Farmy.pl Newsroom Dlaczego falownik się wyłącza? 
Dlaczego falownik się wyłącza? 
10.10.2023

Dlaczego falownik się wyłącza? 

Falownik to jeden z najważniejszych elementów systemu fotowoltaicznego. Odpowiada za przekształcenie prądu stałego w zmienny. Czasami inwerter wyłącza się, a właściciele systemu zastanawiają się nad przyczynami - nie zawsze zatrzymanie pracy wiąże się z awarią. 

Co to jest falownik? 

Inwerter to urządzenie stosowane w systemach fotowoltaicznych, które przekształca prąd stały generowany w ogniwach fotowoltaicznych na prąd zmienny, który można używać w domowych lub komercyjnych instalacjach elektrycznych. Panele fotowoltaiczne generują prąd stały (DC), który jest wytwarzany przez przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną w ogniwach fotowoltaicznych. Większość domowych i komercyjnych instalacji elektrycznych wykorzystuje jednak prąd przemienny (AC) do zasilania urządzeń. 

Popularne powody wyłączenia falownika  

Falownik w instalacji fotowoltaicznej może się wyłączać z różnych powodów. Większość właścicieli od razu zastanawia się nad ewentualną awarią techniczną. W praktyce wyłączenie elementów nie zawsze wiąże się z usterką. Warto jednak regularnie kontrolować pracę systemu, żeby uniknąć poważnych awarii prowadzących do długofalowego ograniczenia w generowaniu energii. W wielu przypadkach wyłączenie się inwertera nie jest powodem do obaw, a wręcz przeciwnie - pozwala na optymalizację pracy systemu.  

Dlaczego falownik się wyłącza?
 

  1. Instalacja nie działa nocą - system nie pracuje nocą, kiedy nie ma promieniowania słonecznego.  

  1. Zbyt wysoka temperatura - falowniki mają ograniczenia dotyczące temperatury pracy. Jeśli temperatura falownika przekroczy dopuszczalne wartości, może się wyłączyć, aby zapobiec uszkodzeniom. W takim przypadku konieczne może być zastosowanie chłodzenia lub lepszej wentylacji. Inwerter może również wyłączyć się w momencie, kiedy temperatura jest zbyt niska.  

  1. Skoki napięcia - w przypadku skoków napięcia inwerter wyłącza się w celach związanych z bezpieczeństwem całego systemu. W umowie z operatorem zawierane są optymalne poziomy napięcia, jeżeli parametry zaczną osiągać wartości graniczne dochodzi do wyłączenia. Falownik uruchamia się automatycznie dopiero po powrocie do optymalnych warunków.  

  1. Awaria sieci w okolicy - jeśli wystąpi przerwa w dostawie energii z sieci elektrycznej (np. awaria zasilania), to falownik może się wyłączyć w celu zapewnienia bezpieczeństwa. 

  1. Oprogramowanie falownika - niektóre falowniki są wyposażone w zaawansowane funkcje monitorowania i kontrolowania pracy systemu fotowoltaicznego. Błędy lub problemy w oprogramowaniu falownika mogą skutkować jego wyłączeniem. 

W celu ustalenia dokładnej przyczyny wyłączenia falownika w konkretnej instalacji fotowoltaicznej konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki przez specjalistę.  Wyłączanie falownika jest często zabezpieczeniem przed uszkodzeniem całego systemu i może wymagać profesjonalnej interwencji w celu naprawy i przywrócenia pracy. 

Awaria falownika - jak zapobiec? 

Falownik to jeden z najważniejszych elementów instalacji i tak samo jak pozostałe części - może ulec awarii. W celu minimalizacji ryzyka uszkodzenia falownika ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących instalacji, obsługi i konserwacji. Regularne monitorowanie parametrów pracy, stosowanie się do wytycznych dotyczących obciążenia oraz reagowanie na ewentualne alarmy czy błędy to kluczowe aspekty w utrzymaniu niezawodności falownika. Jeżeli dojdzie do awarii albo problemów trudnych do samodzielnego zidentyfikowania należy skorzystać z profesjonalnego wsparcia technicznego producenta, lub specjalistycznego serwisu. 

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii? Eksperci zwracają uwagę na m.in. przekroczenie dopuszczalnych parametrów obciążenia prowadzące do przegrzewania się falownika lub uszkodzenia jego komponentów czy nieodpowiednie warunki pracy i konserwacja. 

Duże znaczenie ma wybór renomowanego producenta, który oferuje wsparcie techniczne, kluczowe dla długotrwałej i niezawodnej pracy falownika. Dobry producent dostarcza również dokumentację i poradniki dotyczące konserwacji i użytkowania.