Farmy.pl Newsroom Chiny liderem na rynku fotowoltaiki? Kolejny rekordowy wynik 
Chiny liderem na rynku fotowoltaiki? Kolejny rekordowy wynik 
23.04.2024

Chiny liderem na rynku fotowoltaiki? Kolejny rekordowy wynik 

Chiny od kilku lat zajmują wiodącą pozycję na globalnym rynku inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. W 2023 roku odnotowano rekordowy wzrost energii pochodzącej ze słońca. Prognozy wskazują, że do 2060 roku Chiny mogą osiągnąć neutralność węglową.

Kolejny rekordowy rok dla chińskiej fotowoltaiki  

Jak podaje Chińskie Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej (CPIA) w 2023 roku w Chinach powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 216,88 GW, a to pozwolił osiągnąć codzienny wzrost mocy systemów fotowoltaicznych o średnio blisko 600 MW.  

W grudniu ubiegłego roku uruchomiono elektrownie generujące energię ze słońca o mocy 53 GW - dziennie oddawano 1,7 GW. W czwartym kwartale 2023 roku łączna moc powstałych systemów wyniosła 87,4 GW i była zbliżona do mocy instalacji powstałych w Państwie Środka przez cały 2022 rok - 87,9 GW.  

Na koniec 2023 roku całkowita moc elektrowni PV ukształtowała się na poziomie 609,5 GW. Równocześnie moc pochodząca z wiatru wyniosła 440 GW. W tym samym czasie w UE oddano do użytkowania instalacje fotowoltaiczne o mocy 56 GW. Według SolarPower Europe całkowita moc elektrowni PV w krajach należących do Unii Europejskiej wynosiła około 263 GW na koniec 2023 roku.  

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) podaje, że w ubiegłym roku Chińczycy uruchomili systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy równoznacznej z mocą oddaną w 2022 roku na całym świecie.   

W pierwszym półroczu 2023 roku Chiny wydały 15,8 mld dolarów na rozwój instalacji fotowoltaicznych w kraju. Rystad Energy podkreśla, że jest to ponad 3 razy więcej niż przeznaczono na energię czerpaną z tradycyjnych źródeł.  

Projekty na dużą skalę powstają głównie w północno-zachodniej części kraju ze względu na dostępność terenów. W Chinach buduje się również sieci przesyłowe wysokiego napięcia dostarczające energię z lokalizacji, gdzie wytwarza się moc do pozostałych regionów.  

Chiński rząd realizuje plan 5-letni, którego celem jest osiągnięcie 443 GW z nowych elektrowni PV do końca 2025 roku.  

Rozwój systemów magazynowania energii  

Chiny angażują się również w rozwój systemów magazynowania energii. Krajowa Administracja Energii (NEA) wskazuje, że moc systemu magazynowania energii wyniosła 31,4 GW, a w 2022 roku było to 8,7 GW. Chińczycy wykorzystują przede wszystkim akumulatory litowo-jonowe, magazynowanie sprężonego powietrza oraz kilka innych rozwiązań.  

Ponad 20 regionów korzysta z planów magazynowania energii. Wraz ze wzrostem liczby instalacji OZE rośnie znaczenie magazynów dla czystej energii, a prognozy wskazują, że do 2030 roku Chiny mogą osiągnąć moc 250 GW.  

Jednym z najważniejszych projektów związanych z magazynowaniem energii jest projekt magazynowania energii sprężonego powietrza. Największy plan pod względem mocy dotyczy północnej prowincji o nazwie Gansu - 300 MW/1800 MWh.  

Fotowoltaika w Chinach to nie tylko sukcesy  

Obecnie branża fotowoltaiczna w Chinach mierzy się z problemem nadpodaży produktów. W 2023 roku wyprodukowano o 54 proc. więcej ogniw niż w roku ubiegłym, co przełożyło się na 541 GW. Z ogólnych szacunków wynika, że Chiny zaspokajają ponad 90 proc. globalnej produkcji.  

Błyskawiczna ekspansja ma jednak główną wadę w postaci nadprodukcji. Nadwyżka mocy produkcyjnych związana z silną konkurencją wywołała konieczność dodatkowego zwiększenia sprzedaży na rynkach zagranicznych. Szacuje się, że wartość eksportu w 2022 roku wyniosła 46 mld dolarów i wzrosła o 63 proc. Natomiast pod koniec 2023 roku miała wzrosnąć o kolejne 14 proc. a równocześnie wartość spadła o 4 proc.  

Chińscy producenci borykają się z trudnościami w dostępie do zagranicznych rynków. Wśród problemów wymienia się m.in. konieczność przeniesienia produkcji poza Chiny.