Farmy.pl Newsroom Rekompensaty za ograniczenia produkcji energii elektrycznej 
Rekompensaty za ograniczenia produkcji energii elektrycznej 
02.01.2024

Rekompensaty za ograniczenia produkcji energii elektrycznej 

Dotychczas Polskie Sieci Energetyczne aż cztery razy w ciągu roku ograniczyły produkcję wytwarzania energii elektrycznej w farmach fotowoltaicznych przyłączonych do krajowego systemu. Właściciele instalacji mogą liczyć na rekompensaty przyznane przez operatora. Eksperci prognozują, że takie sytuacje mogą powtarzać się w przyszłości. Warto wiedzieć, jak przebiega proces uzyskiwania środków. 

Ograniczenia po raz czwarty  

18 października br. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wydały komunikat wskazujący, że 8 października (niedziela) zaniżono wytwarzanie energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych stosując mechanizm redysponowania nierynkowego. Konieczność ograniczenia wywołana została przez nadwyżkę mocy w momencie większej działalności elektrowni fotowoltaicznych oraz wiatrowych przy równoczesnym niższym zapotrzebowaniu na energię wysyłanym przez krajowy system elektroenergetyczny wywołany weekendowym spadkiem potrzeb.  

Wcześniejsze ograniczenia wystąpiły 23 i 30 kwietnia oraz 2 lipca - również w niedzielę. W weekendy elektrownie wciąż produkują dużą ilość energii, ale zapotrzebowanie jest zdecydowanie niższe.  

W komunikacie PSE nie znalazły się dokładne wyliczenia, ale biorąc pod uwagę generację energii w południe 7 i 8 października można zauważyć różnicę kształtującą się na poziomie 3,4 GW.  

Rekompensata dla właścicieli instalacji  

Na ograniczeniach tracą przede wszystkim właściciele instalacji. PSE zdecydowało tak jak w poprzednich przypadkach, wypłacić rekompensatę. Zasady dostępne są w dokumentach przygotowanych po poprzednich redukcjach. 

Jak otrzymać rekompensatę? Właściciel musi złożyć wniosek do PSE. Należy upoważnić spółkę Zarządca Rozliczeń SA do przekazania danych obejmujących systemy wsparcia dotyczące wybranej instalacji fotowoltaicznej pod warunkiem, że należy do systemu wsparcia. Poza tym właściciel upoważnia operatora sieci dystrybucyjnej do przekazania danych dotyczących wydanych poleceń i wytwarzania energii elektrycznej w poszczególnych instalacjach. W sytuacji, gdy zostało to zrobione przy wnioskowaniu o poprzednią rekompensatę nie ma takiego obowiązku. Dokumenty powinny zostać złożone razem z wnioskiem o rekompensatę. Nowy wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej PSE.  

Rekompensaty zostaną wypłacone na podstawie faktury przedstawionej przez wytwórcę energii, którego dotknęły ograniczenia. W ciągu 14 dni od wydania komunikatu PSE należy złożyć wniosek o rekompensatę oraz wskazać operatorowi, jaka część zredukowanej energii powinna zostać rozliczona w danym systemie wsparcia, a wypłata następuje w terminie 21 dni od daty otrzymania faktury.  

Eksperci zwracają uwagę, że sytuacje tego typu będą się zdarzać również w przyszłości. Ograniczenia obejmują przede wszystkim farmy fotowoltaiczne ze względu na niewielką możliwość wyłączania domowych instalacji przez operatora. Zdaniem specjalistów rozwój OZE musi wiązać się z większymi nakładami na magazynowanie oraz dobrowolną usługę ograniczenia mocy.