Panele fotowoltaiczne - jakie wybrać?
Planując inwestycję w mikroinstalację albo farmę fotowoltaiczną należy wziąć pod uwagę czynniki wpływające na wydajność oraz żywotność projektu. Analizę, planowanie oraz budowę instalacji należy powierzyć firmie z doświadczeniem. Podczas rozmów warto jednak wykazać się minimum podstawową wiedzą na temat paneli fotowoltaicznych oraz pozostałych elementów.
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023 - wyniki i prognozy
W maju br. Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XI edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”. Zespół specjalistów przedstawił kompleksowe podsumowanie aktualnej sytuacji na rynku, a także trendy. Kolejne dane i prognozy potwierdzają, że rynek fotowoltaiki jest głównym obszarem inwestycji nie tylko wśród odnawialnych źródeł energii, ale całej energetyki.
Jak kontrolować pracę modułów fotowoltaicznych?
Regularna kontrola pracy modułów fotowoltaicznych pozwala zauważyć ewentualne spadki wydajności, które mogą być spowodowane np. awarią. Praktykę warto wdrożyć bez względu na wielkość elektrowni. Zarówno w przypadku dużych farm, jak i domowych instalacji znaczenie ma szybkość i wygoda monitorowania aktualnych parametrów.
Dlaczego warto wybrać oryginalne panele fotowoltaiczne?
W Polsce z roku na rok pojawia się coraz więcej instalacji fotowoltaicznych na różną skalę - od niewielkich systemów wykorzystywanych na własny użytek po rozbudowane farmy dostarczające energię nawet do kilkuset tysięcy gospodarstw domowych. Do podstawowych elementów należą panele fotowoltaiczne. Wraz ze wzrostem zainteresowania na rynku dostępnych jest coraz więcej producentów, którzy nie zawsze wykazują się rzetelnością w stosunku do nabywców. Dlaczego warto wybrać oryginalne panele fotowoltaiczne? Jak uniknąć wadliwego produktu?
Czy warto inwestować w farmy fotowoltaiczne bez dofinansowania?
Budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się z dużym kosztem. Dodatkowo inwestycja wymaga czasu związanego nie tylko z fizycznym powstaniem obiektu, ale również dopełnieniem wszystkich formalności. Część inwestorów decyduje się na skorzystanie z możliwości wsparcia finansowego. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Czy warto inwestować w farmy fotowoltaiczne bez dofinansowania?
Montaż instalacji fotowoltaicznej. Jak wybrać rzetelnego instalatora?
Wybór rzetelnego instalatora fotowoltaiki jest kluczowy dla sukcesu projektu i zapewnienia bezpiecznej oraz wydajnej instalacji. Błędy w montażu to jedna z najczęstszych przyczyn awarii, przerw w generowaniu energii oraz mniejszej żywotności elementów. Bez względu na wielkość instalacji, warto poświęcić czas na znalezienie rzetelnego wykonawcy. Co warto wziąć pod uwagę? Jak sprawdzić przyszłego instalatora
Czy fotowoltaika przyciąga pioruny?
Wśród mitów na temat fotowoltaiki często pojawia się związek pomiędzy instalacją a pożarem wywołanym przez uderzenie pioruna. Szczególnie w sezonie letnim wiele osób zastanawia się, czy dach wzbogacony o panele słoneczne albo farma znajdująca się w pobliżu zwiększają ryzyko pożaru.
Agrofotowoltaika - czym jest i jak zmieni rynek w Europie?
Agrofotowoltaika czyli połączenie energii słonecznej i rolnictwa staje się coraz popularniejsze na całym świecie. Rozwiązanie pozwala utrzymać produkcję energii oraz rolnictwa na zbliżonym poziomie. W praktyce okazuje się jednak, że połączenie obu obszarów wiąże z wieloma wyzwaniami. Naukowcy z duńskiego uniwersytetu przeprowadzili badanie wskazujące, która konfiguracja pozwala na najlepsze efekt
Odmowy przyłączenia do sieci. Liczba rośnie z roku na rok
Z danych przedstawionych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci. W ciągu ostatnich kilku lat odmówiono przyłączenia instalacji o łącznej mocy 65,6 GW. Problemy z wydolnością sieci przesyłowych to duża bariera wzrostu w branży OZE.