Farmy.pl Newsroom Czy warto inwestować w farmy fotowoltaiczne bez dofinansowania?
Czy warto inwestować w farmy fotowoltaiczne bez dofinansowania?
11.08.2023

Czy warto inwestować w farmy fotowoltaiczne bez dofinansowania?

Budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się z dużym kosztem. Dodatkowo inwestycja wymaga czasu związanego nie tylko z fizycznym powstaniem obiektu, ale również dopełnieniem wszystkich formalności. Część inwestorów decyduje się na skorzystanie z możliwości wsparcia finansowego. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Czy warto inwestować w farmy fotowoltaiczne bez dofinansowania?

Dofinansowanie do farm fotowoltaicznych - możliwości

 

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej zależy od m.in. wielkości instalacji, dostępności technologii czy kosztów surowców. Szacuje się, że budowa pochłania od kilku do nawet kilkunastu milionów złotych. Dodatkowo należy również uwzględnić koszty zarządzania instalacją.

Dofinansowania do farm fotowoltaicznych mają duże znaczenie w rozwoju branży w Polsce. Wysokie koszty inwestycji stanowią dla wielu osób barierę wpływającą na rezygnację z budowy obiektu.

Inwestorzy mają kilka możliwości uzyskania wsparcia finansowego na planowany projekt. Najpopularniejszym rozwiązaniem są środki unijne pochodzące z Regionalnych Programów Operacyjnych - zainteresowani inwestorzy mogą skorzystać z bezzwrotnych dotacji albo niskoprocentowych pożyczek. W Polsce działa również wsparcie w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Inne rozwiązanie to środki z Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Energia Plus.

Inwestorzy zainteresowani budową farmy fotowoltaicznej mogą również skorzystać z m.in. pożyczek udzielonych przez banki, które chętnie angażują się w inwestycje nawet o dużej skali. Warto jednak pamiętać, że podmiot ubiegający się o wsparcie powinien posiadać wkład własny na poziomie maksymalnie 30-40 proc. wartości instalacji.

Czy warto inwestować bez dofinansowania?

Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne bez dofinansowania może być opłacalne, ale zależy to od wielu czynników.

Po pierwsze koszty inwestycji. Farmy fotowoltaiczne wymagają dużej liczby środków początkowych na zakup i instalację paneli, infrastruktury i systemów związanych z produkcją i dystrybucją energii. Jeśli inwestor nie otrzymuje dofinansowania, musi być przygotowany na pokrycie wszystkich kosztów we własnym zakresie. Warto dokładnie przeliczyć potencjalny zwrot z inwestycji. Czas, w którym farmy fotowoltaiczne zaczynają przynosić zyski, może się dodatkowo wydłużyć w przypadku braku zewnętrznego wsparcia finansowego.

Duże znaczenie ma również cena energii elektrycznej w regionie. W przypadku stosunkowo wysokich stawek, farmy fotowoltaiczne mogą być bardziej opłacalne wpływając na obniżenie kosztów.

Kolejny element to efektywność farmy. Dobry projekt, wysokiej jakości materiały i prawidłowo wykonany montaż to ważne części składowe efektywnie działającej instalacji. Należy również uwzględnić lokalizację, nasłonecznienie i koszty utrzymania.

Budowa farmy wiąże się również z dopełnieniem szeregu formalności i spełnieniem wymagań prawnych. Inwestor powinien mieć pewność, że rozumie i spełnia wszystkie aspekty prawne, regulacyjne i zezwoleniowe. Niezgodność z przepisami może spowodować problemy i opóźnienia w realizacji projektu.

Ważny element to także możliwości sprzedaży wyprodukowanej energii, które zależą m.in. od wielkości obiektu. W przypadku farm fotowoltaicznych istnieją dwie podstawowe metody sprzedaży wyprodukowanej energii - system aukcyjny oraz umowy PPA. Pod uwagę należy również wziąć, że podmiot, który chce prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej musi uzyskać koncesję. Dotyczy to jednostek posiadających instalacje o mocy powyżej 500 kWp.

Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne bez dofinansowania może być wyzwaniem, ale jeśli inwestor posiada dostęp do odpowiednich zasobów finansowych, wiedzę i podejmuje dobrze przemyślane decyzje, może spodziewać się korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych. Przed rozpoczęciem inwestycji, warto dobrze zbadać rynek i okoliczności, a także zdecydować się na konsultację z ekspertami w dziedzinie.