Farmy.pl Newsroom Panele fotowoltaiczne - jakie wybrać?
Panele fotowoltaiczne - jakie wybrać?
25.08.2023

Panele fotowoltaiczne - jakie wybrać?

Planując inwestycję w mikroinstalację albo farmę fotowoltaiczną należy wziąć pod uwagę czynniki wpływające na wydajność oraz żywotność projektu. Analizę, planowanie oraz budowę instalacji należy powierzyć firmie z doświadczeniem. Podczas rozmów warto jednak wykazać się minimum podstawową wiedzą na temat paneli fotowoltaicznych oraz pozostałych elementów. 

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? 

Wybór paneli fotowoltaicznych zależy od kilku kluczowych czynników, takich jak potrzeby energetyczne, budżet, dostępna przestrzeń i lokalizacja. Na rynku dostępnych jest wielu producentów oferujących panele fotowoltaiczne różniące się pod względem parametrów, ale również wyglądu oraz ceny.  

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru paneli fotowoltaicznych?  
 

  • Określenie potrzeb energetycznych - zastanów się, ile energii chcesz wygenerować za pomocą paneli fotowoltaicznych, to pomoże oszacować liczbę niezbędnych elementów oraz budżet. 

  • Przestrzeń i ukierunkowanie - panelom fotowoltaicznym najlepiej służy bezpośrednie naświetlenie słoneczne. Upewnij się, że masz odpowiednią przestrzeń na dachu lub w ogrodzie. Jeśli mieszkasz w wynajmowanym miejscu, powinieneś uzyskać zgodę właściciela na instalację. 

  • Marka i jakość - wybieraj znane i zaufane marki paneli fotowoltaicznych. Dobrze znane firmy zazwyczaj oferują lepsze wsparcie techniczne i gwarancje. 

  • Gwarancje - zwróć uwagę na długość i warunki gwarancji oferowane przez producenta. Długi okres gwarancji może świadczyć o zaufaniu producenta do jakości swoich produktów. 

  • Koszty - fotowoltaika to inwestycja, ale warto zwrócić uwagę na koszty początkowe, czas zwrotu inwestycji oraz oszczędności na rachunkach za prąd w przyszłości. 

  • Opinie i recenzje - przeszukaj internet pod kątem opinii innych użytkowników paneli fotowoltaicznych, aby dowiedzieć się, jakie są ich doświadczenia. 

  • Wsparcie techniczne - upewnij się, że producent lub dostawca oferuje odpowiednie wsparcie techniczne i serwis w przypadku awarii lub problemów. 

 

Na wydajność i żywotność paneli wpływają m.in. materiały, z których zostały wykonane. Najtańsze są ogniwa amorficzne produkowane z nie wykrystalizowanego krzemu. Równocześnie wyróżniają się najmniejszą wydajnością. Inny rodzaj to ogniwa polikrystaliczne zawierające krzem o mniej uporządkowanej strukturze - są mniej efektywne i łatwiej ulegają uszkodzeniom, np. pod wpływem warunków atmosferycznych. Do najlepszych rozwiązań zalicza się ogniwa monokrystaliczne zawierające krzem o silnie uporządkowanej strukturze. Wyróżniają się dużą wydajnością nawet od 15 do 20 proc. oraz odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Na rynku funkcjonują również inne rodzaje ogniw, takie jak ogniwa azotkowe, tellurowe, organiczne itp. 

Dobry instalator ma znaczenie  

Warto pamiętać, że największe znaczenie ma wybór odpowiedniej firmy planującej inwestycję oraz zajmującej się montażem. Zespół specjalistów doradzi w kwestii wyboru paneli, a także pozostałych elementów systemu. Rzetelny monter zadba o trwałość oraz niezawodność. Prawidłowy montaż zapewnia stabilne mocowanie konkretnych elementów, a to z kolei zmniejsza ryzyko uszkodzeń w wyniku ekstremalnych warunków atmosferycznych np. deszczu czy śniegu. 

Prawidłowy montaż oraz dobry projekt to kluczowe aspekty wpływające na efektywność instalacji. Błędy mogą prowadzić do usterek i generować dodatkowe koszty w czasie, kiedy instalacja nie pracuje. Poprawnie zamontowana konstrukcja wymaga mniej napraw. Dobry montaż ogranicza ryzyko awarii i uszkodzeń, a co za tym idzie również minimalizuje dodatkowe koszty.  

Czy warto kupować używane panele fotowoltaiczne? 

Największą zaletą używanych paneli fotowoltaicznych jest niższy koszt. Sprzedawcy przekonują, że oferowane produkty spełniają wszystkie wymagania dotyczące działania wydajnej instalacji. Warto jednak pamiętać, że używane panele pochodzące z instalacji, które już pracowały, a ich stopień wykorzystania bywa różny. W praktyce niewiele z oferowanych rozwiązań jest w stanie wykonywać zadanie z oczekiwaną wydajnością. Dodatkowo często nie mają odpowiedniej dokumentacji np. wskazującej na rzeczywisty czas użytkowania czy gwarancji.