Farmy.pl Newsroom Spadek emisji gazów cieplarnianych w Europie 
Spadek emisji gazów cieplarnianych w Europie 
14.11.2023

Spadek emisji gazów cieplarnianych w Europie 

Europejski Urząd Statystyczny przedstawił dane, z których wynika, że w pierwszym kwartale br. w aż 21 państwach Unii Europejskiej obniżono emisję gazów cieplarnianych. Natomiast w 6 krajach zanotowano wzrost emisji. 

Gospodarstwa domowe odpowiadają za najwyższą emisję  

Eurostat przedstawił dane za pierwszy kwartał 2023 roku obejmujące emisję gazów cieplarnianych według działalności gospodarczej.  

W państwach członkowskich Unii Europejskiej spadek emisji gazów cieplarnianych wyniósł 2,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Poziom emisji ukształtował się na poziomie 941 mln ton ekwiwalentu CO2. Wzrost zanotowano w 6 państwach, w tym w Irlandii niemal o 10 proc. 

Z danych wynika, że za największą emisję w pierwszym kwartale br. odpowiadały gospodarstwa domowe - 24 proc., następnie przetwórstwo przemysłowe - 20 proc., dostawy energii elektrycznej i gazu - 19 proc., rolnictwo - 13 proc., a na końcu transport i gospodarka magazynowa - 10 proc. 

Eurostat wskazuje również, że emisje spadły w 5 z 9 sektorów gospodarki biorąc pod uwagę dane z pierwszego kwartału 2022 roku. Spadek o wartości 12,3 proc. zaobserwowano przede wszystkim w obszarze dostawy energii elektrycznej i gazu. Natomiast największy wzrost wyniósł 7,2 proc. i dotyczył transportu i gospodarki magazynowej.  

Informacje dotyczące emisji gazów zostały uzupełnione o dane społeczno-gospodarcze. Eurostat zwrócił uwagę, że w omawianym okresie zanotowano wzrost produktu krajowego brutto Unii Europejskiej o 1,2 proc. w stosunku rok do roku.  

Spadek w większości państw UE  

W pierwszym kwartale br. w aż 21 państwach Unii Europejskiej obniżono emisję gazów cieplarnianych w stosunku rok do roku. Największy spadek zanotowano w Bułgarii (-15,2 proc.), Estonii (-14,7 proc.) i Słowenii (-9,6 proc.). Dodatkowo zwrócono uwagę, że wraz z pozytywnym wynikiem dotyczącym emisji równocześnie jedynie sześć państw obniżyło PKB - wśród nich znalazła się Polska, Czechy, Estonia, Litwa, Luksemburg i Węgry. Pozostałe 15 państw może pochwalić się spadkiem emisji przy wzroście PKB, m.in. Niemcy, Rumunia, Włochy czy Grecja.  

Wzrost emisji gazów cieplarnianych odnotowano w 6 państwach: Irlandii (+9,1 proc.), Łotwie (+7,5 proc.), Słowacji (+1,9 proc.), Dani (+1,7 proc.) Szwecji (+1,6 proc.) i Finlandii (0,3 proc.). Warto jednak dodać, że we wszystkich wymienionych państwa wzrosło PKB.  

Nasza strona wykorzystuje pliki cookie pozwalające nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kliknięcie przycisku „Akceptuję” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.