Czy budowa farmy fotowoltaicznej w gminie Gołcza się opłaca?
W całej Polsce istnieją dobre warunki do produkcji energii elektrycznej ze słońca jednak różnią się od położenia geograficznego. Jak pokazują mapy średniego nasłonecznienia województwo małopolskie ma bardzo wysokie zasoby słoneczne, średnio pada rocznie 1112 kWh/m2. Czy farma fotowoltaiczna w gminie Gołcza się opłaca?
Na wydajność elektrowni słonecznej ma wpływ szereg czynników:
-
Warunki słoneczne
-
Nachylenie paneli fotowoltaicznych
-
Kierunek ułożenia paneli względem południa
-
Temperatura
-
Zacienienia
-
Zabrudzenia
Doskonałe warunki słoneczne w gminie Gołcza!
W gminie Gołcza na każdy płaski metr kwadratowy średnio pada 1113 kWh rocznie, przez co Gołcza ma doskonałe nasłonecznienie. Panele fotowoltaiczne na farmie zazwyczaj dodatkowo są nachylone tak, aby ich powierzchnia była jak najbardziej prostopadła względem padania promieni słonecznych, co daje najwyższą wydajność.
Słońce będzie górowało dziś nad horyzontem przez 13 godzin i 1 minutę
Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych
Optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych dla farmy słonecznej w gminie Gołcza to około 36 - 39 stopni. Instalacje fotowoltaiczne o niższym nachyleniu mają większą sprawność latem bo słońce jest wyżej na horyzoncie, zimą zaś lepszą sprawność można uzyskać na farmie słonecznej o wyższym nachyleniu.
Kąt padania promieni słonecznych w gminie Gołcza
Kierunek ułożenia paneli fotowoltaicznych względem południa
Panele fotowoltaiczne ustawione pod kątem na południe są najlepszym rozwiązaniem i tu wydajność farmy fotowoltaicznej będzie najwyższa. Farmy skierowane bardziej na wschód i zachód będą miały trochę mniejszą sprawność, ale i na nich farma fotowoltaiczna nie jest wykluczona jednak musi być większa aby generowała tę samą moc.
Temperatura
Temperatura pracy paneli fotowoltaicznych jest odwrotnie proporcjonalna do sprawności jaką uzyskują. Wysoka temperatura obniża sprawność produkcji energii elektrycznej przez ogniwa fotowoltaiczne. Najlepsze osiągi będą miały instalacje w chłodnych miejscach o wysokim nasłonecznieniu.
Zacienienia
Decydując się na założenie elektrowni słonecznej należy wybrać takie miejsce aby zacienienia w ciągu doby i całego roku były jak najmniejsze, a najlepiej aby ich nie było wcale. Może się zdarzyć, że na farmę fotowoltaiczną pojawia się cień bliskiego obiektu i przechodzi on przez całą dobę, zwykła instalacja wtedy nie może pracować na pełnej wydajności. Instalacja przy takich warunkach jednak nie jest wykluczona.
Zabrudzenia
Panele fotowoltaiczne z czasem ulegają zabrudzeniom spowodowanym kurzem, spalinami, pyleniem roślin, a także ptasimi odchodami. Dlatego aby uzyskać najlepszą sprawność zalecane jest czyszczenie instalacji raz w roku, a gdy warunki są szczególnie niesprzyjające częściej.
Czy w gminie Gołcza jest zaplecze gruntów na których potencjalnie może powstać farma fotowoltaiczna?
Gołcza posiada duże zaplecze gruntów, które są idealne dla rozwoju projektów fotowoltaicznych. Łącznie, na terenie gminy, mamy do dyspozycji 8929 hektarów gruntów. Z tego, aż 7431 hektarów stanowią grunty należące do gospodarstw indywidualnych, które mogą stanowić doskonałe miejsce do lokalizacji farmy fotowoltaicznej, z uwzględnieniem odpowiedniej przestrzeni dla bieżącej działalności rolniczej.
Biorąc pod uwagę użytki rolne, Gołcza dysponuje 7492 hektarami, z czego 6815 hektarów stanowią grunty indywidualne. Te grunty, szczególnie te orne (7051 ha w sumie, z czego 6530 ha to gospodarstwa indywidualne) mogą być doskonałym miejscem do ustawienia paneli słonecznych.
Niewykorzystane grunty, takie jak odłogi i ugory (457 ha ogółem, 68 ha w gospodarstwach indywidualnych), mogą również stanowić doskonałe miejsce do rozwoju farmy fotowoltaicznej. Ponadto, gmina Gołcza dysponuje 791 hektarami pozostałych gruntów użytkowych i nieużytków, które mogą zostać przekształcone w efektywne farmy fotowoltaiczne.
Oczywiście, musimy pamiętać o odpowiednim szacowaniu wpływu na środowisko naturalne. Na przykład, gmina Gołcza ma 646 hektary lasów i gruntów leśnych, które są cennym zasobem ekologicznym i których nie powinniśmy przekształcać.
Ostatecznie elektrownia słoneczna w gminie Gołcza może być opłacalna, efektywność instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest bardzo wysoka, województwo małopolskie ma dobre zasoby słoneczne, nasłonecznienie w naszym regionie jest na wysokim poziomie. Podobne warunki będą również w gminach: Charsznica, Kozłów, Książ Wielki, Miechów, Racławice, Słaboszów
Moc farmy słonecznej oraz jej ostateczny koszt z montażem można oszacować przez powyższy formularz farmy fotowoltaicznej w gminie Gołcza. Kalkulator po wpisaniu aktualnego zużycia oszacuje przybliżoną moc instalacji fotowoltaicznej tak, aby bilansowała koszty magazynowania energii przez zakład energetyczny.