
Jakie są etapy i koszty utylizacji paneli fotowoltaicznych?
Farma fotowoltaiczna zakładana jest zwykle na okres 20 do 25 lat. Na tyle właśnie szacowana jest żywotność poszczególnych paneli solarnych, które po tym czasie należy poddać utylizacji. Jeśli inwestor jest jedynie osobą, która wydzierżawiła swój teren pod farmę fotowoltaiczną tworzoną przez firmę zewnętrzną, nie musi się tym martwić. Co jednak w sytuacji, w której zarówno teren, jak i cała farma fotowoltaiczna należała do inwestora?
Co dzieje się z panelami solarnymi po zamknięciu farmy fotowoltaicznej?
Po wyłączeniu farmy fotowoltaicznej inwestor musi się uporać z tym, co po niej zostało. Do jego obowiązków należy zutylizowanie wszystkich elementów farmy, aby teren, na którym stała wrócił do stanu wyjściowego. Spalanie paneli mogłoby spowodować przedostanie się do środowiska szkodliwych substancji, a ze względu na fakt, jak wiele paneli powstało jedynie do tej pory, byłby to realny problem dla środowiska i działanie niejako zupełnie w drugą stronę, niż podczas produkowania energii ze słońca. Farma fotowoltaiczna musi być przyjazna środowisku od początku do samego końca, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest recykling, czyli odzysk cennych materiałów, z których powstała farma.
Odzysk surowców, z których powstały panele to nie tylko działanie ekologiczne, ale również możliwość uzyskania bardzo dużych pieniędzy. Z raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej wynika, że do 2050 roku będzie można odzyskać prawie 80 mln ton surowców, które będzie można wykorzystać do ponownego użycia. To realne oszczędności, a więc i pieniądze.
Jak wygląda proces utylizacji paneli fotowoltaicznych?
Pierwszym krokiem do zutylizowania elementów farmy fotowoltaicznej jest zdemontowanie paneli solarnych, a następnie rozłożenie ich na części pierwsze. W ten sposób uzyskuje się ramki, kable, skrzynki przyłączeniowe, szkło i wiele innych, drobniejszych części.
Poszczególne, posegregowane już części poddaje się między innymi takim procesom jak:
- rozdrabnianie, w tym mielenie,
- topienie,
- cięcie,
- czyszczenie,
- obróbka chemiczna.
Każdy element farmy fotowoltaicznej utylizuje się w inny sposób, aby uzyskać jak najwięcej materiału gotowego do ponownego użytku.
W przypadku utylizowania elementów farmy nie trzeba się martwić skomplikowanymi formalnościami. Przedsiębiorca będący właścicielem farmy jest zobowiązany do okazania wpisu do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami BDO.
Jakie są faktyczne koszty utylizacji farmy słonecznej?
Dzięki rozsądnemu podejściu do utylizacji odpadów fotowoltaicznych nie należy się martwić, że staną się one realnym zagrożeniem dla przyszłego stanu środowiska. Dobra organizacja, duży potencjał działania firm recyklingowych i motywacji do działania na rzecz środowiska to jednak nie wszystko. Trzeba pamiętać o kosztach, które musi ponieść przedsiębiorca.
W tym przypadku pokutuje mit, że pozbycie się paneli w sposób legalny pochłonie wszystko, co do tej pory zarobił inwestor. To oczywiście nie jest prawdą. Należy się liczyć z wydatkiem, który będzie rosnąć wprost proporcjonalnie do rozmiarów farmy, jednakże nie są to koszty, które mogłyby doprowadzić do bankructwa osobę właśnie zamykającą farmę fotowoltaiczną, która przez 25 lat przynosiła mu zyski. Szacuje się, że usługa utylizacji paneli w 2021 wynosiła w granicach 1,50 zł/kg, do czego doliczyć należy również koszty transportu. Zwykle wynoszą one w granicach 2 do 3 zł/km.
Biorąc pod uwagę, jak wiele zysku otrzymuje inwestor za prowadzenie swojej farmy, jej utylizacja nie powinna być dla niego żadnym poważnym obciążeniem. To samo tyczy się procesu utylizacji, który w porównaniu z czasem, jaki był potrzebny do postawienia farmy, jest naprawdę krótki.
Popularne wpisy

Jak dbać o farmę fotowoltaiczną?
Inwestycja, jaką jest postawienie farmy fotowoltaicznej, nie zniechęca poważnych inwestorów, którzy doskonale zdają sobie sprawę z opłacalności tego biznesu. Odpowiednia organizacja formalności, wsparcie finansowe od instytucji różnego rodzaju oraz dobra firma wykonawcza to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać, aby projekt miał szansę na prawidłową finalizację. Istotna jest świadomość ponoszonych w przyszłości kosztów zarówno ze względu na ewentualne awarie, jak i standardowe przeglądy całego systemu.

Jakie są największe farmy fotowoltaiczne na świecie?
Założenie farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW to wydatek rzędu 2,5-3 mln złotych. Co jednak mogą powiedzieć inwestorzy największych na świecie farm solarnych? To, że jest to wydatek naprawdę niewielki w porównaniu z tym, jakie kwoty angażują właściciele farm o mocach 850 MW, czy nawet 200 GW.

Czy fotowoltaika i farmy fotowoltaiczne są bezpieczne dla zdrowia?
Postawienie farmy fotowoltaicznej wiąże się z dużym nakładem finansowym. To również inwestycja na lata. Szacuje się, że farma tego rodzaju będzie wydajna około 25 lat, podczas których będzie nie tylko produkować energię ze światła, ale też oddziaływać na środowisko. Czy jest to coś, co może nam realnie zagrażać?

Czy należy odśnieżać panele fotowoltaiczne — na co zwrócić uwagę muszą właściciele farm?
Postawienie farmy fotowoltaicznej trwa kilka miesięcy lub kilka lat, aby później zarabiać na siebie i oszczędzać środowisko przez około 25 lat. To jednak nie tylko oczywisty zarobek, ale też odpowiedzialność za sprawność paneli i regularne koszty, które nawet przy możliwie najmniejszej farmie o mocy 1 MW będą wynosiły kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Jak jednak unikać awarii i sprawić, aby możliwe było osiąganie maksymalnej produktywności paneli?