Branża OZE do 2050 roku. Scenariusze przyszłości energetyki
Globalna transformacja energetyczna nie zwolni tempa, zwraca uwagę największy producent energii odnawialnej w Europie, w najnowszym raporcie. Branżę OZE czekają kolejne wzrosty napędzane przez rynki, politykę i technologię. W ciągu następnych lat zwiększy się dominacja Chin w obszarze dostaw najważniejszych technologii. W przypadku każdego z zaprezentowanych scenariuszy dominującą rolę odegra fotowoltaika.
Rekordowo niskie ceny zielonych certyfikatów
Zielone certyfikaty osiągają rekordowo niskie ceny. Tak tanie nie były od ponad 6 lat, kiedy niekorzystne zmiany w prawie uderzyły w wytwórców zielonej energii. Obecnie ponownie możemy obserwować drastyczne spadki cen zbliżających się do rekordowego poziomu.
Rekompensaty za ograniczenia produkcji energii elektrycznej
Dotychczas Polskie Sieci Energetyczne aż cztery razy w ciągu roku ograniczyły produkcję wytwarzania energii elektrycznej w farmach fotowoltaicznych przyłączonych do krajowego systemu. Właściciele instalacji mogą liczyć na rekompensaty przyznane przez operatora. Eksperci prognozują, że takie sytuacje mogą powtarzać się w przyszłości. Warto wiedzieć, jak przebiega proces uzyskiwania środków.
Nowe rozwiązania na rynku recyklingu paneli fotowoltaicznych. Jak przetwarzać odpady z zielonej energii?
Trwający rozwój fotowoltaiki sprawia, że na rynku pojawia się nie tylko coraz więcej zielonej energii, ale również specyficznych odpadów. Skuteczne przetwarzanie paneli ma duże znaczenie w ramach realizacji długoterminowych celów. Chociaż problem wciąż wydaje się odległy, przedstawiciele rynku intensywnie pracują nad wprowadzeniem przemyślanych rozwiązań.
Rozwój agrowoltaiki. UE dofinansowuje projekty
W branży OZE coraz częściej przywołuje się pojęcie agrowoltaiki, czyli połączenia fotowoltaiki z rolnictwem. Jednym z popularnych przykładów jest hodowla zwierząt na terenach, gdzie znajdują się panele. Odpowiedni sposób montażu pozwala na bezpieczne wykorzystanie powierzchni. Kolejne kraje decydują się na wypróbowanie rozwiązania. Ułatwieniem mają być dofinansowania z programów UE.
Coraz więcej pracowników w fotowoltaice, a liczba wakatów wciąż wysoka .
W 2022 roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Unii Europejskiej wzrosła o ponad 40 GW. To jednak niejedyny rekord w branży. Jak wskazują dane europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe w ubiegłym roku zanotowano znaczący wzrost liczby zatrudnionych w sektorze. Eksperci zwracają uwagę, że wciąż brakuje pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami, m.in. instalatorów czy osób zatrudnionych przy produkcji komponentów.
Rekordowo niskie ceny paneli fotowoltaicznych. Kiedy zaczną spadać?
W br. ceny paneli fotowoltaicznych na rynku europejskich osiągają rekordowo niskie wartości. Nadpodaż stanowi zagrożenie głównie dla mniejszych firm na rynku europejskim. Konieczne jest zmniejszenie zapasów w magazynach, co przełoży się na powrót zrównoważonych cen paneli fotowoltaicznych. Eksperci zwracają uwagę, że niektóre firmy nie przetrwają systematycznego spadku cen.
Fotowoltaika zimą. Jak dbać o instalacje w sezonie zimowym?
Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje promienie słoneczne do generowania energii. Część osób rozważających inwestycję zastanawia się nad wydajnością systemu zimą, kiedy intensywność promieniowania jest mniejsza. Co warto wiedzieć o działaniu fotowoltaiki zimą? Jak dbać o instalacje w sezonie zimowym?
Cable pooling wchodzi w życie. Nowe rozwiązania dla współdzielenia instalacji
Od 1 października br. obowiązują nowe przepisy dotyczące cable pooling, czyli współdzielenia infrastruktury energetycznej przez dwa różne rodzaje źródeł generujących energię. Rozwiązanie pozwala na pełne wykorzystanie infrastruktury energetycznej w danej lokalizacji, a tym samym przyczynia się do rozwoju OZE w kraju.