Farmy.pl Newsroom Jak zabezpieczyć farmę fotowoltaiczną przed kradzieżą?
Jak zabezpieczyć farmę fotowoltaiczną przed kradzieżą?
16.04.2024

Jak zabezpieczyć farmę fotowoltaiczną przed kradzieżą?

Kradzież na farmie fotowoltaicznej może wiązać się z dużymi stratami. Wraz ze wzrostem popularności instalacji w skali globalnej zwiększa się również częstotliwość rabunków. W polskich i zagranicznych mediach systematycznie pojawiają się doniesienia o kolejnych kradzieżach w przydomowych, ale przede wszystkim większych instalacjach. Jak zabezpieczyć farmę fotowoltaiczną przed kradzieżą? 

Kradzież na farmie fotowoltaicznej  

Wśród komponentów, które najczęściej padają łupem złodziei znajdują się panele fotowoltaiczne, ale również inne elementy systemu. W lutym br. w niemieckich mediach pojawiła się informacja o kradzieży, która wygenerowała straty szacowane na 150 000 euro. Złodzieje ukradli łącznie około 100 kilometrów miedzianych przewodów wykorzystywanych w farmie fotowoltaicznej. Inny rodzaj kradzieży dotyczy paneli fotowoltaicznych. Przykładem może być włamanie w Witnicy, niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego, podczas którego skradziono 200 paneli fotowoltaicznych. Poza tym kradzieże obejmują również falowniki czy metalowe elementy konstrukcji. Złodzieje wykorzystują moduły i pozostałe materiały na rynku produktów używanych.  

Do poniesionych strat należy doliczyć równowartość zysków, które mogłyby zostać wygenerowane, ale instalacja nie nadaje się do użytkowania.  

Największe ryzyko kradzieży dotyczy instalacji fotowoltaicznych zlokalizowanych na gruncie. Farmy fotowoltaiczne powstają głównie na terenach nieco oddalonych od zabudowań, co ułatwia kradzież. Złodzieje przygotowują się do rabunku zwracając uwagę na zabezpieczenia i otoczenie.  

Jak zabezpieczyć panele fotowoltaiczne przed kradzieżą? 

Odpowiednie zabezpieczenie farmy fotowoltaicznej w dużym stopniu ogranicza ryzyko kradzieży. Złodzieje szczegółowo przygotowują się do rabunku analizując przede wszystkim dostępne zabezpieczenia.  

Jak zabezpieczyć panele fotowoltaiczne przed kradzieżą? 
 

1. Monitoring -  podstawowe zabezpieczenie na terenie farmy fotowoltaicznej, system monitoringu obejmuje teren i odstrasza potencjalnych złodziei, ale również dostarcza nagrania w przypadku kradzieży. Do wad zalicza się możliwość przygotowania się złodziei przez wykorzystanie ubrań utrudniających identyfikację.  

2. Ogrodzenie - solidne ogrodzenie to kolejny niezbędny element wyznaczający granicę i utrudniający dostęp do działki. Większość złodziei jest jednak w stanie pokonać ograniczenia.  

3. Oświetlenie - oświetlenie na terenie farmy fotowoltaicznej, zwłaszcza w nocy może zniechęcić potencjalnych złodziei do działania. 

4. System alarmowy - warto zainwestować w system alarmowy, który reaguje na wszelkie próby wtargnięcia na teren farmy fotowoltaicznej. Alarmy dźwiękowe lub monitorowanie przez ochronę mogą szybko odeprzeć próbę kradzieży. 

5. Zabezpieczenie paneli fotowoltaicznych - specjalne systemy zabezpieczeń, takie jak zamki antykradzieżowe lub systemy śledzenia GPS, które pozwolą na śledzenie paneli w razie kradzieży. 

6. Firma ochroniarska - specjaliści w razie potrzeby szybko reagują na zagrożenie. Zniechęcająco na złodziei działa widoczna informacja o ochronie.  

Zastosowanie środków zwiększy bezpieczeństwo farmy fotowoltaicznej i zmniejszy ryzyko kradzieży. Ważne jest również regularne monitorowanie i aktualizacja zabezpieczeń, aby zapewnić ciągłą ochronę infrastruktury fotowoltaicznej.