Farmy.pl Newsroom Farma fotowoltaiczna - kiedy koncesja jest wymagana?
Farma fotowoltaiczna - kiedy koncesja jest wymagana?
03.10.2023

Farma fotowoltaiczna - kiedy koncesja jest wymagana?

Koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii jest wymagana, kiedy podmiot planuje prowadzić działalność gospodarczą związaną z wytwarzaniem energii z OZE. Co warto wiedzieć o koncesji? Jak uzyskać odpowiednie dokumenty?

Kiedy wymagana jest koncesja? 

Podmiot, który chce prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej musi uzyskać koncesję. Dotyczy to jednostek posiadających instalacje o mocy powyżej 500 kWp.  

Czy sprzedaż energii wymaga koncesji? 

Jednym ze sposobów sprzedaży energii wygenerowanej przez farmę jest system aukcyjny prowadzony przez Urząd Regulacji Energetyki. Do aukcji mogę przystąpić podmioty posiadające odpowiednią koncesję. Licytację wygrywa wytwórca, który przedstawi najatrakcyjniejszą ofertę. Podmioty biorące udział muszą nie tylko przedstawić ofertę oraz posiadać koncesję, ale również spełnić inne warunki, np. wpłacić zabezpieczenie oraz przedstawić dokumenty potwierdzające podłączenie do sieci.  

Koncesja jest potrzebna także w przypadku umowy near site direct wire pozwalającej na przesyłanie energii bez konieczności użytkowania sieci publicznej. Wytwórca posiada instalację, która znajduje się niedaleko obiektu odbiorcy, a energia przesyłana jest dodatkową linią bezpośrednią. Zaletą jest brak konieczności wnoszenia opłat za przesył. Wymaga jednak stworzenia własnej infrastruktury przesyłowej, a także konieczne jest ponoszenie kosztów związanych z jej zarządzaniem.  

Jak uzyskać koncesję?  

O koncesję może ubiegać się podmiot, który ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Szwajcarii, Turcji, lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu. Poza tym posiada środki finansowe zapewniające prawidłowe realizowanie działalności albo ma możliwość przedstawić dokumentację potwierdzającą uzyskanie. W trakcie rozpatrywania wniosku o koncesję uwzględnia się także możliwości techniczne gwarantujące prawidłowe wykonywanie działalności oraz zatrudnienia osób o właściwych kwalifikacjach zawodowych w zakresie eksploatacji sieci oraz urządzeń i instalacji.  

Koncesję można uzyskać dopiero po otrzymaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.  

Ważny element to brak zaległości z zapłatą podatków stanowiących dochód budżetu państwa albo wskazanie zwolnienia, odroczenia lub rozłożenia na raty zaległości podatkowe albo wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu podatkowego.  

Dokument wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Obowiązuje na minimum 10 lat, ale nie dłużej niż 50 lat. Komplet dokumentów należy złożyć do właściwego oddziału terenowego URE. 

Kiedy koncesja nie jest wymagana? 

Zgodnie z przepisami koncesja nie jest potrzebna w przypadku wytwarzania energii w ramach, m.in.:  

  • mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączonej do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW,  

  • małej instalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i nie większej niż 1 MW, przyłączonej do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i mniejszej niż 3 MW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i nie większa niż 1 MW.  

Wydanie decyzji o przyznaniu koncesji trwa zazwyczaj maksymalnie miesiąc.