Farmy.pl Newsroom Agrofotowoltaika - czym jest i jak zmieni rynek w Europie?
Agrofotowoltaika - czym jest i jak zmieni rynek w Europie?
31.07.2023

Agrofotowoltaika - czym jest i jak zmieni rynek w Europie?

Agrofotowoltaika czyli połączenie energii słonecznej i rolnictwa staje się coraz popularniejsze na całym świecie. Rozwiązanie pozwala utrzymać produkcję energii oraz rolnictwa na zbliżonym poziomie. W praktyce okazuje się jednak, że połączenie obu obszarów wiąże z wieloma wyzwaniami. Naukowcy z duńskiego uniwersytetu przeprowadzili badanie wskazujące, która konfiguracja pozwala na najlepsze efekt

Czym jest agrofotowoltaika?

Agrofotowoltaika jest połączeniem dwóch obszarów - fotowoltaiki i rolnictwa. Polega na wykorzystaniu terenów rolnych lub agrarnych do instalacji paneli fotowoltaicznych w celu wytwarzania energii elektrycznej przy jednoczesnym zachowaniu funkcji rolniczych na tych obszarach. Panele są montowane na specjalnych konstrukcjach, które pozwalają na optymalne ustawienie w kierunku światła słonecznego.

Jednym z głównych założeń agrofotowoltaiki jest możliwość kontynuowania działalności rolniczej na obszarach, na których są zainstalowane panele. Konstrukcje wspierające panele są projektowane tak, aby nie tylko minimalizować zakłócenia w działalności rolniczej, ale także wspierać rozwój agroekosystemów.

Agrofotowoltaika wykorzystuje potencjał obu technologii - energii odnawialnej z fotowoltaiki i produkcji rolnej. Dzięki temu np. rolnicy mogą zarabiać na sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej, jednocześnie nie rezygnując z m.in. produkcji żywności.

Korzyści dla środowiska i człowieka

Montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi rolnej może pomóc w ochronie gleby przed erozją i degradacją, zapewniając jednocześnie miejsce dla lokalnych ekosystemów i bioróżnorodności.

Agrofotowoltaika to przykład zrównoważonego rozwoju, który integruje produkcję energii odnawialnej z ochroną środowiska i społecznymi korzyściami dla rolników oraz lokalnych społeczności.

W Polsce farmy fotowoltaiczne buduje się na gruntach nieprzydatnych w rolnictwie, przede wszystkim do uprawy. Założenia agrofotowoltaiki dotyczą m.in. możliwości odbudowy siedlisk dla dzikich zwierząt i nie tylko. Przykładem jest farma w Austrii, która zrezygnowała z ręcznego koszenia trawy na rzecz zapewnienia odpowiednich warunków stadu 150 owiec. Na terenie elektrowni przystosowano miejsca dla zwierząt, np. wysiano odpowiednią mieszankę traw, a panele zamontowano wyżej niż standardowo. Zwierzęta mogą schronić się pod elementami instalacji w czasie upału czy deszczu. Owoce nie tylko "koszą trawę", ale przede wszystkim użyźniają teren naturalnym nawozem oraz zwiększają bioróżnorodność środowiska poprzez przenoszenie nasion i pyłków.

Potencjał agrofotowoltaiki w Europie

Naukowcy z Uniwersytetu Aarhus w Danii zrealizowali badania biorąc pod uwagę różne ustawienia dotyczące agrofotowoltaiki. W badaniach analizowano potencjał rozwiązania w Europie w odniesieniu do jednofazowych modułów o stałym nachyleniu nad obszarami rolniczymi, jednofazowych modułów posiadających urządzenia śledzące dopasowując instalację do ruchu słońca, a także układ z pionowych modułów dwustronnych w rzędach przypominających płot.

Zdaniem naukowców w Europie potencjał mocy agrofotowoltaicznej wynosi nawet 51 TW bazując na testach zrealizowanych w Danii. Jak wynika z badań optymalna gęstość mocy wynosiła ok. 30 W/m2, a to przekłada się na minimum 80 proc. dostępnych wśród rolnictwa.

Z badań naukowców wynika, że największą efektywnością wyróżnia się rozwiązanie bazujące na modułach jednoosiowych podążających za ruchem słońca, które charakteryzuje się stabilnością promieniowania oraz wysoką mocą wyjściową energii. Naukowcy zwrócili uwagę, że panele o stałym nachyleniu są mniej efektywne pod kątem generowania energii.