7 najważniejszych zmian w ramach nowelizacji ustawy o OZE
Wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zmiany dotyczą wdrożenia unijnej dyrektywy RED II. Polska powinna wprowadzić nowe przepisy maksymalnie do połowy 2021 roku, ale procedurę udało się zakończyć dopiero w drugiej połowie br. Tymczasem na szczeblu UE trwają prace nad kolejną wersją dyrektywy. RED III stanowić będzie odpowiedź na zmiany oraz nowe wyzwania dotyczące OZE.
Spadek emisji gazów cieplarnianych w Europie
Europejski Urząd Statystyczny przedstawił dane, z których wynika, że w pierwszym kwartale br. w aż 21 państwach Unii Europejskiej obniżono emisję gazów cieplarnianych. Natomiast w 6 krajach zanotowano wzrost emisji.
Inwestycje w OZE przyspieszą? Pozwolenie na budowę do 12 miesięcy
Wydawanie pozwoleń na budowę inwestycji OZE wkrótce ma przyspieszyć. Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z założeniami na pozwolenie na budowę trzeba będzie poczekać maksymalnie 12 miesięcy, ale wyłącznie w wybranych lokalizacjach.
Jak niskie ceny paneli zmieniają branżę fotowoltaiczną?
Pandemia sprawiła, że inwestorzy z jeszcze większą uwagą zaczęli podchodzić do planowanych projektów. W 2023 roku dużym ułatwieniem okazały się spadające ceny paneli fotowoltaicznych na rynku europejskim. Prognozy wskazują, że trwa dobry moment nie tylko na inwestycję w domową instalację, ale przede wszystkim dochodową farmę fotowoltaiczną.
Nowelizacja ustawy o OZE. Jakie zmiany czeka rynek?
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii weszła w życie z wyjątkiem przepisów wymagających odpowiednio dłuższego vacatio legis. Dokument ma stanowić znaczące wsparcie dla dalszego rozwoju OZE w Polsce. W ramach nowych przepisów wprowadzono m.in. definicję prosumenta lokatorskiego, zaktualizowano regulacje dot. ciepłownictwa i chłodnictwa czy przedstawiono ułatwienia w zakresie procedur administracyjnych.
Dyrektywa o efektywności energetycznej. Jakie obowiązki czekają kraje UE?
Kraje należące do Unii Europejskiej mają dwa lata na wdrożenie przepisów nowej dyrektywy o efektywności energetycznej. Dokument koncentruje się na osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Głównym celem jest redukcja zużycia energii końcowej o 11,7 proc. Wcześniejszy cel zakładał 9 proc.
Dlaczego falownik się wyłącza?
Falownik to jeden z najważniejszych elementów systemu fotowoltaicznego. Odpowiada za przekształcenie prądu stałego w zmienny. Czasami inwerter wyłącza się, a właściciele systemu zastanawiają się nad przyczynami - nie zawsze zatrzymanie pracy wiąże się z awarią.
Farma fotowoltaiczna - kiedy koncesja jest wymagana?
Koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii jest wymagana, kiedy podmiot planuje prowadzić działalność gospodarczą związaną z wytwarzaniem energii z OZE. Co warto wiedzieć o koncesji? Jak uzyskać odpowiednie dokumenty?
Gdzie można postawić farmę fotowoltaiczną?
Farma fotowoltaiczna to obiekt na większą skalę niż domowa instalacja. Lokalizacja ma znaczący wpływ na wydajności oraz opłacalność inwestycji. Wybór odpowiedniego miejsca zależy od wielu czynników, w tym klasy gruntu, topografii, czy regulacji lokalnych. Planując budowę farmy warto pamiętać, że wymagana jest również infrastruktura wspierająca.