Farmy.pl Newsroom Montaż instalacji fotowoltaicznej. Jak wybrać rzetelnego instalatora?
Montaż instalacji fotowoltaicznej. Jak wybrać rzetelnego instalatora?
07.08.2023

Montaż instalacji fotowoltaicznej. Jak wybrać rzetelnego instalatora?

Wybór rzetelnego instalatora fotowoltaiki jest kluczowy dla sukcesu projektu i zapewnienia bezpiecznej oraz wydajnej instalacji. Błędy w montażu to jedna z najczęstszych przyczyn awarii, przerw w generowaniu energii oraz mniejszej żywotności elementów. Bez względu na wielkość instalacji, warto poświęcić czas na znalezienie rzetelnego wykonawcy. Co warto wziąć pod uwagę? Jak sprawdzić przyszłego instalatora

Wraz z rozwojem branży na rynku regularnie pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne. Znajomość aktualnych trendów i najskuteczniejszych technik pozwala na zapewnienie maksymalnej wydajności oraz żywotności instalacji. Doświadczeni specjaliści śledzą rynek i potrafią skutecznie dopasować konkretne elementy.

Dlaczego prawidłowy montaż instalacji ma znaczenie?

Wśród czynników mających największy wpływ na żywotność instalacji znajduje się projekt oraz montaż. Planując inwestycję warto współpracować z doświadczonymi specjalistami na każdym etapie - od szukania gruntu pod farmę, przez projekt aż po eksploatację. Prawidłowy montaż oraz dobry projekt to kluczowe aspekty wpływające na efektywność instalacji. Błędy mogą prowadzić do usterek i generować dodatkowe koszty w czasie, kiedy instalacja nie pracuje. Poprawnie zamontowana konstrukcja wymaga mniej napraw. Dobry montaż ogranicza ryzyko awarii i uszkodzeń, a co za tym idzie również minimalizuje dodatkowe koszty.

Niewłaściwie zamontowana instalacja fotowoltaiczna może stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Montaż musi być wykonany zgodnie z odpowiednimi standardami i normami, aby uniknąć potencjalnych ryzyk, takich jak zwarcia, przecieki prądu czy uszkodzenia mechaniczne. Z danych przygotowanych przez TÜV Rheinland we współpracy z Instytutem Systemów Energetyki Słonecznej im. Fraunhofera wynika, że w przypadku ponad 70 proc. pożarów instalacji fotowoltaicznych przyczyną były czynniki zewnętrzne albo błędy związane z montażem.

Poprawnie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna będzie działać bardziej efektywnie, co przekłada się na wyższą produkcję energii elektrycznej. Brak błędów w montażu zapewnia m.in. optymalną orientację i nachylenie paneli słonecznych.

Rzetelny monter zadba o trwałość oraz niezawodność. Prawidłowy montaż zapewnia stabilne mocowanie konkretnych elementów, a to z kolei zmniejsza ryzyko uszkodzeń w wyniku ekstremalnych warunków atmosferycznych np. deszczu czy śniegu.

Efektywnie działająca instalacja fotowoltaiczna przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń atmosferycznych. Poprzez wytwarzanie czystej energii słonecznej - pomaga w walce z globalnym ociepleniem i zmianami klimatu.

Jak wybrać instalatora?

Wybór rzetelnego instalatora fotowoltaiki jest kluczowy dla sukcesu projektu i zapewnienia bezpiecznej i wydajnej instalacji. Pod uwagę należy wziąć kilka podstawowych czynników.

1. Weryfikacja firmy - sprawdź, czy podmiot jest zarejestrowany w Polsce. Wykorzystaj KRS i CEDIG. Zwróć uwagę, kiedy firma została zarejestrowana, a także przeanalizuj wyniki finansowe.

2. Oceny i opinie - przejrzyj oceny i opinie klientów na platformach internetowych, forach, lub stronach firmowych. Opinie innych osób, które skorzystały z usług danej firmy, mogą dostarczyć cennych informacji. Zwróć uwagę na komentarze np. w mediach społecznościowych.

3. Wycena i oferta - poproś o wycenę od kilku różnych firm. Porównaj oferty, ale nie wybieraj tylko na podstawie najniższej ceny. Zwróć uwagę na jakość oferowanych paneli, inwerterów i innych komponentów oraz gwarancje.

4. Jakość produktów - upewnij się, że instalator korzysta z certyfikowanych paneli fotowoltaicznych i inwerterów, które spełniają międzynarodowe standardy jakości. Sprawdź, czy podmiot zawarł umowy partnerskie z renomowanymi producentami paneli i inwerterów. Taka współpraca może świadczyć o zaufaniu producentów do firmy instalacyjnej.

5. Gwarancje i serwis posprzedażny - upewnij się, że firma oferuje odpowiednie gwarancje na instalację i komponenty. Zapytaj o warunki serwisu posprzedażnego, aby mieć pewność, że firma jest gotowa pomóc w razie ewentualnych problemów.

Wybierając rzetelnego instalatora, zwiększasz szansę na maksymalne wykorzystanie zalet płynących z energii słonecznej.