Farmy.pl Newsroom Wydajność paneli fotowoltaicznych rośnie. Trwa wyścig producentów
Wydajność paneli fotowoltaicznych rośnie. Trwa wyścig producentów
15.03.2024

Wydajność paneli fotowoltaicznych rośnie. Trwa wyścig producentów

Producenci paneli PV prześcigają się w kolejnych doniesieniach o wprowadzaniu coraz lepszych rozwiązań w fotowoltaice. Dotychczas w rankingach dominowali chińscy producenci. Naukowcy i przedstawiciele branży z Europy nie zwalniają tempa i wciąż pracują nad nowymi rozwiązaniami. W ostatnim czasie rekordowy wynik osiągnął zespół z Niemiec. 

Wydajność paneli fotowoltaicznych  

Wydajność paneli fotowoltaicznych wskazuje jaka część energii pozyskanej ze światła słonecznego może zostać przekształcona w użyteczną energię elektryczną. Im wyższa wydajność paneli PV, tym więcej energii wygenerowanej przez system w ciągu roku.  

Z ogólnych wyliczeń wynika, że panel o wydajności 20 proc. i powierzchni 1 m kw. jest w stanie wytworzyć 200 kWh energii rocznie uwzględniając regularne warunki, tzn. promieniowanie o wartości 1000 W na m kw. przez 2,74 godziny w ciągu dnia.  

Na ostateczną wydajność paneli fotowoltaicznych wpływają materiały, konstrukcja i technologia wykonania, ale również warunki zewnętrzne. Wysoka temperatura w letni dzień sprawia, że panele pracują mniej wydajnie mimo intensywnego nasłonecznienia. Upały prowadzą do wzrostu rezystancji elektrycznej, a system wolniej przetwarza energię słoneczną w elektryczną. Z drugiej strony wiatr przyczynia się do ochłodzenia ogniw, które lepiej radzą sobie w niższych temperaturach.  

W 2023 roku za najwydajniejsze panele fotowoltaiczne uznano produkty chińskiej marki Aiko o sprawności 24 proc. i mocy 620 Wp. Producent oferuje egzemplarze składające się z ogniw typu N wyprodukowane przy użyciu technologii ABC.  

Na drugim miejscu w rankingach znalazł się moduł o sprawności 23,2 proc. zaprezentowany przez LONGi - również chińskiej firmy. W procesie produkcji wykorzystuje się ogniwa typu P i technologię HPBC.  

Trzecia pozycja trafiła do producenta Huasun, który oferuje panele PV o sprawności 23,02 proc.  

Najwydajniejszy panel PV powstał w Niemczech? 

Dotychczas europejscy producenci nie znajdowali się na wysokich pozycjach w rankingach uwzględniających wydajność paneli PV. Wśród liderów wymieniano przede wszystkim chińskie firmy, które niemal błyskawicznie rozwijały technologie w przemyśle fotowoltaicznym.  

Na początku 2024 roku niemieccy naukowcy z instytutu Fraunhofer ISE ogłosili opracowanie modułów o wydajności 25 proc. Wydajność zmierzono na panelu o powierzchni 1,68 m kw. Jak podają niemieckie media nie udałoby się osiągnąć rekordowego wyniku bez warstwy perowskitowej naniesionej na standardowe krzemowe ogniwa fotowoltaiczne. Połączenie krzemu i perowskitu okazało się sukcesem. Dr Stefan Glunz, dyrektor działu fotowoltaiki w Fraunhofer ISE dodał, że sprawność osiągnięta w ramach nowego projektu przewyższa wyniki najlepszych krzemowych modułów realizowanych w wymiarze przemysłowym.  

Wciąż trwają prace nad uzyskaniem certyfikatów. Naukowcy muszą zrealizować testy m.in. w komorach klimatycznych, co pozwoli sprawdzić w jaki sposób wydajność będzie spadać z biegiem czasu.  

Dodatkowo do produkcji niemieckiego modelu wykorzystano technologię pozwalającą na masową produkcję. Fraunhofer ISE zrealizowało rekordowy wynik we współpracy z firmą Oxford PV planującą produkcję ogniw krzemowo-perowskitowych w Europie. 

Krzem i perowskit przepisem na sukces 

W minionym roku brytyjska firma Oxford PV przedstawiła ogniwa fotowoltaiczne wykonane z krzemu i perowskitu o wydajności 28,6 proc. Trwają prace nad wdrożeniem na pilotażowej linii ogniw tandemowych M6 o wymiarach 166 x 166 mm. Firma podaje, że jeszcze w 2024 roku ruszy z masową produkcją. Dodatkowo w planach są ogniwa z krzemu i perowskitu o maksymalnej mocy przekraczającej 43 proc. Tymczasem ogniwa krzemowe mogą osiągnąć maksymalnie poniżej 30 proc.  

 

 

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookie pozwalające nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kliknięcie przycisku „Akceptuję” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.