
Recykling i fotowoltaika, czyli co zrobić ze starymi panelami fotowoltaicznymi
Boom na fotowoltaikę trwa od kilku lat. Panele to jeden z elementów obowiązkowych w każdej instalacji, a do budowy farmy o mocy 1 MW trzeba wykorzystać 2,5-3 tys. sztuk. Zgodnie z szacunkami ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej do 2050 roku żywotność może zakończyć prawie 80 milionów ton paneli fotowoltaicznych. Rocznie może powstawać nawet 6 milionów odpadów w ciągu roku. Co warto wiedzieć o żywotności elementów instalacji? Co zrobić ze starymi częściami mikroelektrowni?
Żywotność paneli fotowoltaicznych
Żywotność paneli fotowoltaicznych rośnie z roku na rok. Technologie wykorzystywane do tworzenia instalacji fotowoltaicznych zyskują coraz wyższy poziom rozwoju. Szacuje się, że obecnie żywotność paneli wynosi około 25 lat. Po tym czasie zaczyna stopniowo spadać i równa się około 80 proc. wartości początkowej. Część ekspertów zwraca uwagę na jeszcze dłuższy okres eksploatacji, który może utrzymać się na poziomie nawet 40 lat. Biorąc pod uwagę wysokiej jakości materiały dynamika utraty wydajności paneli jest niewielka. W ciągu kilkudziesięciu lat wydajność spada o około 0,4-0,5 proc. rocznie.
Decydując się na instalację warto dokonać przemyślanej decyzji. Technologia oraz jakość wykonania mają duży wpływ na żywotność elementów instalacji. Wsparcie doświadczonych specjalistów zmniejszy ryzyko montażu wadliwych albo zniszczonych paneli. Pod uwagę należy również wziąć m.in. sposób transportu.
W Polsce niewiele czynników atmosferycznych ma znaczący wpływ na żywotność paneli. Intensywne gradobicie czy drastyczne zmiany temperatur pojawiają się na tyle rzadko, że w niewielkim stopniu oddziałują na materiał.
Co zrobić ze starymi panelami fotowoltaicznymi?
Panele fotowoltaiczne nie będą działać wiecznie. Po latach przychodzi moment, kiedy żywotność spada i nie opłaca się ich utrzymywać. Większość elementów instalacji, w tym również panele, to odpady trudne do recyklingu. W przypadku paneli nie można wykorzystać tradycyjnych metod radzenia sobie z elektrośmieciami.
Długi okres żywotności paneli i stosunkowo młody rynek sprawiają, że rozwiązania dotyczące recyklingu elementów instalacji wciąż znajdują się w fazie rozwoju. Coraz więcej mówi się o możliwościach odzyskania i ponownego wykorzystania surowców takich jak krzem, szkło czy metale szlachetne.
Ważne jest, aby unikać wyrzucania starych paneli fotowoltaicznych na składowisko śmieci, ponieważ panele te zawierają wiele substancji, które są szkodliwe dla środowiska, takich jak ołów, kadm czy rtęć. Recykling jest zatem najlepszym sposobem na zminimalizowanie wpływu paneli fotowoltaicznych na środowisko.
Utylizacja paneli słonecznych - gdzie oddać zniszczone panele?
Zgodnie z przepisami zużyte panele fotowoltaiczne można bezpłatnie oddać dystrybutorowi pod warunkiem, że zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt sprzedawany. Dotyczy to również sytuacji, podczas której następuje wymiana starej instalacji na nową.
Inny sposób na pozbycie się zniszczonych albo zużytych paneli to skontaktowanie się z pobliskim punktem zbiórki elektrośmieci.
Szacunki wskazują, że nawet 80 proc. części składających się na panel można ponownie wykorzystać. Pozostałe 20 proc. przetapia się na kolejne elementy służące do wyprodukowania nowego panelu.
Jak przedłużyć żywotność paneli?
Na żywotność paneli wpływa również eksploatacja. Najważniejszy krok to regularny przegląd instalacji. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się również mycie m.in. z zabrudzeń organicznych, pyłków i osadów. Usługę należy zlecić specjalistom. Samodzielne mycie paneli bez odpowiedniej wiedzy może mieć negatywny wpływ na żywotność. Systematyczna analiza pracy instalacji pozwala szybko zauważyć ewentualne spadki wydajności.
Popularne wpisy

Jak wygląda demontaż farmy fotowoltaicznej?
Farmy fotowoltaiczne mogą generować energię nawet przez kilkadziesiąt lat. Duże znaczenie ma jakość wykorzystanych materiałów, prawidłowy sposób montażu, a także regularna konserwacja oraz monitoring wydajności. Część osób wstrzymuje się z inwestycją albo oddaniem gruntu w dzierżawę z uwagi na trwałość instalacji. Warto jednak pamiętać, że demontaż farmy jest możliwy.

Pierwsza gminna farma fotowoltaiczna w Polsce. Korzyści dla społeczności lokalnej?
W kwietniu br. uruchomiono w Polsce pierwszą gminną farmę fotowoltaiczną. Energia pozyskana z instalacji zasili takie obiekty jak szkoła czy oczyszczalnia ścieków. Elektrownia o mocy 1,1 MW powstała dzięki dofinansowaniu z rządowego programu.

Elektrownia słoneczna. Na jakie wyzwania musi przygotować się inwestor?
Budowa farmy fotowoltaicznej to przedsięwzięcie na dużą skalę. Elektrownia słoneczna generuje pewne zyski nawet przez kilkadziesiąt lat. Decydując się na zaangażowanie w projekt warto znać nie tylko korzyści, ale również wyzwania związane z inwestycją.

Umowa dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną - co powinna zawierać?
Umowa dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną zabezpiecza interesy obu stron. Obejmuje szczegółowe warunki dotyczące dzierżawy m.in. czas trwania czy wysokość czynszu. Właściciel gruntu zajmuje się wyłącznie podpisaniem umowy. Pozostałe formalności należą do przyszłego dzierżawcy.