
Koniec z decyzją środowiskową? Rząd planuje zmiany
Rząd zapowiedział ułatwienia dla inwestorów planujących budowę farmy fotowoltaicznej. Zmiany mają zwolnić z konieczności ubiegania się o decyzję środowiskową niektóre obiekty. Przedstawiciele władzy zwracają uwagę na potrzebę uproszczenia formalności dotyczących powstania systemów w Polsce.
Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga decyzji środowiskowej?
Obecnie jednym z etapów składających się na formalności niezbędne do budowy farmy jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia. Dokument obejmuje szczegółową analizę wpływu planowanej inwestycji na środowisko przyrodnicze oraz wskazuje, jakie warunki należy spełnić w celu ochrony środowiska naturalnego.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami o decyzję środowiskową należy ubiegać się w przypadku instalacji zajmującej powierzchnię 1 ha i więcej. W praktyce oznacza to, że dokument jest potrzebny przy budowie farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW, która zajmuje niecałe 2 ha. Przepisy wskazują również, że o decyzję należy ubiegać się przy instalacji zajmującej 0,5 ha jeżeli zlokalizowana będzie na obszarze objętym formami ochrony przyrody wskazanymi w rozporządzeniu. Warto pamiętać, że do powierzchni obiektu zalicza się nie tylko obszar pokryty konstrukcją składającą się z paneli fotowoltaicznych, ale również całą infrastrukturę towarzyszącą.
Największym utrudnieniem dla inwestorów nie jest przygotowanie dokumentów, ale czas oczekiwania na wydanie decyzji wynoszący nawet kilka lat. Większość doświadczonych ekspertów zwraca uwagę, żeby w dokumentach nie podawać szczegółów dotyczących parametrów technologicznych, które w trakcie oczekiwania mogą ulec zmianie.
Planowane ułatwienia
Zgodnie z informacją przekazaną przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w planach jest przygotowanie rozporządzenia zmieniającego zapisy rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Wstępne plany wskazują na zwolnienie niektórych obiektów z konieczności uzyskania decyzji środowiskowej. Bez zmian ma pozostać wymaganie decyzji środowiskowej przed budową farmy zlokalizowanej na terenie chronionym.
Rząd zakłada usunięcie systemów fotowoltaicznych z zabudowy przemysłowej i magazynowej, a następnie przeniesienie do nowego rodzaju przedsięwzięć. W planach jest ustalenie odrębnej wartości progu tzn. powierzchni zabudowy dla instalacji fotowoltaicznych. W kolejnym kroku zakłada się dookreślenie sposobu ustalania powierzchni w ramach systemów solarnych, a następnie podwyższenie wartości obejmujących obszary nie należące do grupy wartościowych pod względem przyrodniczym. Zmiany mają wejść w życie pod koniec 2023 roku.
Przepisy zakładają również doprecyzowanie obliczania powierzchni zabudowy dla systemów fotowoltaicznych.
Poprzednie zmiany
Niedawno prezydent podpisał nowelizację ustawy o planowaniu przestrzennym przedstawioną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zmiany ograniczyły dostępność terenów przeznaczonych na budowę dużej instalacji fotowoltaicznej bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Przepisy wskazują, że instalacje będą umieszczane po przyjęciu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na:
-
użytkach rolnych klasy I-III i gruntach leśnych,
-
użytkach rolnych klasy IV, o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 150 kW lub wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej,
-
gruntach innych niż wskazane wyżej, o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1000 kW.
MRiT podkreśla, że po 1 stycznia 2026 roku wciąż będzie można tworzyć oraz uchwalać plany miejscowe dla OZE nawet w sytuacji, gdy gmina nie będzie dysponować planem ogólnym.
Popularne wpisy

Spadają ceny paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika staje się coraz bardziej dostępna ze względu na spadek cen komponentów. W Polsce systemy generujące energię z promieni słonecznych dominują w strukturze OZE. Systematycznie powstają nie tylko domowe instalacje, ale również wielkopowierzchniowe farmy dostarczające energię nawet do kilkuset tysięcy obiektów. Pandemia i wysoka inflacja wpłynęły na wzrost cen komponentów. Pojawia się jednak coraz więcej sygnałów wskazujących spadek kosztów związanych z budową instalacji. Z danych niemieckich ekspertów wynika, że średnie spotowe ceny paneli krystalicznych spadły o nawet 7 proc.

Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę? Podstawowe informacje
Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że coraz więcej osób i podmiotów rozważa wdrożenie instalacji do zasilania konkretnego obiektu. Jednym z największych ograniczeń są koszty. Budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga dużych nakładów środków w początkowej fazie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wspierających - programy rządowe, dotacje czy leasing. Popularność zyskują również kredyty.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?
Wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii w Polsce prowadzi również do rozwoju usług dodatkowych. Decydując się na instalację o dowolnej wielkości warto uwzględnić również ubezpieczenie. Towarzystwa oferują różne możliwości obejmujące ryzyka wpływające na żywotność oraz wydajność systemu.

Czym jest prosument zbiorowy?
W kwietniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, a wraz z nią wprowadzono pojęcie prosumenta zbiorowego. Główna korzyść z wdrożonego rozwiązania dotyczy oszczędności na rachunkach za prąd, ale również większej stabilności i niezależności energetycznej. Przepisy zakładają, że instalacja może znaleźć się na dachu albo w bezpośrednim sąsiedztwie - należy jednak zadbać o przyłączenie budynku do sieci.