Floating PV wyprze farmy fotowoltaiczne? Perspektywy rozwoju pływającej fotowoltaiki.
Wraz ze spadającą liczbą terenów nadających się pod instalację systemów solarnych wzrasta znaczenie nowych rozwiązań. Floating PV jest w początkowej fazie rozwoju, ale coraz częściej podkreśla się potencjał pływających elektrowni. Organizacja Solar Power Europe (SPE) przedstawiła raport podsumowujący najlepsze praktyki i perspektywy branży na przyszłe lata.
Fotowoltaika na wodzie - czym jest?
Fotowoltaika na wodzie to panele PV zamontowane na konstrukcji pływającej na zbiorniku wodnym, np. zaniedbanym stawie rybnym, zbiorniku retencyjnym, zalanym kamieniołomie, kopalni, żwirowni czy piaskowni. Pod uwagę bierze się różne zbiorniki pod warunkiem, że nie stanowią miejsca rekreacji albo siedliska zwierząt.
Jak wskazuje SPE w 2015 roku floating PV odpowiadał za około 70 MW w skali globalnej.
Na sytuację na rynku wpłynęły przede wszystkim działania krajów azjatyckich, m.in. Chiny zdecydowały się wykorzystać zalane tereny górnicze. W ciągu zaledwie dwóch lat (od 2015 do 2017 roku) zainstalowana moc systemów fotowoltaicznych na wodzie wzrosła o rekordowe 743 proc. kształtując się na poziomie około 600 MW. Natomiast już w 2018 roku moc elektrowni wyniosła 1,1 GW. Z danych wynika, że rozwój wodnych instalacji nieco spowolnił od 2019 roku. Na koniec 2022 roku skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) floating PV wyniósł 51 proc.
Fotowoltaika na wodzie w Europie i na świecie
Pływające instalacje systematycznie pojawiają się na całym świecie, głównie w krajach azjatyckich i Europie.
Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że w skali globalnej w 2022 roku zainstalowano łącznie 2,3 GW, a floating PV osiągnął 5,7 GW skumulowanej mocy.
Za największy udział w całkowitej mocy wynoszący nawet 70 proc. odpowiadają Chiny - niemal 4 GW. Następne pozycje należą do Japonii, Korei Południowej i Europy. Na koniec 2023 roku na Starym Kontynencie w ramach FVP zainstalowano około 451 MW. Wśród europejskich krajów zainteresowanych pływającą fotowoltaiką dominuje Holandia - 280 MW, Francja - 80 MW, Austria - 25 MW, Niemcy - 25 MW i Hiszpania - 10 MW.
Solar Power Europe zwraca uwagę, że floating PV to wciąż nowe rozwiązanie w Unii Europejskiej. Technologia zyskuje jednak coraz większą popularność z uwagi na spadającą liczbę terenów dostępnych pod budowę tradycyjnych instalacji fotowoltaicznych. Równocześnie kryzys klimatyczny wymusza szybszą transformację energetyczną.
Solar Power Europe prognozuje, że globalna roczna stopa wzrostu wynosi 22 proc., a zgodnie z prognozami rynek do 2031 roku przekroczy próg 6 GW systemów w ciągu roku.
SPW szacuje, że przy pokryciu panelami PV dostępnych zbiorników w UE na poziomie 10 proc. potencjał wynosi nawet 157 GW mocy z pływających instalacji. Wygeneruje to energię wynoszącą 6 proc. rocznego zużycia energii w UE. W raporcie zwrócono również uwagę na najwyższy potencjał floating PV w krajach takich jak Szwecja, Finlandia i Hiszpania.
Pływające elektrownie powstają również w Polsce. Trwają prace nad uruchomieniem największej inwestycji na zbiorniku retencyjnym w Żarnowcu o minimalnej mocy 7 MWp.
Co powstrzymuje rozwój fotowoltaiki na wodzie?
Rynek FPV będzie musiał zmierzyć się z barierami w postaci przede wszystkim rozbudowanych procesów administracyjnych prowadzących do wydania pozwoleń, a także brakiem wsparcia dla nowej technologii. Szczególnie w Europie nowe rozwiązanie wciąż znajdują się w początkowej fazie.
Brak społecznej akceptacji to druga istotna bariera wskazana przez SPW. Duże znaczenie ma wdrożenie procesów edukacyjnych i angażowanie lokalnych władz oraz społeczności.
Popularne wpisy
Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej?
W Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych generujących czystą energię ze słońca. Przez ostatnie lata dużo mówi się o zaletach fotowoltaiki jako odnawialnego i bezpiecznego źródła energii. Żadne rozwiązanie nie jest jednak zupełnie pozbawione wad, a w praktyce okazuje się, że w niektórych przypadkach farma może być postrzegana wyłącznie z negatywnej strony. W mediach systematycznie pojawiają się doniesienia o przedstawicielach lokalnej społeczności, którzy nie chcą, żeby w otoczeniu powstała elektrownia słoneczna. Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uniknąć problemów prawnych?
Na jakie dofinansowanie farm fotowoltaicznych możemy liczyć?
Postawienie farmy fotowoltaicznej wiąże się z bardzo dużym kosztem, szczególnie dla tych przyszłych właścicieli, którzy nie mają na ten cel odpowiedniej ilości pieniędzy. Patrząc na to jednak okiem inwestora, z całą pewnością można stwierdzić, że jest to działanie bardzo opłacalne i zdecydowanie warto postarać się o źródło finansowania, które umożliwi zrealizowanie inwestycji.
Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?
Decyzja o zainwestowaniu w farmę fotowoltaiczną jest rozsądna z wielu powodów. Jeśli tylko można znaleźć na nią zarówno miejsce, jak i fundusze, może się okazać, że kryzys związany z inflacją przestanie być tak dotkliwym problemem. Samo założenie farmy wiąże się ze sporym wydatkiem jednorazowym, jednakże angażując się w to, szybko można sprawdzić, jak dużo można na tym zarobić.
Wady i zalety farm fotowoltaicznych
Rozważając postawienie farmy fotowoltaicznej, warto wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Ze względu na wysokość inwestycji, zdecydowanie nie powinno się podejmować szybkiej, pochopnej decyzji na podstawie impulsu. Oczywiście intuicja jest istotna, jednakże warto ją poprzeć rzetelnymi informacjami na temat farm fotowoltaicznych i ich faktycznej opłacalności.
Jak sprzedawać energię wyprodukowaną przez farmę fotowoltaiczną?
Możliwości sprzedaży wyprodukowanej energii zależą m.in. od wielkości obiektu. Według przepisów istnieje kilka rodzajów instalacji fotowoltaicznych. W przypadku mikro i małych instalacji prosumenci korzystają głównie z systemu net-billing rozliczając nadwyżki. Największe obiekty, czyli elektrownie słoneczne, to podmioty o mocy większej niż 1 MW. W przypadku farm fotowoltaicznych istnieją dwie podstawowe metody sprzedaży wyprodukowanej energii.
Ile zarobimy na farmie fotowoltaicznej?
Podczas szacowania zysków z instalacji fotowoltaicznej kluczowe znaczenie ma to, czy wyliczamy je perspektywy dewelopera czy inwestora. Obie opcje mogą okazać się korzystne, o ile całe przedsięwzięcie zostanie dobrze przemyślanie i zaplanowane.