
Nowelizacja ustawy o OZE. Jakie zmiany czeka rynek?
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii weszła w życie z wyjątkiem przepisów wymagających odpowiednio dłuższego vacatio legis. Dokument ma stanowić znaczące wsparcie dla dalszego rozwoju OZE w Polsce. W ramach nowych przepisów wprowadzono m.in. definicję prosumenta lokatorskiego, zaktualizowano regulacje dot. ciepłownictwa i chłodnictwa czy przedstawiono ułatwienia w zakresie procedur administracyjnych.
Czym jest Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii?
Ustawa o odnawialnych źródłach energii to dokument określający zagadnienia związane z produkcją, dystrybucją i wykorzystaniem energii wytworzonej w ramach OZE. Duży wpływ na wygląd przepisów w kraju mają ustalenia i normy wskazywane przez Unię Europejską. Kolejne nowelizacje pozwalają na dopasowanie obowiązujących przepisów do zmian rynkowych, norm i aktualizowanych celów. Ustawa o odnawialnych źródłach energii skupia się na zagadnieniach związanych z rozwojem sektora poprzez zwiększanie udziału w strukturze energetycznej, redukcję gazów cieplarnianych oraz niezależność energetyczną.
Przepisy muszą być aktualizowane w odniesieniu do kolejnych osiągnięć nauki i technologii, a także zmian dotyczących polityki, środowiska naturalnego czy globalnych kryzysów. Unia Europejska czuwa nad spójnością oraz zasadnością zmian prawnych podejmowanych w państwach członkowskich.
Ustawa weszła w życie 1 października 2023 r. z wyjątkiem przepisów wymagających odpowiednio dłuższego vacatio legis.
Prosument lokatorski i ułatwienia dla klastrów energii
Dużą zmianą jest wprowadzenie definicji prosumenta lokatorskiego tzn. utworzenia możliwości rozliczania się przez wytwórców energii dla części wspólnej budynku wielorodzinnego. Z rozwiązania mogą korzystać spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty. Pozwoli to obniżyć koszty utrzymania obiektu.
Doprecyzowano również definicję klastra energii, a także określono zasady współpracy biznesowej, zakres podmiotowy i przedmiotowy oraz obszar działania klastra energii. Nowelizacja wprowadziła ułatwienia administracyjno-prawne dla funkcjonowania klastrów oraz stworzenie systemu wsparcia dla podmiotów wpisanych do rejestru prowadzonego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Zaplanowano również współpracę klastrów z Operatorami Sieci Dystrybucyjnych, co pozwoli odciążyć Krajowy System Elektroenergetyczny.
Ważna zmiana dotyczy współdzielenia infrastruktury przyłączeniowej - cable pooling, która pozwoli zwiększyć moc wytwórczą tym samym wspierając podmioty generujące energię, które nie otrzymały pozytywnej decyzji przyłączeniowej. Nowe regulacje ułatwią działanie w ramach cable pooling.
Szerokie zmiany dla rynku OZE
Zaktualizowano regulacje dotyczące ciepłownictwa i chłodnictwa - precyzyjniej określono przepisy związane z pierwszeństwem zakupu ciepła ze źródeł odnawialnych, a także instalacji termicznego przekształcania odpadów oraz tzw. ciepła odpadowego.
Ważna zmiana objęła również gwarancje pochodzenia. W ramach nowych przepisów rozszerzono możliwości wydania gwarancji na wskazane rodzaje oraz nośniki energii - biometan, ciepło i chłód oraz wodór odnawialny.
Rozwiązano również kwestie nieścisłości w przypadku umów Power Purchase Agreement. Nowe przepisy wprowadzają regulacje obejmujące sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii bezpośrednio od wytwórcy.
Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii - pozostałe zmiany
Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii wprowadza szereg zmian i usprawnień dotyczących OZE.
Pozostałe zmiany obejmują również:
-
wprowadzenie definicji biometanu i ustalenie zasad oraz warunków wykonywania działalności gospodarczej,
-
ułatwienia dla funkcjonowania spółdzielni energetycznych, np. określenie warunków współpracy,
-
wsparcie dla modernizacji instalacji OZE,
-
wprowadzenie definicji hybrydowych instalacji OZE.
Przyszli wytwórcy energii zyskali wsparcie w postaci powołania Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK). Jednostka będzie udzielać niezbędnych informacji.
Kolejnym ułatwieniem jest podniesienie progu zainstalowanej mocy, od której wymagana jest decyzja o pozwoleniu na budowę w przypadku urządzeń fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz wolno stojących kolektorów słonecznych. Dotychczas moc wynosiła 50 kW, a po nowelizacji wynosi 150 kW.
Popularne wpisy

Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej?
W Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych generujących czystą energię ze słońca. Przez ostatnie lata dużo mówi się o zaletach fotowoltaiki jako odnawialnego i bezpiecznego źródła energii. Żadne rozwiązanie nie jest jednak zupełnie pozbawione wad, a w praktyce okazuje się, że w niektórych przypadkach farma może być postrzegana wyłącznie z negatywnej strony. W mediach systematycznie pojawiają się doniesienia o przedstawicielach lokalnej społeczności, którzy nie chcą, żeby w otoczeniu powstała elektrownia słoneczna. Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uniknąć problemów prawnych?

Na jakie dofinansowanie farm fotowoltaicznych możemy liczyć?
Postawienie farmy fotowoltaicznej wiąże się z bardzo dużym kosztem, szczególnie dla tych przyszłych właścicieli, którzy nie mają na ten cel odpowiedniej ilości pieniędzy. Patrząc na to jednak okiem inwestora, z całą pewnością można stwierdzić, że jest to działanie bardzo opłacalne i zdecydowanie warto postarać się o źródło finansowania, które umożliwi zrealizowanie inwestycji.

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?
Decyzja o zainwestowaniu w farmę fotowoltaiczną jest rozsądna z wielu powodów. Jeśli tylko można znaleźć na nią zarówno miejsce, jak i fundusze, może się okazać, że kryzys związany z inflacją przestanie być tak dotkliwym problemem. Samo założenie farmy wiąże się ze sporym wydatkiem jednorazowym, jednakże angażując się w to, szybko można sprawdzić, jak dużo można na tym zarobić.

Wady i zalety farm fotowoltaicznych
Rozważając postawienie farmy fotowoltaicznej, warto wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Ze względu na wysokość inwestycji, zdecydowanie nie powinno się podejmować szybkiej, pochopnej decyzji na podstawie impulsu. Oczywiście intuicja jest istotna, jednakże warto ją poprzeć rzetelnymi informacjami na temat farm fotowoltaicznych i ich faktycznej opłacalności.

Dlaczego warto zainwestować w farmę fotowoltaiczną?
Instalacje, jakimi są farmy fotowoltaiczne, jawią się jako wysoce obiecujące. To w nich upatruje się przyszłości przemysłu energetycznego. Inwestuje w nie coraz więcej podmiotów, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Czy takie przedsięwzięcia są opłacalne? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.

Ile zarobimy na farmie fotowoltaicznej?
Podczas szacowania zysków z instalacji fotowoltaicznej kluczowe znaczenie ma to, czy wyliczamy je perspektywy dewelopera czy inwestora. Obie opcje mogą okazać się korzystne, o ile całe przedsięwzięcie zostanie dobrze przemyślanie i zaplanowane.