Newsroom

Farmy.pl Newsroom
Nowelizacja ustawy o OZE. Jakie zmiany czeka rynek?
24.10.2023

Nowelizacja ustawy o OZE. Jakie zmiany czeka rynek?

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii weszła w życie z wyjątkiem przepisów wymagających odpowiednio dłuższego vacatio legis. Dokument ma stanowić znaczące wsparcie dla dalszego rozwoju OZE w Polsce. W ramach nowych przepisów wprowadzono m.in. definicję prosumenta lokatorskiego, zaktualizowano regulacje dot. ciepłownictwa i chłodnictwa czy przedstawiono ułatwienia w zakresie procedur administracyjnych. 

Dyrektywa o efektywności energetycznej. Jakie obowiązki czekają kraje UE? 
17.10.2023

Dyrektywa o efektywności energetycznej. Jakie obowiązki czekają kraje UE? 

Kraje należące do Unii Europejskiej mają dwa lata na wdrożenie przepisów nowej dyrektywy o efektywności energetycznej. Dokument koncentruje się na osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Głównym celem jest redukcja zużycia energii końcowej o 11,7 proc. Wcześniejszy cel zakładał 9 proc.

Dlaczego falownik się wyłącza? 
10.10.2023

Dlaczego falownik się wyłącza? 

Falownik to jeden z najważniejszych elementów systemu fotowoltaicznego. Odpowiada za przekształcenie prądu stałego w zmienny. Czasami inwerter wyłącza się, a właściciele systemu zastanawiają się nad przyczynami - nie zawsze zatrzymanie pracy wiąże się z awarią. 

Farma fotowoltaiczna - kiedy koncesja jest wymagana?
03.10.2023

Farma fotowoltaiczna - kiedy koncesja jest wymagana?

Koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii jest wymagana, kiedy podmiot planuje prowadzić działalność gospodarczą związaną z wytwarzaniem energii z OZE. Co warto wiedzieć o koncesji? Jak uzyskać odpowiednie dokumenty?

Gdzie można postawić farmę fotowoltaiczną?
29.09.2023

Gdzie można postawić farmę fotowoltaiczną?

Farma fotowoltaiczna to obiekt na większą skalę niż domowa instalacja. Lokalizacja ma znaczący wpływ na wydajności oraz opłacalność inwestycji. Wybór odpowiedniego miejsca zależy od wielu czynników, w tym klasy gruntu, topografii, czy regulacji lokalnych. Planując budowę farmy warto pamiętać, że wymagana jest również infrastruktura wspierająca. 

Spadają ceny paneli fotowoltaicznych 
26.09.2023

Spadają ceny paneli fotowoltaicznych 

Fotowoltaika staje się coraz bardziej dostępna ze względu na spadek cen komponentów. W Polsce systemy generujące energię z promieni słonecznych dominują w strukturze OZE. Systematycznie powstają nie tylko domowe instalacje, ale również wielkopowierzchniowe farmy dostarczające energię nawet do kilkuset tysięcy obiektów. Pandemia i wysoka inflacja wpłynęły na wzrost cen komponentów. Pojawia się jednak coraz więcej sygnałów wskazujących spadek kosztów związanych z budową instalacji. Z danych niemieckich ekspertów wynika, że średnie spotowe ceny paneli krystalicznych spadły o nawet 7 proc. 

Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę? Podstawowe informacje 
22.09.2023

Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę? Podstawowe informacje 

Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że coraz więcej osób i podmiotów rozważa wdrożenie instalacji do zasilania konkretnego obiektu. Jednym z największych ograniczeń są koszty. Budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga dużych nakładów środków w początkowej fazie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wspierających - programy rządowe, dotacje czy leasing. Popularność zyskują również kredyty. 

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?
18.09.2023

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?

Wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii w Polsce prowadzi również do rozwoju usług dodatkowych. Decydując się na instalację o dowolnej wielkości warto uwzględnić również ubezpieczenie. Towarzystwa oferują różne możliwości obejmujące ryzyka wpływające na żywotność oraz wydajność systemu. 

Czym jest prosument zbiorowy?
15.09.2023

Czym jest prosument zbiorowy?

W kwietniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, a wraz z nią wprowadzono pojęcie prosumenta zbiorowego. Główna korzyść z wdrożonego rozwiązania dotyczy oszczędności na rachunkach za prąd, ale również większej stabilności i niezależności energetycznej. Przepisy zakładają, że instalacja może znaleźć się na dachu albo w bezpośrednim sąsiedztwie - należy jednak zadbać o przyłączenie budynku do sieci.