Farmy.pl Newsroom Rekordowo niskie ceny paneli fotowoltaicznych. Kiedy zaczną spadać?
Rekordowo niskie ceny paneli fotowoltaicznych. Kiedy zaczną spadać?
05.12.2023

Rekordowo niskie ceny paneli fotowoltaicznych. Kiedy zaczną spadać?

W br. ceny paneli fotowoltaicznych na rynku europejskich osiągają rekordowo niskie wartości. Nadpodaż stanowi zagrożenie głównie dla mniejszych firm na rynku europejskim. Konieczne jest zmniejszenie zapasów w magazynach, co przełoży się na powrót zrównoważonych cen paneli fotowoltaicznych. Eksperci zwracają uwagę, że niektóre firmy nie przetrwają systematycznego spadku cen. 

Panele tańsze nawet o blisko 40 proc.  

Regularnie pojawiają się nowe doniesienia o kolejnych spadkach cen paneli fotowoltaicznych. Serwis pvXChange przygotował aktualizację cen dostępnych w Europie. Eksperci podzielili produkty na trzy kategorie.  

Pierwsza objęła wysokowydajne panele o wysokiej sprawności powyżej 22 proc. - we wrześniu średnie ceny spadły do poziomu 0,28 euro/W. Biorąc pod uwagę dane z poprzedzającego miesiąca zanotowano spadek o 9,7 proc. natomiast porównując z początkiem br. aż o 30 proc.  

Druga grupa to standardowe panele o sprawności mniejszej niż 22 proc. - według danych średnie ceny spadły do poziomu 0,2 euro/W. Analiza wykazała, że w porównaniu z danymi z sierpnia zanotowano spadek o 9,1 proc. a od początku roku panele potaniały o 33,3 proc.  

Ostatni przedmiot analizy to panele o niższej jakości albo posiadające ograniczoną gwarancję np. ze względu na pochodzenie z rynku wtórnego. We wrześniu panele kosztowały 0,12 euro/W. Najtańsze modele potaniały o 14,3 proc. w stosunku do sierpnia oraz o 36,8 proc. w porównaniu do początku roku.  

Spadki cen paneli w Europie  

Spadki cen paneli w Europie są efektem m.in. trudnej sytuacji na rynku wywołanej przez pandemię i problemy logistyczne. W tym czasie, ale również krótko po względnym ustabilizowaniu się sytuacji przedstawiciele rynku decydowali się na składanie większych zamówień ze względu na obawy wynikające z problemów na poziomie łańcucha dostaw. Skutkiem podejmowanych decyzji okazała się nadpodaż produktów w hurtowniach.  

Równocześnie przemysł fotowoltaiczny wyróżnia się coraz wyższą zdolnością produkcyjną. Zazwyczaj w takiej sytuacji producenci decydują się na wygaszenie niektórych linii. Tymczasem w branży wciąż powstają nowe rozwiązania, np. chińscy producenci wprowadzają produkty bazujące na nowej wersji ogniw.  

Kiedy ceny paneli fotowoltaicznych wzrosną? 

Zdaniem analityka pvXChange spadek cen paneli stanowi zagrożenie dla firm, które nie mogą pozwolić sobie na duże zbicie kosztów i uniknięcie produkcji ze stratą. Przede wszystkim dotyczy to przedstawicieli przemysłu z Europy. Obecnie ceny utrzymują się znacznie poniżej kosztów produkcji większości producentów. Wiele firm działa na granicy generowania zysków.  

Szacunku wskazują, że w europejskich hurtowniach znajdują się zapasy o wartości nawet 40-100 GW. Duży problem finansowy wiąże się z koniecznością przechowywania produktów. Eksperci prognozują, że już wkrótce pojawi się firma decydująca się na sprzedaż poniżej kosztów zakupu. Dodatkowo w magazynach zalegają głównie produkty starszej generacji z ogniwami PERC. Obecnie na rynku dostępne są już wydajniejsze rozwiązania. Zdaniem specjalistów efekt nadpodaży pojawia się również na rynku chińskim.