Farmy.pl Newsroom Jak zabezpieczyć farmę fotowoltaiczną przed pożarem?
Jak zabezpieczyć farmę fotowoltaiczną przed pożarem?
08.05.2023

Jak zabezpieczyć farmę fotowoltaiczną przed pożarem?

Fotowoltaika należy do bezpiecznych instalacji, a ryzyko pożaru jest niewielkie. W społeczeństwie krąży wiele mitów dotyczących wybuchów ognia i problemów z gaszeniem pożarów, które rozprzestrzeniają się na inne elementy sąsiedztwa. Popularny mit dotyczy również strażaków, którzy nie chcą angażować się w walkę z ogniem pochodzącym z instalacji fotowoltaicznej. Eksperci zwracają jednak uwagę, że elektrownie słoneczne niezależnie od wielkości są bezpieczne. Nawet jeżeli dojdzie do pożaru, instalacja oraz sąsiedztwo nie są skazane na zagładę.

Pożar w instalacji fotowoltaicznej - popularne przyczyny

Rynek fotowoltaiki rozwija się z roku na rok, a rosnący popyt wpływa na konkurencyjność. Producenci oferują coraz wyższej jakości komponenty pozwalające zbudować trwałe i bezpieczne instalacje. Wszystkie elementy podlegają rygorystycznym testom zgodnym z protokołami bezpieczeństwa, normami oraz wytycznymi w różnych państwach. Farmy i mniejsze instalacje domowe spełniają wymagania związane zarówno z prewencją ochrony przeciwpożarowej, jak i bezpieczeństwem jeżeli dojdzie do wypadku. Wysokiej jakości produkty ograniczają możliwość wybuchu ognia niemal do minimum.

Z danych przedstawionych przez TÜV Rheinland we współpracy z Instytutem Systemów Energetyki Słonecznej im. Fraunhofera wynika, że do 2013 roku w Niemczech doszło do 430 przypadków pożaru albo incydentów pożarowych, a 210 z nich zostało wywołanych przez sam system PV. Niemiecki rynek fotowoltaiki jest jednym z najstarszych na świecie. Do 2013 roku działało 1,3 mln instalacji, co oznacza, że pożar o różnej skali powstał w jedynie 0,016 proc. wszystkich elektrowni słonecznych. Z danych wynika również, że w ponad 70 proc. przypadków do incydentu doszło z powodu czynników zewnętrznych albo błędów związanych z montażem. Jedynie w 17 proc. sytuacji za powód uznano awarię sprzętu. Analiza wykazała, że poza czynnikami zewnętrznymi większość pożarów wywołana była przez awarie instalacji po stronie prądu stałego.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe - jak zabezpieczyć instalację?

Obecnie przepisy zwracają dużą uwagę na ograniczenie możliwości wystąpienia pożaru. Na rynku dostępne są instalacje przeciwpożarowe, przeciwzwarciowe czy odgromowe. Dodatkowo w przypadku instalacji o mocy większej niż 6,5 kW w procesie budowy uczestniczy rzeczoznawca ds. zabezpieczeń ppoż, a instalację należy zgłosić do straży pożarnej. W elektrowniach wykorzystuje się m.in. ograniczniki przepięć, które zapewniają ochronę przed przepięciami i sprzężeniami, rozłączniki instalacyjne (jeżeli falownik nie ma rozłącznika), które sprawiają, że w przypadku awarii panele zostają odcięte od inwertera czy wyłączniki i bezpieczniki.

Do mitów należy stwierdzenie, że strażacy nie ugaszą pożaru w budynkach z systemem PV czy na farmach. Z danych przedstawionych w niemieckich analizach wynika, że żaden strażak nie doznał obrażeń spowodowanych przez energię PV podczas gaszenia pożaru.

Jak zmniejszyć ryzyko pożaru w instalacji fotowoltaicznej?

Ryzyko pożaru wysokiej jakości instalacji fotowoltaicznej jest niewielkie, ale warto wdrożyć kilka podstawowych zasad, które pozwolą ograniczyć ryzyko niemal do minimum.

1. Wysokiej jakości montaż i uruchomienie - o zabezpieczenia należy zadbać już na początku. Profesjonalny montaż oraz wykorzystanie wysokiej jakości materiałów ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa całej instalacji. Nie warto oszczędzać na komponentach i zdecydować się na produkty od sprawdzonych producentów. Szczegółowa weryfikacja ekipy montażowej to również ważny krok.

2. Regularna konserwacja instalacji - regularne inspekcje farmy fotowoltaicznej pomogą w wykryciu uszkodzeń sprzętu i innych problemów związanych z bezpieczeństwem. Inspekcje powinny obejmować sprawdzenie stanu paneli słonecznych, baterii, kabli i innych elementów.

3. Codzienne monitorowanie instalacji - systematyczne sprawdzanie pracy elektrowni pozwoli szybko wyłapać ewentualne spadki wydajności oraz usterki.

Zainstalowanie systemu przeciwpożarowego na farmie fotowoltaicznej może pomóc w zapobieganiu pożarom i szybkim wykrywaniu. System przeciwpożarowy może obejmować czujniki dymu, czujniki ciepła, gaśnice, hydranty i systemy natryskowe. Zaleca się, aby system przeciwpożarowy był zintegrowany z systemem monitoringu i alarmowym, aby umożliwić szybką reakcję na pożar