Spadają ceny paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika staje się coraz bardziej dostępna ze względu na spadek cen komponentów. W Polsce systemy generujące energię z promieni słonecznych dominują w strukturze OZE. Systematycznie powstają nie tylko domowe instalacje, ale również wielkopowierzchniowe farmy dostarczające energię nawet do kilkuset tysięcy obiektów. Pandemia i wysoka inflacja wpłynęły na wzrost cen komponentów. Pojawia się jednak coraz więcej sygnałów wskazujących spadek kosztów związanych z budową instalacji. Z danych niemieckich ekspertów wynika, że średnie spotowe ceny paneli krystalicznych spadły o nawet 7 proc.
Coraz niższe ceny modułów fotowoltaicznych
Z ogólnych szacunków wynika, że moduły fotowoltaiczne odpowiadają za nawet 70 proc. całkowitych kosztów instalacji. Na wzrost cen w ostatnich latach wpłynęła przede wszystkim pandemia COVID-19, która wywołała zakłócenia w łańcuchach dostaw. Nie bez znaczenia były również rosnące ceny surowców.
Z danych przedstawionych przez niemieckie stowarzyszenie branżowe VDMA w ramach raportu „International Technology Roadmap for Photovoltaic” wynika, że w 2022 roku ceny wróciły do trendu spadkowego i średnia cena na rynku spot wyniosła 0,23 dol./Wp. Natomiast w 2021 roku było to około 0,24 dol./Wp przy dostawach rzędu 183 GWp.
Niemieccy eksperci przytaczają również dane zebrane na platformie pvXchange przedstawiającej średnie ceny modułów fotowoltaicznych na rynku detalicznym w Europie. Pod uwagę wzięto standardowe moduły wykazujące przeciętną sprawność mniejszą niż 21 proc. w ramach, których ceny spadły z z 0,32 euro/W do 0,28 euro/W w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Całkowity spadek w grupie produktów ma wynieść około 6,7 proc. W przypadku wysokowydajnych paneli fotowoltaicznych osiągających sprawność większą niż 21 proc. zanotowano spadek z 0,43 euro/W do 0,35 euro/W. Jak wskazują prognozy ogólny spadek ma ukształtować się na poziomie 2,5 proc. Natomiast w grupie najniższej jakości paneli zanotowano spadek z 0,19 euro/W w maju 2022 roku do 0,17 euro/W w lipcu 2023 roku. Średni spadek we wskazanej klasie produktów wyniesie 10,5 proc. od początku bieżącego roku.
Kolejne spadki cen już wkrótce
Wśród przyczyn spadków cen należy wymienić stabilizację na rynku. Po okresie wstrzymania związanego z pandemią chińscy producenci wznowili produkcję na dużą skalę. Nowe produkty dostarczane są do obiektów w kraju, ale również za granicą. Popyt na panele fotowoltaiczne w Chinach jest wysoki ze względu na kolejne inwestycje. Jak podają media wyłącznie w ciągu czterech pierwszych miesięcy bieżącego roku zbudowano elektrownie o mocy 48,3 GW. Natomiast w 2023 roku łączna moc elektrowni ma wynieść nawet 120 GW. Mimo dużego zapotrzebowania wewnątrz kraju, chińscy producenci są również w stanie dostarczyć produkty na eksport. Ceny modułów w Chinach spadły do średniego poziomu 0,198 dolarów/W jak podaje Oil Price Information Service.
Duży wpływ na spadek cen paneli fotowoltaicznych mają niższe ceny surowców. Przede wszystkim mowa o polikrzemie, czyli podstawowym składniku wykorzystywanym w produkcji elementów fotowoltaicznych.
Trzeci czynnik wpływający na niższe ceny paneli PV to rozwój technologii. Niemieccy eksperci zwracają uwagę, że do wyprodukowania elementów potrzebne jest coraz mniej krzemu, co umożliwia stworzenie cieńszych płytek. Dodatkowo producenci dążą do redukcji wykorzystania miedzi poprzez zastosowanie techniki fine line printing.
Popularne wpisy
Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej?
W Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych generujących czystą energię ze słońca. Przez ostatnie lata dużo mówi się o zaletach fotowoltaiki jako odnawialnego i bezpiecznego źródła energii. Żadne rozwiązanie nie jest jednak zupełnie pozbawione wad, a w praktyce okazuje się, że w niektórych przypadkach farma może być postrzegana wyłącznie z negatywnej strony. W mediach systematycznie pojawiają się doniesienia o przedstawicielach lokalnej społeczności, którzy nie chcą, żeby w otoczeniu powstała elektrownia słoneczna. Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uniknąć problemów prawnych?
Na jakie dofinansowanie farm fotowoltaicznych możemy liczyć?
Postawienie farmy fotowoltaicznej wiąże się z bardzo dużym kosztem, szczególnie dla tych przyszłych właścicieli, którzy nie mają na ten cel odpowiedniej ilości pieniędzy. Patrząc na to jednak okiem inwestora, z całą pewnością można stwierdzić, że jest to działanie bardzo opłacalne i zdecydowanie warto postarać się o źródło finansowania, które umożliwi zrealizowanie inwestycji.
Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?
Decyzja o zainwestowaniu w farmę fotowoltaiczną jest rozsądna z wielu powodów. Jeśli tylko można znaleźć na nią zarówno miejsce, jak i fundusze, może się okazać, że kryzys związany z inflacją przestanie być tak dotkliwym problemem. Samo założenie farmy wiąże się ze sporym wydatkiem jednorazowym, jednakże angażując się w to, szybko można sprawdzić, jak dużo można na tym zarobić.
Wady i zalety farm fotowoltaicznych
Rozważając postawienie farmy fotowoltaicznej, warto wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Ze względu na wysokość inwestycji, zdecydowanie nie powinno się podejmować szybkiej, pochopnej decyzji na podstawie impulsu. Oczywiście intuicja jest istotna, jednakże warto ją poprzeć rzetelnymi informacjami na temat farm fotowoltaicznych i ich faktycznej opłacalności.
Jak sprzedawać energię wyprodukowaną przez farmę fotowoltaiczną?
Możliwości sprzedaży wyprodukowanej energii zależą m.in. od wielkości obiektu. Według przepisów istnieje kilka rodzajów instalacji fotowoltaicznych. W przypadku mikro i małych instalacji prosumenci korzystają głównie z systemu net-billing rozliczając nadwyżki. Największe obiekty, czyli elektrownie słoneczne, to podmioty o mocy większej niż 1 MW. W przypadku farm fotowoltaicznych istnieją dwie podstawowe metody sprzedaży wyprodukowanej energii.
Ile zarobimy na farmie fotowoltaicznej?
Podczas szacowania zysków z instalacji fotowoltaicznej kluczowe znaczenie ma to, czy wyliczamy je perspektywy dewelopera czy inwestora. Obie opcje mogą okazać się korzystne, o ile całe przedsięwzięcie zostanie dobrze przemyślanie i zaplanowane.