Farmy.pl Newsroom Jak kontrolować pracę modułów fotowoltaicznych?
Jak kontrolować pracę modułów fotowoltaicznych?
18.08.2023

Jak kontrolować pracę modułów fotowoltaicznych?

Regularna kontrola pracy modułów fotowoltaicznych pozwala zauważyć ewentualne spadki wydajności, które mogą być spowodowane np. awarią. Praktykę warto wdrożyć bez względu na wielkość elektrowni. Zarówno w przypadku dużych farm, jak i domowych instalacji znaczenie ma szybkość i wygoda monitorowania aktualnych parametrów.

Awarie w instalacji fotowoltaicznej

Elektrownie słoneczne opierają się na tych samych podstawowych zasadach funkcjonowania bez względu na wielkość. Farma działa jednak na dużo większą skalę niż domowa instalacja.

Jednym z najważniejszych elementów są ogniwa fotowoltaiczne zbudowane z materiału półprzewodnikowego, najczęściej krzemu - to w nich zachodzi zjawisko fotowoltaiczne.

Ogniwa łączy się w moduły, a moduły w panele fotowoltaiczne, co gwarantuje więcej mocy w instalacji. Kolejny ważny element to inwerter, a w farmach - układ inwerterów. Urządzenie zmienia stały prąd na zmienny nadający się do zasilania urządzeń elektrycznych.

Panele fotowoltaiczne są umieszczone na specjalnych podstawach, zazwyczaj wbitych w ziemię lub zamocowanych na konstrukcjach naziemnych.

Farma fotowoltaiczna zostaje połączona z siecią elektroenergetyczną w celu przesyłania energii elektrycznej do odbiorców. Instalacja wyposażona jest w linie przesyłowe oraz transformatory umożliwiające przesył.

Każdy z wymienionych elementów może ulec awarii. Duże znaczenie ma jakość wykorzystanych materiałów wpływającą na żywotność, wydajność, a także skłonność do różnego rodzaju uszkodzeń.

Przykładowe uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej mogą obejmować:

· uszkodzenia modułów PV, np. pęknięcia, uszkodzenia powierzchni,

· problemy z połączeniami elektrycznymi, np. luzujące się złącza,

· zanieczyszczenia np. kurz, pył,

· uszkodzenia konstrukcji montażowej, np. korozja, pęknięcia,

· awarie inwertera, np. problem z przetwarzaniem energii,

· cień na modułach.

Kontrola pracy modułów fotowoltaicznych oraz pozostałych elementów jest istotna dla utrzymania ich optymalnej wydajności. Regularne monitorowanie pozwala na szybkie wykrycie usterek i ograniczenie negatywnych skutków długoterminowych.

Jak kontrolować pracę modułów fotowoltaicznych?

Monitoring pracy modułów fotowoltaicznych jest możliwy przede wszystkim przez sprawdzenie inwertera. Właściciel ma dwie możliwości - odczytanie parametrów na wyświetlaczu albo wykorzystanie dedykowanego oprogramowania. Dane przekazane przez inwerter pozwalają uzyskać informacje o pracy całej instalacji. Wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z aplikacji mobilnej, która gromadzi i przetwarza dane prezentując przejrzyste podsumowania umożliwiające analizy. Nowoczesne rozwiązania pozwalają m.in. wykryć trwałe i czasowe uszkodzenia inwerterów, monitorować sprawność czy żywotność paneli. Ułatwiają również lokalizację ewentualnych awarii.

Inny sposób, który warto uwzględnić, to wizualna inspekcja. Regularne sprawdzanie pozwoli zauważyć większe uszkodzenia czy zanieczyszczenia. Warto jednak pamiętać, że wiele awarii może być niewidocznych na pierwszy rzut oka. Dobrym pomysłem jest systematyczne zlecanie przeglądu technicznego doświadczonym specjalistom, którzy sprawnie wykrywają potencjalne problemy i zabezpieczają działanie.

Regularne dbanie o czystość paneli fotowoltaicznych może pomóc w utrzymaniu ich wydajności. Odpowiednie mycie zapewnia optymalne odbicie światła i minimalizuje straty w generacji energii. Głównymi czynnikami, które mogą zaburzać wydajność paneli fotowoltaicznych są kurz, brud, liście, pył, ptasie odchody i inne zanieczyszczenia, które osiadają na powierzchni paneli. Substancje mogą zacieniać panele lub powodować odbicie światła prowadzące do zmniejszenia wydajności.

Pamiętaj, że regularne utrzymanie i kontrola pomogą w utrzymaniu optymalnej wydajności instalacji fotowoltaicznej.