Zmiany w przepisach dotyczących planowania przestrzennego. Szansa dla odnawialnych źródeł energii?
W 2022 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło przepisy ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ustawodawca zwraca uwagę, że w nowych przepisach interesy OZE, w tym branży fotowoltaicznej, zyskały specjalny priorytet. Po konsultacjach i uwzględnieniu opinii przedstawicieli branży inwestorzy mają mieć pewność, że nowe regulacje wpłyną korzystnie na rozwój OZE w Polsce.
Farma fotowoltaiczna czy rynek nieruchomości? Opłacalność inwestycji pasywnych
Inwestorzy szukający sposobów na alokację kapitału mogą skorzystać z różnych możliwości. W Polsce wciąż dużą popularnością cieszy się najem długoterminowy. Z roku na rok rośnie jednak znaczenie odnawialnych źródeł energii oraz sposobów inwestycji związanych z zieloną energią.
Rynek OZE w Polsce na tle Unii Europejskiej - wyniki, perspektywy, trendy
Rok 2022 okazał się przełomowy dla rozwoju sektora fotowoltaiki w Polsce. Według raportu opublikowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej, branża fotowoltaiczna doświadczyła dynamicznego wzrostu, zwiększając udział w krajowym miksie energetycznym. Wraz z postępującą technologią, spadającymi kosztami instalacji i korzyściami ekologicznymi, fotowoltaika staje się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla polskich gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i instytucji.
Jak sprzedawać energię wyprodukowaną przez farmę fotowoltaiczną?
Możliwości sprzedaży wyprodukowanej energii zależą m.in. od wielkości obiektu. Według przepisów istnieje kilka rodzajów instalacji fotowoltaicznych. W przypadku mikro i małych instalacji prosumenci korzystają głównie z systemu net-billing rozliczając nadwyżki. Największe obiekty, czyli elektrownie słoneczne, to podmioty o mocy większej niż 1 MW. W przypadku farm fotowoltaicznych istnieją dwie podstawowe metody sprzedaży wyprodukowanej energii.
Co zrobić z uszkodzonym panelem fotowoltaicznym?
Panele fotowoltaiczne to jedne z najważniejszych elementów systemu. Tak samo jak wszystkie urządzenia mogą jednak ulec awarii lub uszkodzeniu. Problemy najczęściej pojawiają się w przypadku modeli niższej jakości. Co zrobić z uszkodzonym panelem fotowoltaicznym?
Fotowoltaika na dachu czy na gruncie - które rozwiązanie wybrać?
Wybór między instalacją paneli fotowoltaicznych na dachu a na gruncie zależy od kilku czynników, takich jak dostępna powierzchnia, kąt nachylenia dachu, uwarunkowania terenowe i własne preferencje. Planując system warto wziąć pod uwagę zalety oraz wady obu rozwiązań.
Czas trwania umowy dzierżawy działki pod fotowoltaikę - ile powinien wynosić?
Decydując się na dzierżawę działki pod fotowoltaikę warto znać przepisy dotyczące wzajemnych praw i obowiązków. Inwestycja w farmę wymaga nie tylko środków, ale również czasu potrzebnego na budowę, a następnie zwrot zaangażowanego kapitału. Jednym z elementów mających duży wpływ na dochodowość inwestycji jest okres trwania umowy.
Czy opłaca się kupować używane panele fotowoltaiczne?
Inwestycja w fotowoltaikę pozwala obniżyć rachunki za prąd i cieszyć się większą niezależnością energetyczną. Budowa instalacji wiąże się jednak z wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku nawet niewielkiego systemu na własny użytek. Coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem używanych paneli fotowoltaicznych. Oferty można znaleźć na popularnych portalach z ogłoszeniami. Czy opłaca się kupować używane materiały? Na co warto uważać?
Kiedy fotowoltaika się nie opłaca?
Fotowoltaika to opłacalne źródło energii zarówno w przypadku domowych instalacji, jak i dużych farm. Nowoczesne rozwiązania pozwalają czerpać energię ze Słońca wykorzystując wysokiej jakości materiały - ogniwa fotowoltaiczne, inwerter czy pozostałe elementy składające się na instalację. Bez względu na skalę planowanej inwestycji warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach fotowoltaika może okazać się nieopłacalna.