Farmy.pl Newsroom Rozwój agrowoltaiki. UE dofinansowuje projekty 
Rozwój agrowoltaiki. UE dofinansowuje projekty 

Rozwój agrowoltaiki. UE dofinansowuje projekty 

W branży OZE coraz częściej przywołuje się pojęcie agrowoltaiki, czyli połączenia fotowoltaiki z rolnictwem. Jednym z popularnych przykładów jest hodowla zwierząt na terenach, gdzie znajdują się panele. Odpowiedni sposób montażu pozwala na bezpieczne wykorzystanie powierzchni. Kolejne kraje decydują się na wypróbowanie rozwiązania. Ułatwieniem mają być dofinansowania z programów UE. 

Agrowoltaika wymaga większych nakładów finansowych niż standardowy system. Konstrukcja instalacji musi zostać przygotowana w taki sposób, żeby możliwa była uprawa gruntu znajdującego się pod. Połączenie rolnictwa i fotowoltaiki ma jednak długoterminowe korzyści dotyczące najważniejszych zasobów - żywności, wody oraz energii.  

Połączenie sadownictwa i fotowoltaiki  

Międzynarodowy deweloper w branży OZE, spółka BayWa r.e. otrzyma aż 6,5 mln euro z unijnego programu LIFE. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na realizację sześciu inwestycji agroPV do 2027 roku. Celem podejmowanych działań jest urzeczywistnienie korzyści płynących z połączenia rolnictwa z fotowoltaiką. Deweloper zwraca uwagę, że jest to skuteczna strategia pozwalająca na przystosowanie do zmian klimatu dla upraw. Na początku prowadzono mniejsze programy pilotażowe, które okazały się sukcesem.  

LIFE należy do unijnych instrumentów finansowania aktywności podejmowanych na rzecz środowiska i klimatu - koncentruje się na zrównoważonym systemie żywnościowym.  

BayWa chce połączyć zieloną energię z sadownictwem. We Francji, Hiszpanii i Holandii zaplanowano projekt EU LIFE ADAPT-PV. Solidna, stała konstrukcja wykonana ze stali zostanie wyposażona w półprzezroczyste panele fotowoltaiczne wykonane z hartowanego szkła. Pod instalacją znajdą się uprawy owoców. BayWa dodaje, że połączenie instalacji z sadownictwem zwiększy odporność prowadzonych upraw na postępujące zmiany klimatyczne, m.in. zapewni ochronę przed intensywnymi opadami, burzami, upałami czy wiatrem. Poza tym agrowoltaika umożliwi zmniejszenie używanych pestycydów, a także da szansę rolnikom na korzystanie z instalacji bez większych inwestycji. Rozwiązanie ma duże znaczenie w prowadzeniu zrównoważonej polityki używania gruntów. Inwestorzy zyskują możliwość czerpania dochodów z systemu generującego energię.  

Uprawa zbóż i zielona energia  

Kolejne projekty obejmują Niemcy, Hiszpanię i Włochy. W ramach projektu EU LIFE LEAD-PV deweloper planuje połączyć fotowoltaikę z uprawą pszenicy, migdałów oraz soi. Budowa instalacji na dużą skalę połączonej z rolnictwem to możliwość efektywniejszego wykorzystania gruntów. Dodatkowo rośliny zyskują barierę przeciwwiatrową, a rolnicy - kolejne źródło dochodów. BayWa zwraca uwagę, że połączenie rolnictwa, środowiska i energii to skuteczny sposób na dostosowanie się do zmian klimatu i minimalizację śladu węglowego.  

W Polsce wciąż brakuje przepisów określających zagadnienia związane z agrowoltaiką. Zgodnie z obowiązującymi zasadami nie ma możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie wysokiej klasy. Przestrzeń znajdująca się pod systemem nie może zostać wykorzystana do uprawy rolnej. Kolejne doniesienia o udanych projektach w innych krajach UE nakłaniają do podjęcia rozmów na temat wprowadzenia regulacji w Polsce.