Farmy.pl Newsroom Cable pooling wchodzi w życie. Nowe rozwiązania dla współdzielenia instalacji 
Cable pooling wchodzi w życie. Nowe rozwiązania dla współdzielenia instalacji 
28.11.2023

Cable pooling wchodzi w życie. Nowe rozwiązania dla współdzielenia instalacji 

Od 1 października br. obowiązują nowe przepisy dotyczące cable pooling, czyli współdzielenia infrastruktury energetycznej przez dwa różne rodzaje źródeł generujących energię. Rozwiązanie pozwala na pełne wykorzystanie infrastruktury energetycznej w danej lokalizacji, a tym samym przyczynia się do rozwoju OZE w kraju. 

Nowe przepisy mają zminimalizować bariery rozwoju OZE obejmujące odmowy przyłączenia do sieci nowych projektów. Problemy z wydolnością infrastruktury stanowią jedno z największych ograniczeń dla inwestorów. Nowe przepisy pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie obecnie dostępnych mocy przyłączeniowych bez konieczności ponoszenia kosztów dotyczących rozwoju infrastruktury.  

Cable pooling w Polsce  

Cable pooling to współdzielenie infrastruktury energetycznej między dwa rodzaje źródeł generujących energię, np. farma wiatrowa i słoneczna otrzymuje to samo połączenie sieciowe. Rozwiązanie polega na wykorzystaniu zabezpieczonych zdolności przesyłu energii zapewnionych dla elektrowni do uruchomienia w tym samym miejscu innego źródła generowania energii. Eksperci zwracają uwagę, że rozwiązanie jest najbardziej opłacalne przy połączeniu różnych źródeł, np. fotowoltaiki z wytwarzaniem energii z wiatru. Skuteczność wynika z faktu, że elektrownie różnią się pod względem trybów pracy, tzn. kiedy nasłonecznienie jest silne, zazwyczaj nie wieje wiatr i na odwrót. Poza tym elektrownie wiatrowe często najintensywniej pracują w nocy, a w tym samym czasie energia solarna nie jest generowana.  

W najnowszej nowelizacji Ustawy o OZE oraz Prawie energetycznym wprowadzono poprawki dotyczące cable pooling w Polsce.  

Jak wygląda współpraca w ramach cable pooling?  

Zgodnie z przepisami współdzielenie przyłącza obejmuje sieci, których napięcie przekracza 1 kV. Poza tym cable pooling nie ma zastosowania w przypadku systemów przyłączonych do instalacji odbiorcy końcowego. Moc przyłączeniowa może być równa albo mniejsza od  mocy zainstalowanej źródeł przyłączonych albo magazynu energii.  

Cable pooling można zrealizować na dwa sposoby. Pierwszy obejmuje przyłączenie dwóch lub większej liczby instalacji OZE należących do jednego podmiotu, a drugi - przyłączenie dwóch lub większej liczby instalacji będących w posiadaniu więcej niż jednego podmiotu.  

W sytuacji, gdy występuje więcej właścicieli niezbędne jest zawarcie porozumienia obejmujące wszystkich użytkowników instalacji. W dokumencie powinny znaleźć się wszystkie najważniejsze informacje tzn. strony porozumienia, wskazanie instalacji oraz lokalizacji punktów pomiarowych, oraz szczegółowe zasady współpracy.  

Jeżeli przyłączane instalacje należą do jednego podmiotu niezbędne jest przedstawienie dokumentów potwierdzających tytuły prawne do korzystania z nieruchomości wskazanych we wniosku o określenie warunków przyłączenia. Konieczne jest dostarczenie kompletu dokumentów m.in. wypisu i wyrysu z MPZP albo decyzji o warunkach zabudowy. W sytuacji, kiedy przyłączane instalacje należą do więcej niż jednego podmiotu, tylko jeden z nich składa wniosek wraz z dokumentacją oraz informacjami.  

Na podstawie wniosku o przyłączenie OZE do sieci w ramach cable pooling, ustala się jedne warunki przyłączenia i zawiera jedną umowę z jednym podmiotem przyłączanym. Jeśli moc przyłączeniowa jest niższa niż łączna moc zainstalowanych instalacji OZE, warunki przyłączenia i umowa określają sposób zabezpieczenia zdolności technicznych.  

Umowa określa także wymagania dotyczące liczników energii elektrycznej dla każdej instalacji OZE.  

Nowe przepisy wprowadzają opłaty za przekroczenie mocy przyłączeniowej przez producenta, odpowiadające opłacie za nielegalny pobór nadmiarowej energii wprowadzonej do sieci w wyniku przekroczenia mocy.  

Po pomyślnym zakończeniu prac związanych z przyłączeniem zawierana jest umowa o dostarczaniu energii elektrycznej. Producent energii, będący stroną umowy, jest zobowiązany do wykonywania poleceń operatora. Dodatkowo ponosi ryzyko za naruszenia zobowiązań innych producentów w tej samej instalacji OZE przyłączonej do sieci. Strony umowy cable pooling solidarnie odpowiadają za wszelkie szkody spowodowane naruszeniem umowy o dostarczaniu energii elektrycznej, zarówno wobec operatora, jak i użytkowników systemu. 

 

Nowelizacja nie wprowadza dużych zmian dotyczących sprzedaży energii elektrycznej. Każda ze stron może zawrzeć własną umowę sprzedaży albo działać w ramach giełdy energii. Warto pamiętać, że tylko jeden z producentów w danym miejscu przyłączenia może korzystać z narzędzi wsparcia OZE.