Farmy.pl Newsroom Odmowy przyłączenia do sieci. Liczba rośnie z roku na rok
Odmowy przyłączenia do sieci. Liczba rośnie z roku na rok
28.07.2023

Odmowy przyłączenia do sieci. Liczba rośnie z roku na rok

Z danych przedstawionych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci. W ciągu ostatnich kilku lat odmówiono przyłączenia instalacji o łącznej mocy 65,6 GW. Problemy z wydolnością sieci przesyłowych to duża bariera wzrostu w branży OZE.

RoÅ›nie liczba odmów przyÅ‚Ä…czenia do sieci

Co dwa lata dostÄ™pny jest nowy raport Prezesa UrzÄ™du Regulacji Energetyki. W podsumowaniu pojawiajÄ… siÄ™ dane dotyczÄ…ce sektora elektroenergetycznego i gazowego oraz bezpieczeÅ„stwa dostaw energii elektrycznej i gazu w Polsce. W raporcie dostÄ™pne sÄ… także dane dotyczÄ…ce inwestycji prowadzonych przez operatorów sieci. Ostatni raport obejmuje lata 2021-2022. Każdego roku przedstawiciele terenowi URE prowadzÄ… monitoring dziaÅ‚aÅ„ podejmowanych przez operatorów systemów dystrybucyjnych biorÄ…c pod uwagÄ™ terminowość dotyczÄ…cÄ… wydawania warunków przyÅ‚Ä…czenia do sieci, a także odmowy oraz sposoby realizacji zawartych umów.

W latach 2021-2022 wydano 11 tys. odmów przyÅ‚Ä…czenia do sieci jak wynika z raportu, a to przeÅ‚ożyÅ‚o siÄ™ na dziewiÄ™ciokrotny wzrost w stosunku do 2019-2020. WyÅ‚Ä…cznie w 2022 roku liczba odmów wyniosÅ‚a ponad 7 tys. co stanowiÅ‚o Å‚Ä…cznÄ… moc na poziomie ponad 50 MW. Natomiast w 2021 roku zanotowano prawie 4 tys. odmów. PorównujÄ…c dane rok do roku można zauważyć 87 proc. wzrost.

Z odmowami muszą zmierzyć się przede wszystkim farmy fotowoltaiczne, wiatrowe oraz wodne, a także magazyny energii.

Przyczyny odmów

W raporcie URE wskazano, że jednÄ… z przyczyn odmów jest brak przejrzystych regulacji zawartych w aktach dotyczÄ…cych prawa energetycznego, a także różnice w sposobie dziaÅ‚ania operatorów. Odpowiednia legislacja to ważny krok w odblokowaniu możliwoÅ›ci OZE.

Z danych wynika, że w 2022 roku najwiÄ™cej odmów wydaÅ‚a Energa i byÅ‚o to niemal 2,3 tys. odmów. WÅ›ród przyczyn wymieniono ograniczenia techniczne zwiÄ…zane z przeciążeniami linii oraz koniecznoÅ›ciÄ… ich modernizacji.

Każda spóÅ‚ka inaczej tÅ‚umaczy wydane decyzje. PrzykÅ‚adem może być Tauron zwracajÄ…cy uwagÄ™ na różne aspekty finansowe, proceduralne czy czasowe. SpóÅ‚ka podaje m.in. zaburzenia pracy zwiÄ…zane ze skÅ‚adaniem bÅ‚Ä™dnych wniosków przez podmioty, które nie planujÄ… inwestycji w OZE, co przekÅ‚ada siÄ™ na blokowanie możliwoÅ›ci w konkretnych miejscach.

Z kolei PGE podaje, że problem stanowiÄ… m.in. braki w przemyÅ›le wyróżniajÄ…cym siÄ™ wysokim poborem energii elektrycznej w okresie szczytowej produkcji elektrowni, ponieważ obiekty powstajÄ… zazwyczaj terenach o niewielkim stopniu urbanizacji. Problem stanowi niedostatek dużych odbiorców i brak zapotrzebowania na energiÄ™ na danym obszarze wpÅ‚ywajÄ…cy na ograniczenia dotyczÄ…ce przyÅ‚Ä…czenia nastÄ™pnych elektrowni.

Inne powody wiążą siÄ™ z m.in. przeciążeniem poszczególnych elementów czy przekroczeniem dopuszczalnego poziomu napiÄ™cia.

Jak zmniejszyć liczbÄ™ odmów?

Zdaniem przedstawicieli branży OZE niezbÄ™dne jest wdrożenie kilku kroków, które pozwolÄ… zimniejszych liczbÄ™ wydawanych odmów.

Pierwsza kwestia dotyczy modernizacji linii, ale również ich gÄ™stoÅ›ci. Jak podaje URE aż 89 proc. linii kablowych ma od 20 do 40 lat, a ponad 50 proc. wiÄ™cej niż 40 lat.

Drugi obszar dotyczy aspektów prawnych oraz proceduralnych. Branża OZE oraz URE zwracajÄ… uwagÄ™ na brak stabilnoÅ›ci prawnej wynikajÄ…cy z czÄ™stych nowelizacji prawa oraz problemów z uzyskaniem przyÅ‚Ä…czeÅ„ OZE zwiÄ…zanych ze stanem infrastruktury energetycznej.

Pod koniec 2022 roku Prezes URE oraz piÄ™ciu dystrybutorów energii podpisali KartÄ™ Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki. W dokumencie znalazÅ‚y siÄ™ zaÅ‚ożenia dotyczÄ…ce cyfryzacji oraz dostosowania sieci. GÅ‚ównym celem podjÄ™tej wspóÅ‚pracy jest zwiÄ™kszenie mocy do 50 GW do 2030 roku. Dodatkowo w raporcie Prezesa URE pojawiÅ‚o siÄ™ blisko 30 zaleceÅ„ nastawionych na zmiany w prawie umożliwiajÄ…ce rozwiÄ…zanie niektórych trudnoÅ›ci, z którymi boryka siÄ™ branża OZE.