
Na jakie dofinansowanie farm fotowoltaicznych możemy liczyć?
Postawienie farmy fotowoltaicznej wiąże się z bardzo dużym kosztem, szczególnie dla tych przyszłych właścicieli, którzy nie mają na ten cel odpowiedniej ilości pieniędzy. Patrząc na to jednak okiem inwestora, z całą pewnością można stwierdzić, że jest to działanie bardzo opłacalne i zdecydowanie warto postarać się o źródło finansowania, które umożliwi zrealizowanie inwestycji.
Jakie istnieją dotacje do farm fotowoltaicznych?
Nawet najlepszy projekt farmy będzie wciąż tylko projektem, jeśli nie zostanie podjęta ostateczna decyzja na temat rozpoczęcia realizacji pomysłu. Niejednokrotnie to pieniądze są przeszkodą, ponieważ inwestycja tego rodzaju nie należy do małych. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na fundusze unijne. Tylko w 2021 roku można było z tego tytułu liczyć na W latach 2014-2020 środki na dofinansowania pochodziły z Regionalnych Programów Operacyjnych. Nowy budżet unijny na cele związane z fotowoltaikę został przewidziany na lata 2021-2027.
Inne źródło finansowania tego samego celu to Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, w którym Polska ma otrzymać aż 2 mld złotych do przeznaczenia na wsparcie dla inwestorów chcących polepszyć stan środowiska.
Kolejne źródło pieniędzy, o którym warto dowiedzieć się nieco więcej, to jedne z filarów Krajowego Planu Odbiorców, który jest bezpośrednim wsparciem po okresie pandemii. Wsparcie to aż 24 mld euro na dotacje i prawie 35 mld euro w formie pożyczek, przy czym na projekty energetyczne może pójść maksymalnie 60% tych kwot.
Jakie pieniądze oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?
Poza możliwością skorzystania z dotacji unijnej można zgłosić się do nowego programu Energia Plus, który ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne poprzez wspieranie inwestowania w OZE.
Obecnie prowadzony jest już trzeci nabór, w którym na cele te zostanie przeznaczonych aż 745 mln złotych w formie preferencyjnej pożyczki, a nie w formie dotacji. W programie tym pojedynczy beneficjent może otrzymać pożyczkę o minimalnym oprocentowaniu 1,5% w skali roku, na okres 15 lat, w wysokości od 0,5 mln złotych do 300 mln złotych. Wnioski w tej sprawie przyjmowane są do 16 grudnia 2022 roku.
Warto pamiętać, że program Energia Plus został zaprojektowany na czas od 2019 do 2025 roku, a środki przeznaczone na pomoc to w sumie aż 4 mld złotych. 50 mln złotych zostanie przeznaczone na dotacje, a reszta zostanie rozdysponowana w formie wspomnianych pożyczek.
Pozostałe formy finansowania budowy farmy fotowoltaicznej
Jeżeli w dalszym ciągu potrzebne są pieniądze, a nie udało się skorzystać ze wspomnianego wyżej wsparcia, warto skorzystać z kredytu na farmę fotowoltaiczną. Opłacalność przedsięwzięcia jest bardzo duża, dlatego też banki nie boją się udzielać pożyczek. Odpowiednia dokumentacja i motywacja pozwolą otrzymać preferencyjny kredyt w stosunkowo krótkim czasie. Warto w tym celu zgłosić się do takich banków jak BNP Paribas, czy BOŚ.
Odnawialne źródła energii z wiadomych przyczyn od lat są intensywnie popularyzowane. Na zdecydowanym prowadzeniu jest właśnie fotowoltaika, która szczególnie w ostatnim czasie zyskała wielu zwolenników. Nic dziwnego ze względu na ogromny potencjał, jaki w sobie nosi. Inwestycje w tym kierunku nie są problemem, dlatego jest tak wiele możliwości finansowanie. Warto poszukać takiej, jaka wydaje się najrozsądniejsza i skorzystać z możliwości ustabilizowania swoich finansów z jednoczesnym ukłonem w stronę oszczędności środowiska.
Popularne wpisy

Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej?
W Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych generujących czystą energię ze słońca. Przez ostatnie lata dużo mówi się o zaletach fotowoltaiki jako odnawialnego i bezpiecznego źródła energii. Żadne rozwiązanie nie jest jednak zupełnie pozbawione wad, a w praktyce okazuje się, że w niektórych przypadkach farma może być postrzegana wyłącznie z negatywnej strony. W mediach systematycznie pojawiają się doniesienia o przedstawicielach lokalnej społeczności, którzy nie chcą, żeby w otoczeniu powstała elektrownia słoneczna. Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uniknąć problemów prawnych?

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?
Decyzja o zainwestowaniu w farmę fotowoltaiczną jest rozsądna z wielu powodów. Jeśli tylko można znaleźć na nią zarówno miejsce, jak i fundusze, może się okazać, że kryzys związany z inflacją przestanie być tak dotkliwym problemem. Samo założenie farmy wiąże się ze sporym wydatkiem jednorazowym, jednakże angażując się w to, szybko można sprawdzić, jak dużo można na tym zarobić.

Jak sprzedawać energię wyprodukowaną przez farmę fotowoltaiczną?
Możliwości sprzedaży wyprodukowanej energii zależą m.in. od wielkości obiektu. Według przepisów istnieje kilka rodzajów instalacji fotowoltaicznych. W przypadku mikro i małych instalacji prosumenci korzystają głównie z systemu net-billing rozliczając nadwyżki. Największe obiekty, czyli elektrownie słoneczne, to podmioty o mocy większej niż 1 MW. W przypadku farm fotowoltaicznych istnieją dwie podstawowe metody sprzedaży wyprodukowanej energii.

Wady i zalety farm fotowoltaicznych
Rozważając postawienie farmy fotowoltaicznej, warto wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Ze względu na wysokość inwestycji, zdecydowanie nie powinno się podejmować szybkiej, pochopnej decyzji na podstawie impulsu. Oczywiście intuicja jest istotna, jednakże warto ją poprzeć rzetelnymi informacjami na temat farm fotowoltaicznych i ich faktycznej opłacalności.

Jakich paneli fotowoltaicznych nie kupować?
Energia słoneczna zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Systematycznie powstają nowe instalacje zasilające domy, fabryki, szkoły, szpitale czy inne placówki. Na skuteczność systemu wpływają wykorzystane materiały oraz montaż. Duże znaczenie mają m.in. panele fotowoltaiczne składające się z ogniw, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Jakich paneli fotowoltaicznych nie kupować? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Czy farmy fotowoltaiczne są szkodliwe?
Przeciwnicy farm fotowoltaicznych są zdania, że instalacje niszczą ekosystemy, ale również wpływają negatywnie na zdrowie człowieka. Popularne mity krążące wśród osób niechętnie nastawionych do elektrowni słonecznych dotyczą szkodliwość dla środowiska i osób mieszkających w sąsiedztwie. Czy rzeczywiście istnieją powody do obaw?