Farmy.pl Newsroom Elektrownia słoneczna. Na jakie wyzwania musi przygotować się inwestor?
Elektrownia słoneczna. Na jakie wyzwania musi przygotować się inwestor?
25.05.2023

Elektrownia słoneczna. Na jakie wyzwania musi przygotować się inwestor?

Budowa farmy fotowoltaicznej to przedsięwzięcie na dużą skalę. Elektrownia słoneczna generuje pewne zyski nawet przez kilkadziesiąt lat. Decydując się na zaangażowanie w projekt warto znać nie tylko korzyści, ale również wyzwania związane z inwestycją.

Koszty inwestycji

Budowa instalacji fotowoltaicznej wiąże się z wysokimi kosztami początkowymi. Koszty zakupu paneli słonecznych, inwertera oraz pozostałych elementów, a także ich montażu są wysokie, chociaż w ostatnich latach nieco spadły wraz z rozwojem branży. W przypadku domowej mikroelektrowni przyszli właściciele mogą liczyć na wsparcie w ramach rządowych programów, np. Mój Prąd. Spełnienie określonych warunków pozwala nieco zaoszczędzić na budowie instalacji na własne potrzeby.

Farmy fotowoltaiczne to elektrownie na dużą skalę, które muszą zostać podłączone do sieci, żeby przesyłać wyprodukowaną energię. Czasami istnieje potrzeba budowy nowej infrastruktury przesyłowej, co może być kosztowne i wymagać współpracy z operatorami sieci energetycznych. Farma wiąże się z dużo wyższym kosztem budowy oraz zarządzania. Chociaż budowa instalacji to dochodowe przedsięwzięcie generujące zyski w długiej perspektywie to nie każdy inwestor dysponuje wymaganymi środkami.

Decydując się na inwestycję w farmę o mocy 1 MW, która generuje 1000 MW rocznie zyski mogą wynieść nawet około 400 tys. zł w ciągu roku. Do szczegółowego szacunku należy uwzględnić konkretne wartości parametrów, np. rodzaj zainstalowanych paneli, intensywność naświetlenia czy cenę sprzedaży prądu.

Zależność od warunków atmosferycznych

Efektywność paneli słonecznych jest uzależniona od dostępności światła słonecznego. W dniach pochmurnych, w nocy i zimą, produkcja energii słonecznej może być ograniczona. W niektórych regionach fotowoltaika może być mniej efektywna.

Faktem jest, że m.in. w styczniu i grudniu panele generują mniej energii. Zimą wciąż jednak pozostają aktywne. Dobrym przykładem jest uczestnictwo paneli w zasilaniu nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Instalacja będzie skuteczna o każdej porze roku jeżeli zastosowane zostaną wysokiej jakości materiały, odpowiednia lokalizacja, nachylenie czy kierunek ułożenia.

Wielkość i miejsce montażu

Panele fotowoltaiczne wymagają dużej powierzchni, szczególnie jeśli mają generować większe ilości energii. Nie każdy pomysłodawca ma wystarczająco dużo miejsca na dachu lub w ogrodzie, żeby zainstalować wystarczającą liczbę paneli słonecznych. Dodatkowo, niektóre budynki są chronione przez prawo lub mają ograniczenia, które uniemożliwiają instalację paneli.

Wielkość działki zalecana dla farmy o mocy 1 MW wynosi minimum 2 ha. Wymagania dotyczące gruntów mogą być problematyczne w miejscach, gdzie dostępne tereny są ograniczone. Inwestorzy mierzą się z wyzwaniem dotyczącym znalezienia odpowiedniego gruntu nie tylko pod względem wielkości, ale również poziomu nasłonecznienia oraz ukształtowania. W tym przypadku popularnym rozwiązaniem jest dzierżawa zapewniająca korzyści dla inwestora oraz właściciela gruntu.

Rozbudowane formalności

Budowa farmy fotowoltaicznej wymaga dopełnienia większej liczby formalności niż w przypadku domowej instalacji. Proces rozpoczęcia budowy bywa czasochłonny. Pierwszy krok to znalezienie odpowiedniej działki. Analiza lokalizacji oraz dotarcie do właściciela wymaga czasu i zaangażowania. Następnie przychodzi moment na negocjacje, a później podpisanie umowy.

W kolejnych krokach należy dopełnić wszystkich formalności, m.in. stworzyć projekt instalacji, uzyskać pozwolenie na budowę, decyzję środowiskową oraz dokument potwierdzający przyłącze u operatora sieci. Przed uruchomieniem odbywa się faza testów pozwalająca zyskać pewność, że wszystko działa właściwie.