespół specjalistów przeanalizował gotowość niektórych państw europejskich do transformacji energetycznej. Pod uwagę wzięto perspektywę prywatnych inwestorów oraz inwestycji w usługi elastyczności skoncentrowanych na wsparciu odnawialnych źródeł energii i dekarbonizacji. W raporcie uwzględniono łącznie 14 państw przedstawiając wybrane cechy rynku energii elektrycznej, a także poddając ocenie aktualne i przyszłe zapotrzebowanie na wskazane zasoby.
Dane zbierano przez ankiety realizowane wśród przedstawicieli inwestorów w technologie elastyczności w różnych wybranych krajach. Realizowano również indywidualne rozmowy pozwalające zrozumieć kluczowe powody i oceny.
Eksperci przyjęli pięciostopniową skalę, w której 5 to najwyższa ocena, a 1 najniższa. W badaniu uwzględniono społeczno-polityczne wsparcie transformacji, umiejętność wykorzystywania technik zapewniających elastyczność sieci, a także dostępność rynku.
Przyszłość transformacji energetycznej w Polsce
Polska otrzymała ocenę 2 w ramach badania gotowości do transformacji energetycznej w kraju, co daje najgorszy wynik wśród wszystkich badanych państw. W poprzednim roku ocena dla Polski wyniosła 3.
W kategorii o nazwie zgoda publiczna i polityczna na konieczność zmian oraz dostosowania polityki i przepisów przyznano ocenę 3. Eksperci zwrócili uwagę, że w kraju wciąż panuje zbyt niska społeczna i ekonomiczna akceptacja dla transformacji energetycznej. Poza tym elastyczność sieci przesyłowych i dystrybucyjnych kształtuje się na niewystarczającym poziomie. Polska wciąż pozostaje w tyle za krajami Europy Zachodniej oraz Północnej. Systematycznie rośnie ogólna świadomość potrzeby zmian przekładająca się na wzrost udziału odnawialnych źródeł energii, ale wciąż brakuje nowych regulacji.
Wysoką notę Polska otrzymała za obszar rozpoznania potrzeb systemu związanych ze zwiększeniem elastyczności sieci oraz przejrzystości kierunku polityki.
W poprzedniej edycji pojawił się wyraźny spadek zaufania reprezentantów branży do czynników z grupy społeczno-ekonomicznej. Średnie wyniki były o około 10 proc. niższe niż w 2021 roku, co w dużej mierze wynikało z obaw związanych z kryzysem energetycznym. W tegorocznej edycji raportu analitycy zaobserwowali poprawę wyników. Możliwe więc, że zaufanie uczestników rynku energetycznego stopniowo wraca do poziomu sprzed kryzysu.
Dużym bodźcem do poprawy sytuacji byłoby szybsze wdrożenie Zielonego Ładu. Argumentem jest wprowadzona w USA ustawa o nazwie Inflation Reduction Act (IRA), która wpłynęła na przyspieszenie inwestycji w odnawialne źródła energii, a także na rozwój magazynowania, łańcuchów dostaw czy zastosowanie OZE w kraju. Motorem napędowym do rozwoju byłyby m.in. ulgi podatkowe dotyczące np. pomp ciepła, magazynów czy infrastruktury dla pojazdów elektrycznych.
Polska potrzebuje konkretnego planu transformacji energetycznej obejmującego interesariuszy oraz potrzeby rynku. Pod uwagę należy wziąć elastyczność i dostępność sieci. Eksperci dodają, że skuteczny plan może powstać wyłącznie we współpracy organów krajowych i regulacyjnych z operatorami systemów przesyłowych i dystrybucyjnych.
Popularne wpisy
Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej?
W Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych generujących czystą energię ze słońca. Przez ostatnie lata dużo mówi się o zaletach fotowoltaiki jako odnawialnego i bezpiecznego źródła energii. Żadne rozwiązanie nie jest jednak zupełnie pozbawione wad, a w praktyce okazuje się, że w niektórych przypadkach farma może być postrzegana wyłącznie z negatywnej strony. W mediach systematycznie pojawiają się doniesienia o przedstawicielach lokalnej społeczności, którzy nie chcą, żeby w otoczeniu powstała elektrownia słoneczna. Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uniknąć problemów prawnych?
Na jakie dofinansowanie farm fotowoltaicznych możemy liczyć?
Postawienie farmy fotowoltaicznej wiąże się z bardzo dużym kosztem, szczególnie dla tych przyszłych właścicieli, którzy nie mają na ten cel odpowiedniej ilości pieniędzy. Patrząc na to jednak okiem inwestora, z całą pewnością można stwierdzić, że jest to działanie bardzo opłacalne i zdecydowanie warto postarać się o źródło finansowania, które umożliwi zrealizowanie inwestycji.
Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?
Decyzja o zainwestowaniu w farmę fotowoltaiczną jest rozsądna z wielu powodów. Jeśli tylko można znaleźć na nią zarówno miejsce, jak i fundusze, może się okazać, że kryzys związany z inflacją przestanie być tak dotkliwym problemem. Samo założenie farmy wiąże się ze sporym wydatkiem jednorazowym, jednakże angażując się w to, szybko można sprawdzić, jak dużo można na tym zarobić.
Wady i zalety farm fotowoltaicznych
Rozważając postawienie farmy fotowoltaicznej, warto wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Ze względu na wysokość inwestycji, zdecydowanie nie powinno się podejmować szybkiej, pochopnej decyzji na podstawie impulsu. Oczywiście intuicja jest istotna, jednakże warto ją poprzeć rzetelnymi informacjami na temat farm fotowoltaicznych i ich faktycznej opłacalności.
Jak sprzedawać energię wyprodukowaną przez farmę fotowoltaiczną?
Możliwości sprzedaży wyprodukowanej energii zależą m.in. od wielkości obiektu. Według przepisów istnieje kilka rodzajów instalacji fotowoltaicznych. W przypadku mikro i małych instalacji prosumenci korzystają głównie z systemu net-billing rozliczając nadwyżki. Największe obiekty, czyli elektrownie słoneczne, to podmioty o mocy większej niż 1 MW. W przypadku farm fotowoltaicznych istnieją dwie podstawowe metody sprzedaży wyprodukowanej energii.
Ile zarobimy na farmie fotowoltaicznej?
Podczas szacowania zysków z instalacji fotowoltaicznej kluczowe znaczenie ma to, czy wyliczamy je perspektywy dewelopera czy inwestora. Obie opcje mogą okazać się korzystne, o ile całe przedsięwzięcie zostanie dobrze przemyślanie i zaplanowane.