Farmy.pl Newsroom Fotowoltaika 2024. Jakie są prognozy dla Europy i świata?
Fotowoltaika 2024. Jakie są prognozy dla Europy i świata?
30.04.2024

Fotowoltaika 2024. Jakie są prognozy dla Europy i świata?

W 2024 roku produkcja energii z fotowoltaiki ma wzrosnąć o 50 TWh w Europie według szacunków firmy analitycznej Rystad Energy. Z kolei Bloomberg New Energy Finance podaje, że w skali globalnej moc instalacji fotowoltaicznych zwiększy się o 130 GW w porównaniu do poprzedniego roku. 

Fotowoltaika 2024 w Europie - Niemcy z mocną pozycją na rynku  

Z danych przedstawionych przez analityków Rystad Energy wynika, że w 2023 roku produkcja wygenerowana przez fotowoltaikę zwiększyła się o zaledwie 20 proc. chociaż zrealizowano rekordowy wzrost mocy wynoszący 60 GW. W 2024 roku analitycy prognozują, że produkcja energii ze słońca w Europie wzrośnie o kolejne 50 TWh.  

Zdaniem analityków duży wpływ na rekordowy wynik w 2024 roku będzie miał rozwój fotowoltaiki w Niemczech. Zachodni sąsiedzi od lat dominują na lokalnym rynku. Wyłącznie w 2023 roku dostarczyli 14 GW mocy - najwięcej w Europie. Pod uwagę wzięto zarówno systemy zainstalowane na dachach, jak i na gruncie. W 2022 roku wartość szacowano na 7,5 GW co porównując dane rok do roku wskazuje na 85 proc. wzrost. W 2023 roku fotowoltaika wytworzyła 62 TWh energii, a to pozwoliło na pokrycie 12 proc. zużycia.  

W kolejnych miesiącach rynek PV w Niemczech nie zwolni tempa, a zainstalowana moc ponownie będzie wysoka. Dodatkowo analitycy zwracają uwagę na prognozowane większe nasłonecznienie w porównaniu z minionym rokiem, co również przyczyni się do lepszych wyników osiąganych przez fotowoltaikę.  

W 2023 roku osiągnięto rekordowy wzrost mocy fotowoltaiki, ale produkcja energii kształtowała się na mniej satysfakcjonującym poziomie. W minionych miesiącach Niemcy zajmowały się głównie importem netto przede wszystkim z Francji oraz Skandynawii. Na sytuację wpłynęło zamykanie elektrowni jądrowych, spadek produkcji energii z węgla, a także stosunkowo niewielka produkcja energii fotowoltaicznej oraz spadek cen energii na rynkach europejskich. W niemieckiej strategii na nowy rok uwzględniono konieczność dywersyfikacji źródeł energii oraz ograniczenie eksportu z innych krajów.  

Zdaniem Federalnej Agencji Sieci (niem. Bundesnetzagentur) w nowym roku Niemcy zamontują nawet 1,5 mln nowych systemów w gospodarstwach domowych. W prognozach uwzględnia się wciąż wysokie ceny energii elektrycznej oraz atrakcyjne warunki finansowania. BSW przytacza również badanie zrealizowane w grudniu, w którym wzięło udział tysiąc osób posiadających przestrzeń nadającą się do montażu systemu. Z wyników badania wynika, że aż 69 proc. myśli o instalacji na dachu, a 16 proc. planuje montaż w ciągu najbliższego roku.  

Silna pozycja OZE na świecie i prognozy rekordowych wyników  

W 2024 roku odnawialne źródła energii zyskają jeszcze większe znaczenie. Zdaniem analityków po raz pierwszy fotowoltaika zajmie dominującą pozycję pod względem mocy i generowanej energii. Rystad Energy dodaje, że zapotrzebowanie na energię w Europie rośnie w stopniu odpowiadającym wzrostowi odnawialnych źródeł energii, co sprawia, że stopniowo spada udział tradycyjnych zasobów takich jak węgiel. Eksperci prognozują, że spadek wyniesie 60 TWh biorąc pod uwagę mały wzrost zapotrzebowania na energię. 
 

Bloomberg New Energy Finance prognozuje, że w 2024 roku na świecie moc z elektrowni PV zwiększy się o 130 GW. Wzrost mocy fotowoltaiki w skali globalnej wyniesie 574 GW. Natomiast do 2030 roku ma ukształtować się na poziomie około 880 GW. 

Zdaniem analityków na globalnym rynku wciąż największe znaczenie mieć będą Chiny. W ubiegłym roku w Państwie Środka powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 217 GW. Dla porównania w 2022 roku było to 88 GW. Całkowita moc PV w Chinach wzrosła do 609,5 GW w 2023 roku.  

W pierwszym półroczu 2023 roku Chiny wydały 15,8 mld dolarów na rozwój instalacji fotowoltaicznych w kraju. Rystad Energy podkreśla, że jest to ponad 3 razy więcej niż przeznaczono na energię czerpaną z tradycyjnych źródeł. Chiński rząd realizuje plan 5-letni, którego celem jest osiągnięcie 443 GW z nowych elektrowni PV do końca 2025 roku.