Farmy.pl Newsroom Coraz więcej pracowników w fotowoltaice, a liczba wakatów wciąż wysoka .
Coraz więcej pracowników w fotowoltaice, a liczba wakatów wciąż wysoka .
12.12.2023

Coraz więcej pracowników w fotowoltaice, a liczba wakatów wciąż wysoka .

W 2022 roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Unii Europejskiej wzrosła o ponad 40 GW. To jednak niejedyny rekord w branży. Jak wskazują dane europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe w ubiegłym roku zanotowano znaczący wzrost liczby zatrudnionych w sektorze. Eksperci zwracają uwagę, że wciąż brakuje pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami, m.in. instalatorów czy osób zatrudnionych przy produkcji komponentów. 

Około 10 proc. wzrostu mocy w Europie wypracowały instalacje znajdujące się w Polsce. Lokalny rynek wciąż znajduje się w czołówce największych w UE ustępując wyłącznie Hiszpanii (8,4 GW) oraz Niemcom (7,4 GW).  

Ile osób znalazło zatrudnienie w fotowoltaice?  

Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe (SPE) przedstawiło dane, z których wynika, że w ubiegłym roku zatrudnienie w branży na terenie UE wzrosło o 39 proc. czyli około 648 tys. osób znalazło nową pracę związaną z energią generowaną ze Słońca. SPE podaje, że około 43 proc. to bezpośrednie miejsca pracy. W przypadku pozostałych przyjęto szacunki według metodologii FTE.  

Aż 84 proc. stanowiły etaty obejmujące montaż systemów fotowoltaicznych, 8 proc. dotyczyło utrzymania instalacji, a 7 proc. - produkcji komponentów elektrowni. Zaledwie 1 proc. etatów wiązało się z recyklingiem starych instalacji. Dodatkowo wśród zatrudnionych dominowali instalatorzy systemów dachowych - 73 proc. Natomiast osoby zajmujące się montażem naziemnym stanowiły 27 proc.  

Wciąż brakuje pracowników  

Z danych wynika, że wciąż brakuje pracowników specjalizujących się w produkcji komponentów. W 2022 roku w przemyśle zadania wykonywało około 48,2 tys. osób, z czego aż 35,2 tys. pracowników zajmowało się wytwarzaniem falowników. Natomiast w produkcję modułów zaangażowanych było wyłącznie 15 proc. osób, a w proces wytwarzania krzemu niezbędnego do produkcji paneli - 10 proc. Jak wynika z danych jedynie około 750 etatów na terenie UE dotyczyło produkcji ogniw, płytek oraz bloków. Eksperci zwracają uwagę, że niewielka liczba zatrudnionych stanowi dużą barierę w procesie ograniczania dostaw z krajów nienależących do Unii Europejskiej.  

SPE podsumowało również zdolności produkcyjne europejskiego przemysłu w 2022 roku. Okazuje się, że zdolność produkcyjna w zakresie krzemu wynosiła około 21,2 GW/rok,  

bloków i płytek krzemowych - 0,2 GW, ogniw - 0,5 GW, a modułów - 7,5 GW. Najlepiej przedstawiły się parametry dotyczące zdolności produkcyjnej falowników - 70,7 GW w skali roku. 

Polska zajęła pierwsze miejsce pod względem liczby utworzonych miejsc pracy. Z danych SPE wynika, że polski sektor utworzył aż 146,8 tys. etatów tym samym wyprzedzając Hiszpanię, Niemcy, Holandię oraz Włochy.  

Milion zatrudnionych już wkrótce  

SPE przedstawiło szacunki, z których wynika, że w sektorze fotowoltaicznym będzie ponad milion zatrudnionych w 2025 roku, a na terenie Unii Europejskiej powstaną elektrownie o łącznej mocy 53,8 GW. Już dwa lata później poziom inwestycji ma wynieść nawet 100 GW. Duży wpływ na utworzenie nowych miejsc pracy ma mieć strategia European Industrial Solar Alliance (ESIA).