Farmy.pl Newsroom Dyrektywa o efektywności energetycznej. Jakie obowiązki czekają kraje UE? 
Dyrektywa o efektywności energetycznej. Jakie obowiązki czekają kraje UE? 
17.10.2023

Dyrektywa o efektywności energetycznej. Jakie obowiązki czekają kraje UE? 

Kraje należące do Unii Europejskiej mają dwa lata na wdrożenie przepisów nowej dyrektywy o efektywności energetycznej. Dokument koncentruje się na osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Głównym celem jest redukcja zużycia energii końcowej o 11,7 proc. Wcześniejszy cel zakładał 9 proc.

Pod koniec września opublikowano w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nową dyrektywę EED (Energy Efficiency Directive) 2023/1791. Przepisy wejdą w życie po 20 dniach tym samym zastępując dyrektywę EED uchwaloną w 2018 roku.  

Jakie zmiany czekają państwa UE? 

Przepisy zawarte w nowej dyrektywie nadają priorytet poprawie efektywności energetycznej w krajach członkowskich UE. Szczególną uwagę zwrócono na odbiorców wrażliwych, gospodarstwa domowe o niskich dochodach oraz osoby mieszkające w lokalach socjalnych. Ważną grupę stanowi również sektor publiczny, w którym roczne ograniczenie zużycia energii ma wynieść 1,9 proc. Obowiązek nie dotyczy transportu publicznego oraz sił zbrojnych.  

Dyrektywa zakłada, że w latach 2024-2025  średni roczny wskaźnik oszczędności energii w krajach należących do UE wyniesie 1,3 proc. W kolejnych latach 2026-2027 ma być to 1,5 proc. a następnie w roku 2028 - 1,9 proc. Zgodnie z założeniami przeciętna wartość na rok wyniesie 1,49 proc. wcześniejszy wymóg kształtował się na poziomie 0,8 proc.  

Poza tym zgodnie z nowymi przepisami państwa UE będą miały obowiązek przeprowadzania corocznej renowacji minimum 3 proc. powierzchni budynków należących do instytucji publicznych. W procesie decyzji zakupowych instytucje publiczne będą musiały uwzględniać wymagania dotyczące efektywności energetycznej.  

Dodatkowo dyrektywa EED wzmacnia przepisy związane z finansowaniem efektywności energetycznej. Zgodnie z założeniami kraje członkowskie będą promować systemy finansowania dedykowane inwestycjom w poprawę efektywności energetycznej. 

Czym jest efektywność energetyczna?  

Efektywność energetyczna to pojęcie, które odnosi się do zdolności wykorzystywania energii w sposób, który minimalizuje marnotrawstwo i maksymalizuje wykorzystanie. To kluczowy element zrównoważonego rozwoju i optymalnego wykorzystania zasobów energetycznych. Efektywność rozumiana jest jako stosunek ilości energii zaoszczędzonej do ilości energii zużywanej albo prognozowanej. Głównym celem jest zminimalizowanie zużycia energii w danej aplikacji lub systemie, aby osiągnąć ten sam poziom usług lub wyników, co przy wyższym zużyciu energii. Może dotyczyć różnych obszarów, m.in. budownictwa, przemysłu, transportu czy urządzeń i aplikacji domowych.  

Efektywność energetyczna w budynkach polega na projektowaniu, budowie i zarządzaniu obiektami w taki sposób, aby zużywały jak najmniej energii na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie i inne procesy. Działania takie mogą obejmować izolację termiczną, energooszczędne okna, systemy zarządzania energią i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Z kolei w przemyśle efektywność energetyczna polega na optymalizacji procesów produkcyjnych i zmniejszeniu zużycia energii, co prowadzi do obniżenia kosztów produkcji i obciążenia środowiska. 

Cele efektywności energetycznej obejmują zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, oszczędności finansowe dla konsumentów i przedsiębiorstw oraz zwiększenie niezależności energetycznej kraju poprzez ograniczenie importu energii. Dążenie do efektywności energetycznej jest kluczowym aspektem walki z zmianami klimatycznymi.