Farmy.pl Newsroom Gdzie można postawić farmę fotowoltaiczną?
Gdzie można postawić farmę fotowoltaiczną?
29.09.2023

Gdzie można postawić farmę fotowoltaiczną?

Farma fotowoltaiczna to obiekt na większą skalę niż domowa instalacja. Lokalizacja ma znaczący wpływ na wydajności oraz opłacalność inwestycji. Wybór odpowiedniego miejsca zależy od wielu czynników, w tym klasy gruntu, topografii, czy regulacji lokalnych. Planując budowę farmy warto pamiętać, że wymagana jest również infrastruktura wspierająca. 

Metraż i lokalizacja działki pod farmę fotowoltaiczną   

Rozmiar i kształt działki mają znaczenie przy projektowaniu farmy fotowoltaicznej. Działka powinna być wystarczająco duża, aby pomieścić odpowiednią liczbę paneli fotowoltaicznych i umożliwić skonfigurowanie ich w optymalny sposób. Wielkość działki powinna pozwolić na ustawienie paneli w rzędach, w taki sposób, żeby nie zaciemniały się nawzajem. Przyjmuje się, działka pod budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW powinna mieć wielkość około 2 ha, a szerokość minimum 50 m.  

Teren, na którym planowana jest farma fotowoltaiczna, powinien być płaski lub o niewielkim nachyleniu. Teren górzysty może być mniej odpowiedni z powodu trudności w umieszczeniu paneli fotowoltaicznych na nierównym gruncie. Farmy wymagają dużego nasłonecznienia - dane dotyczące ilości promieniowania słonecznego można znaleźć w różnych źródłach, w tym na stronie internetowej IMGW-PIB. Na działce nie powinny się znajdować drzewa oraz zabudowania.  

Działka pod farmę fotowoltaiczną - klasa  

Inwestycje powstają na gruntach klasy czwartej, piątej lub szóstej oraz nieużytkach rolnych. Działki nie mogą być zlokalizowane na terenach chronionych czy w parkach krajobrazowych.  

Farma powstaje po uzyskaniu zgody na budowę. Jako podstawę wykorzystuje się Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego albo decyzję o warunkach zabudowy oraz przyłączenia.  

Wymagania związane z infrastrukturą  

Działka powinna mieć dostęp do drogi publicznej, ale nie graniczyć z pasem drogowym. Podczas budowy odbywa się transport ciężkich materiałów, a droga powinna być utwardzona oraz szeroka. Należy również zwrócić uwagę na odległość od linii średniego napięcia lub głównego punktu zasilającego, która powinna znaleźć się w zasięgu wzroku. Farmy fotowoltaiczne muszą być podłączone do sieci energetycznej, więc ważne jest, aby działka była dostępna w pobliżu odpowiednich linii przesyłowych.  

Działka pod budowę farmy a odległość od sąsiadów  

Wybierając działkę pod budowę farmy fotowoltaicznej należy uwzględnić również sąsiedztwo. Duże znaczenie mają zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W dokumencie znaleźć można informacje dotyczące realizacji inwestycji.  

W przepisach prawa nie ma jednoznacznie wskazanej odległości farmy od granicy działki oraz budynków mieszkalnych. Najczęściej przyjmuje się, że odległość powinna wynosić minimum 100 metrów. Zachowanie odległości ma znacznie nie tylko z uwagi na komfort sąsiadujących mieszkańców, ale również ze względu na możliwość uniknięcia zacienienia i uzyskania maksymalnej wydajności instalacji. Większość inwestorów decyduje się na budowę farmy minimum 4 metry od granicy działki. 

Ostateczny wybór lokalizacji farmy fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, w tym celów projektu, dostępności zasobów i warunków lokalnych. Przed rozpoczęciem projektu zawsze warto skonsultować się z ekspertami i lokalnymi władzami, aby upewnić się, że wybrana lokalizacja spełnia wszystkie niezbędne wymagania oraz będzie opłacalna.