
Spadek emisji gazów cieplarnianych w Europie
Europejski Urząd Statystyczny przedstawił dane, z których wynika, że w pierwszym kwartale br. w aż 21 państwach Unii Europejskiej obniżono emisję gazów cieplarnianych. Natomiast w 6 krajach zanotowano wzrost emisji.
Gospodarstwa domowe odpowiadają za najwyższą emisję
Eurostat przedstawił dane za pierwszy kwartał 2023 roku obejmujące emisję gazów cieplarnianych według działalności gospodarczej.
W państwach członkowskich Unii Europejskiej spadek emisji gazów cieplarnianych wyniósł 2,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Poziom emisji ukształtował się na poziomie 941 mln ton ekwiwalentu CO2. Wzrost zanotowano w 6 państwach, w tym w Irlandii niemal o 10 proc.
Z danych wynika, że za największą emisję w pierwszym kwartale br. odpowiadały gospodarstwa domowe - 24 proc., następnie przetwórstwo przemysłowe - 20 proc., dostawy energii elektrycznej i gazu - 19 proc., rolnictwo - 13 proc., a na końcu transport i gospodarka magazynowa - 10 proc.
Eurostat wskazuje również, że emisje spadły w 5 z 9 sektorów gospodarki biorąc pod uwagę dane z pierwszego kwartału 2022 roku. Spadek o wartości 12,3 proc. zaobserwowano przede wszystkim w obszarze dostawy energii elektrycznej i gazu. Natomiast największy wzrost wyniósł 7,2 proc. i dotyczył transportu i gospodarki magazynowej.
Informacje dotyczące emisji gazów zostały uzupełnione o dane społeczno-gospodarcze. Eurostat zwrócił uwagę, że w omawianym okresie zanotowano wzrost produktu krajowego brutto Unii Europejskiej o 1,2 proc. w stosunku rok do roku.
Spadek w większości państw UE
W pierwszym kwartale br. w aż 21 państwach Unii Europejskiej obniżono emisję gazów cieplarnianych w stosunku rok do roku. Największy spadek zanotowano w Bułgarii (-15,2 proc.), Estonii (-14,7 proc.) i Słowenii (-9,6 proc.). Dodatkowo zwrócono uwagę, że wraz z pozytywnym wynikiem dotyczącym emisji równocześnie jedynie sześć państw obniżyło PKB - wśród nich znalazła się Polska, Czechy, Estonia, Litwa, Luksemburg i Węgry. Pozostałe 15 państw może pochwalić się spadkiem emisji przy wzroście PKB, m.in. Niemcy, Rumunia, Włochy czy Grecja.
Wzrost emisji gazów cieplarnianych odnotowano w 6 państwach: Irlandii (+9,1 proc.), Łotwie (+7,5 proc.), Słowacji (+1,9 proc.), Dani (+1,7 proc.) Szwecji (+1,6 proc.) i Finlandii (0,3 proc.). Warto jednak dodać, że we wszystkich wymienionych państwa wzrosło PKB.
Popularne wpisy

Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej?
W Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych generujących czystą energię ze słońca. Przez ostatnie lata dużo mówi się o zaletach fotowoltaiki jako odnawialnego i bezpiecznego źródła energii. Żadne rozwiązanie nie jest jednak zupełnie pozbawione wad, a w praktyce okazuje się, że w niektórych przypadkach farma może być postrzegana wyłącznie z negatywnej strony. W mediach systematycznie pojawiają się doniesienia o przedstawicielach lokalnej społeczności, którzy nie chcą, żeby w otoczeniu powstała elektrownia słoneczna. Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uniknąć problemów prawnych?

Na jakie dofinansowanie farm fotowoltaicznych możemy liczyć?
Postawienie farmy fotowoltaicznej wiąże się z bardzo dużym kosztem, szczególnie dla tych przyszłych właścicieli, którzy nie mają na ten cel odpowiedniej ilości pieniędzy. Patrząc na to jednak okiem inwestora, z całą pewnością można stwierdzić, że jest to działanie bardzo opłacalne i zdecydowanie warto postarać się o źródło finansowania, które umożliwi zrealizowanie inwestycji.

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?
Decyzja o zainwestowaniu w farmę fotowoltaiczną jest rozsądna z wielu powodów. Jeśli tylko można znaleźć na nią zarówno miejsce, jak i fundusze, może się okazać, że kryzys związany z inflacją przestanie być tak dotkliwym problemem. Samo założenie farmy wiąże się ze sporym wydatkiem jednorazowym, jednakże angażując się w to, szybko można sprawdzić, jak dużo można na tym zarobić.

Wady i zalety farm fotowoltaicznych
Rozważając postawienie farmy fotowoltaicznej, warto wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Ze względu na wysokość inwestycji, zdecydowanie nie powinno się podejmować szybkiej, pochopnej decyzji na podstawie impulsu. Oczywiście intuicja jest istotna, jednakże warto ją poprzeć rzetelnymi informacjami na temat farm fotowoltaicznych i ich faktycznej opłacalności.

Dlaczego warto zainwestować w farmę fotowoltaiczną?
Instalacje, jakimi są farmy fotowoltaiczne, jawią się jako wysoce obiecujące. To w nich upatruje się przyszłości przemysłu energetycznego. Inwestuje w nie coraz więcej podmiotów, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Czy takie przedsięwzięcia są opłacalne? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.

Ile zarobimy na farmie fotowoltaicznej?
Podczas szacowania zysków z instalacji fotowoltaicznej kluczowe znaczenie ma to, czy wyliczamy je perspektywy dewelopera czy inwestora. Obie opcje mogą okazać się korzystne, o ile całe przedsięwzięcie zostanie dobrze przemyślanie i zaplanowane.