
Korzyści z farmy fotowoltaicznej - środowiskowe, finansowe, lokalne
Mówiąc o korzyściach z farmy fotowoltaicznej w pierwszej kolejności wymienia się pozytywny wpływ na środowisko w skali globalnej oraz możliwość czerpania zysków przez inwestorów. Tymczasem farma zapewnia dużo więcej korzyści dla społeczności lokalnej czy środowiska w miejscu budowy.
Farma fotowoltaiczna - korzyści dla środowiska
Budowa farmy fotowoltaicznej ma wiele korzyści dla środowiska. Przede wszystkim słońce to jedno najlepiej poznanych i najłatwiejszych do wykorzystania źródeł energii. Fotowoltaika od lat cieszy się niesłabnącą popularnością w Europie i nie tylko. Metody oraz narzędzia wykorzystywane do pozyskiwania energii ze Słońca są już dobrze poznane i w pełni bezpieczne dla środowiska oraz człowieka. Farmy nie emitują gazów cieplarnianych ani innych zanieczyszczeń powietrza, co pomaga w zmniejszeniu ilości dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów w atmosferze.
Warto jednak wiedzieć, że w procesie produkcji oraz utylizacji elementów konstrukcji wydzielane są do atmosfery śladowe ilości dwutlenku węgla. Z ogólnodostępnych badań wynika, że w ciągu roku panele fotowoltaiczne dostarczają około 50 g CO2 e/kWh. W przypadku tradycyjnych źródeł energii wartość ta jest nawet 10-krotnie wyższa.
Kolejny argument dotyczy oszczędności wody. W przeciwieństwie do elektrowni opalanych węglem, farma fotowoltaiczna nie potrzebuje dużych ilości wody do produkcji energii elektrycznej.
Produkcja energii z paneli fotowoltaicznych nie generuje odpadów ani produktów ubocznych. Ze zużytych paneli można odzyskać cenne surowce, np. krzem. Wciąż rośnie rynek recyklingu elementów pochodzących z instalacji fotowoltaicznych.
Farma fotowoltaiczna - korzyści dla społeczeństwa lokalnego
Wytwarzanie energii z farmy fotowoltaicznej pomaga zwiększyć niezależność energetyczną kraju, zmniejszając zależność od paliw kopalnych i zagranicznych dostaw energii. Inwestycje w odnawialne źródła energii mają pozytywny wpływ nie tylko na społeczeństwo, ale również lokalne społeczności.
Budowa farmy fotowoltaicznej może pomóc w zwiększeniu świadomości społecznej na temat korzyści ekologicznych energii odnawialnych i działać jako symbol walki ze zmianami klimatu. Część osób mieszkających w sąsiedztwie farmy obawia się utraty wartości nieruchomości. Tymczasem rosnąca świadomość na temat korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii sprawia, że dla wielu nabywców pobliska farma nie jest wadą. Instalacja jest w pełni bezpieczna dla zdrowia oraz nie wpływa na komfort mieszkańców okolicznych domów.
Warto przypomnieć, że farmy powstają na terenach nie nadających się do uprawy. Inwestycja w farmę to szansa na przywrócenie obszarowi użyteczności. Przepisy prawa nie
pozwalają na budowę farmy w miejscu, np. objętym ochroną. Wielu inwestorów decyduje się na odbudowę siedlisk dla dzikich zwierząt i nie tylko. Popularność zyskuje agrowoltaika, czyli połączenie energii słonecznej i rolnictwa.
Farma fotowoltaiczna - korzyści finansowe
Budowa farmy fotowoltaicznej to korzyści ekonomiczne nie tylko dla inwestorów. Pozytywny aspekt dla społeczności lokalnej to większe wpływy związane z podatkami. Poza tym rozwój fotowoltaiki przyciąga również innych inwestorów oraz branże, a to przekłada się na wsparcie lokalnego rynku.
Wiele obszarów działalności rolniczej wiąże się z dużą niepewnością dotyczącą wysokości dochodów. Dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę to dobry sposób na zwiększenie bezpieczeństwa nie tylko konkretnych rolników, ale również lokalnego budżetu.
Coraz więcej inwestorów decyduje się również korzystać z usług lokalnych specjalistów w procesie budowy oraz eksploatacji farmy fotowoltaicznej.
W kwietniu br. otwarto pierwszą w kraju gminną instalację. Energia pozyskiwana ze słońca ma zasilać m.in. szkoły, przedszkola, stacje uzdatniania wody i oczyszczalnie ścieków.
Popularne wpisy

Jak wygląda demontaż farmy fotowoltaicznej?
Farmy fotowoltaiczne mogą generować energię nawet przez kilkadziesiąt lat. Duże znaczenie ma jakość wykorzystanych materiałów, prawidłowy sposób montażu, a także regularna konserwacja oraz monitoring wydajności. Część osób wstrzymuje się z inwestycją albo oddaniem gruntu w dzierżawę z uwagi na trwałość instalacji. Warto jednak pamiętać, że demontaż farmy jest możliwy.

Pierwsza gminna farma fotowoltaiczna w Polsce. Korzyści dla społeczności lokalnej?
W kwietniu br. uruchomiono w Polsce pierwszą gminną farmę fotowoltaiczną. Energia pozyskana z instalacji zasili takie obiekty jak szkoła czy oczyszczalnia ścieków. Elektrownia o mocy 1,1 MW powstała dzięki dofinansowaniu z rządowego programu.

Elektrownia słoneczna. Na jakie wyzwania musi przygotować się inwestor?
Budowa farmy fotowoltaicznej to przedsięwzięcie na dużą skalę. Elektrownia słoneczna generuje pewne zyski nawet przez kilkadziesiąt lat. Decydując się na zaangażowanie w projekt warto znać nie tylko korzyści, ale również wyzwania związane z inwestycją.

Umowa dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną - co powinna zawierać?
Umowa dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną zabezpiecza interesy obu stron. Obejmuje szczegółowe warunki dotyczące dzierżawy m.in. czas trwania czy wysokość czynszu. Właściciel gruntu zajmuje się wyłącznie podpisaniem umowy. Pozostałe formalności należą do przyszłego dzierżawcy.