Farmy.pl Newsroom Pół wieku żywotności modułu PV? Producent z Litwy przedstawia wyniki badań 
Pół wieku żywotności modułu PV? Producent z Litwy przedstawia wyniki badań 
26.03.2024

Pół wieku żywotności modułu PV? Producent z Litwy przedstawia wyniki badań 

SoliTek, producent paneli fotowoltaicznych z Litwy, przedstawił wyniki badań porównujących materiały enkapsulacyjne wykorzystywane do produkcji paneli fotowoltaicznych. Eksperci zwrócili uwagę na jeden, który może przedłużyć żywotność modułu nawet do 50 lat. 

Wybór wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych, inwerterów i innych komponentów jest istotny dla trwałości instalacji. Komponenty o niższej jakości mogą ulegać awariom wcześniej i skracać żywotność systemu. Przeciętna żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi od 25 do 30 lat.  

Jak przedłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych?  

Firma SoliTek zrealizowała badanie skupiające się na porównaniu żywotności paneli PV wykorzystujących jako materiał enkapsulacyjny poli(etylen-co-octan winylu) - EVA, oraz elastomer poliolefinowy - POE. Pierwszy to dobrze znany i popularny materiał, drugi znajduje zastosowanie wśród mniejszej liczby producentów. Stopniowo rośnie jednak zainteresowanie również POE. W 2023 roku szacowane zapotrzebowanie na enkapsulaty wyniosło 1,48-1,53 mln ton dla EVA oraz 0,390-0,420 mln ton dla POE. W br. w przypadku EVA wartość wynosi 1,45-1,53 mln ton, a dla POE od 0,52 do 0,58 mln ton. 

Z badań przeprowadzonych przez producenta z Litwy wynika, że POE to materiał wyróżniający się większą odpornością i wytrzymałością na przestrzeni lat. Firma SoliTek zrealizowała testy wilgotnego ciepła pozwalające na ocenę niezawodności oraz solidności. Producent testował moduły przez 3,5 tys. godzin czyli o 2,5 tys. dłużej niż wskazują wymagania normatywne w ramach referencyjnego czasu badania. Próbę zrealizowano w utrzymaniu temperatury od 85 st. Celsjusza (± 2 st. Celsjusza) i wilgotności względnej na poziomie 85 proc.  

Badania pokazały, że po 2,5 tys. godzin panele bazujące na materiałach z dodatkową warstwą szkła enkapsulowane z EVA ujawniły poziom degradacji na poziomie 7,9 proc. Równocześnie po 3,5 tys. godzin moduły szkło-szkło enkapsulowane POE przedstawiły wskaźnik na poziomie 3,5 proc.  

Organizator badania zwraca uwagę, że w rzeczywistych warunkach rezultaty mogą być nieco inne z uwagi na oddziaływanie pozostałych czynników zewnętrznych. Wciąż jednak POE osiągnęłoby lepszy wynik.  

Żywotność modułu na poziomie ponad 50 lat  

Zdaniem SoliTek połączenie modułów typu szkło-szkło z materiałem enkapsulacyjnym POE może umożliwić utrzymanie żywotności paneli PV na poziomie ponad 50 lat. To duża różnica w porównaniu z szacunkami większości producentów, którzy wskazują na żywotność wynoszącą od 25 do maksymalnie 30 lat.  

Producent zwraca uwagę, że moduły z dodatkową warstwą szkła nie zawsze są lepsze od produktów wykorzystujących warstwę szkła wyłącznie z jednej strony. Biorąc pod uwagę moduł szkło-szkło w połączeniu z EVA rezultat nie będzie zadowalający z uwagi na szczelną budowę modułu niepozwalającą na odparowywanie kwasu octowego.  

Co wpływa na żywotność paneli PV? 

Na żywotność paneli fotowoltaicznych wpływa wiele czynników. Oprócz rodzaju i jakości wykorzystanych materiałów duże znaczenie mają czynniki środowiskowe. Ekstremalne warunki pogodowe, takie jak intensywne nasłonecznienie, wysokie temperatury, obfite opady deszczu, śniegu, wiatr czy grad mogą wpływać na trwałość paneli fotowoltaicznych. W niektórych przypadkach prowadzą do uszkodzeń mechanicznych i przyspieszają degradację. 

Z kolei regularna konserwacja i pielęgnacja wydłużają żywotność. Czyszczenie, usuwanie zabrudzeń oraz monitorowanie stanu technicznego wpływa na wydajność systemu, ale również możliwy czas eksploatacji. W Polsce stopień zanieczyszczeń paneli utrzymuje się na podobnym poziomie na terenie całego kraju. Nieco więcej osadów można zauważyć na instalacjach zlokalizowanych w sąsiedztwie terenów rolniczych. Intensywne prace w pobliżu sprzyjają osadzaniu się materiałów zawierających substancje organiczne. W sezonie zimowym należy systematycznie usuwać zalegający śnieg. 

Wysokiej jakości zabezpieczenia zapewnią ochronę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Warto, żeby system przeciwpożarowy był połączony z systemem monitoringu oraz alarmowym, co pozwoli na szybką reakcję oraz minimalizację strat.