
Jak zabezpieczyć farmę fotowoltaiczną przed pożarem?
Fotowoltaika należy do bezpiecznych instalacji, a ryzyko pożaru jest niewielkie. W społeczeństwie krąży wiele mitów dotyczących wybuchów ognia i problemów z gaszeniem pożarów, które rozprzestrzeniają się na inne elementy sąsiedztwa. Popularny mit dotyczy również strażaków, którzy nie chcą angażować się w walkę z ogniem pochodzącym z instalacji fotowoltaicznej. Eksperci zwracają jednak uwagę, że elektrownie słoneczne niezależnie od wielkości są bezpieczne. Nawet jeżeli dojdzie do pożaru, instalacja oraz sąsiedztwo nie są skazane na zagładę.
Pożar w instalacji fotowoltaicznej - popularne przyczyny
Rynek fotowoltaiki rozwija się z roku na rok, a rosnący popyt wpływa na konkurencyjność. Producenci oferują coraz wyższej jakości komponenty pozwalające zbudować trwałe i bezpieczne instalacje. Wszystkie elementy podlegają rygorystycznym testom zgodnym z protokołami bezpieczeństwa, normami oraz wytycznymi w różnych państwach. Farmy i mniejsze instalacje domowe spełniają wymagania związane zarówno z prewencją ochrony przeciwpożarowej, jak i bezpieczeństwem jeżeli dojdzie do wypadku. Wysokiej jakości produkty ograniczają możliwość wybuchu ognia niemal do minimum.
Z danych przedstawionych przez TÜV Rheinland we współpracy z Instytutem Systemów Energetyki Słonecznej im. Fraunhofera wynika, że do 2013 roku w Niemczech doszło do 430 przypadków pożaru albo incydentów pożarowych, a 210 z nich zostało wywołanych przez sam system PV. Niemiecki rynek fotowoltaiki jest jednym z najstarszych na świecie. Do 2013 roku działało 1,3 mln instalacji, co oznacza, że pożar o różnej skali powstał w jedynie 0,016 proc. wszystkich elektrowni słonecznych. Z danych wynika również, że w ponad 70 proc. przypadków do incydentu doszło z powodu czynników zewnętrznych albo błędów związanych z montażem. Jedynie w 17 proc. sytuacji za powód uznano awarię sprzętu. Analiza wykazała, że poza czynnikami zewnętrznymi większość pożarów wywołana była przez awarie instalacji po stronie prądu stałego.
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe - jak zabezpieczyć instalację?
Obecnie przepisy zwracają dużą uwagę na ograniczenie możliwości wystąpienia pożaru. Na rynku dostępne są instalacje przeciwpożarowe, przeciwzwarciowe czy odgromowe. Dodatkowo w przypadku instalacji o mocy większej niż 6,5 kW w procesie budowy uczestniczy rzeczoznawca ds. zabezpieczeń ppoż, a instalację należy zgłosić do straży pożarnej. W elektrowniach wykorzystuje się m.in. ograniczniki przepięć, które zapewniają ochronę przed przepięciami i sprzężeniami, rozłączniki instalacyjne (jeżeli falownik nie ma rozłącznika), które sprawiają, że w przypadku awarii panele zostają odcięte od inwertera czy wyłączniki i bezpieczniki.
Do mitów należy stwierdzenie, że strażacy nie ugaszą pożaru w budynkach z systemem PV czy na farmach. Z danych przedstawionych w niemieckich analizach wynika, że żaden strażak nie doznał obrażeń spowodowanych przez energię PV podczas gaszenia pożaru.
Jak zmniejszyć ryzyko pożaru w instalacji fotowoltaicznej?
Ryzyko pożaru wysokiej jakości instalacji fotowoltaicznej jest niewielkie, ale warto wdrożyć kilka podstawowych zasad, które pozwolą ograniczyć ryzyko niemal do minimum.
1. Wysokiej jakości montaż i uruchomienie - o zabezpieczenia należy zadbać już na początku. Profesjonalny montaż oraz wykorzystanie wysokiej jakości materiałów ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa całej instalacji. Nie warto oszczędzać na komponentach i zdecydować się na produkty od sprawdzonych producentów. Szczegółowa weryfikacja ekipy montażowej to również ważny krok.
2. Regularna konserwacja instalacji - regularne inspekcje farmy fotowoltaicznej pomogą w wykryciu uszkodzeń sprzętu i innych problemów związanych z bezpieczeństwem. Inspekcje powinny obejmować sprawdzenie stanu paneli słonecznych, baterii, kabli i innych elementów.
3. Codzienne monitorowanie instalacji - systematyczne sprawdzanie pracy elektrowni pozwoli szybko wyłapać ewentualne spadki wydajności oraz usterki.
Zainstalowanie systemu przeciwpożarowego na farmie fotowoltaicznej może pomóc w zapobieganiu pożarom i szybkim wykrywaniu. System przeciwpożarowy może obejmować czujniki dymu, czujniki ciepła, gaśnice, hydranty i systemy natryskowe. Zaleca się, aby system przeciwpożarowy był zintegrowany z systemem monitoringu i alarmowym, aby umożliwić szybką reakcję na pożar
Popularne wpisy

Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej?
W Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych generujących czystą energię ze słońca. Przez ostatnie lata dużo mówi się o zaletach fotowoltaiki jako odnawialnego i bezpiecznego źródła energii. Żadne rozwiązanie nie jest jednak zupełnie pozbawione wad, a w praktyce okazuje się, że w niektórych przypadkach farma może być postrzegana wyłącznie z negatywnej strony. W mediach systematycznie pojawiają się doniesienia o przedstawicielach lokalnej społeczności, którzy nie chcą, żeby w otoczeniu powstała elektrownia słoneczna. Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uniknąć problemów prawnych?

Na jakie dofinansowanie farm fotowoltaicznych możemy liczyć?
Postawienie farmy fotowoltaicznej wiąże się z bardzo dużym kosztem, szczególnie dla tych przyszłych właścicieli, którzy nie mają na ten cel odpowiedniej ilości pieniędzy. Patrząc na to jednak okiem inwestora, z całą pewnością można stwierdzić, że jest to działanie bardzo opłacalne i zdecydowanie warto postarać się o źródło finansowania, które umożliwi zrealizowanie inwestycji.

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?
Decyzja o zainwestowaniu w farmę fotowoltaiczną jest rozsądna z wielu powodów. Jeśli tylko można znaleźć na nią zarówno miejsce, jak i fundusze, może się okazać, że kryzys związany z inflacją przestanie być tak dotkliwym problemem. Samo założenie farmy wiąże się ze sporym wydatkiem jednorazowym, jednakże angażując się w to, szybko można sprawdzić, jak dużo można na tym zarobić.

Jak sprzedawać energię wyprodukowaną przez farmę fotowoltaiczną?
Możliwości sprzedaży wyprodukowanej energii zależą m.in. od wielkości obiektu. Według przepisów istnieje kilka rodzajów instalacji fotowoltaicznych. W przypadku mikro i małych instalacji prosumenci korzystają głównie z systemu net-billing rozliczając nadwyżki. Największe obiekty, czyli elektrownie słoneczne, to podmioty o mocy większej niż 1 MW. W przypadku farm fotowoltaicznych istnieją dwie podstawowe metody sprzedaży wyprodukowanej energii.

Wady i zalety farm fotowoltaicznych
Rozważając postawienie farmy fotowoltaicznej, warto wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Ze względu na wysokość inwestycji, zdecydowanie nie powinno się podejmować szybkiej, pochopnej decyzji na podstawie impulsu. Oczywiście intuicja jest istotna, jednakże warto ją poprzeć rzetelnymi informacjami na temat farm fotowoltaicznych i ich faktycznej opłacalności.

Jakich paneli fotowoltaicznych nie kupować?
Energia słoneczna zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Systematycznie powstają nowe instalacje zasilające domy, fabryki, szkoły, szpitale czy inne placówki. Na skuteczność systemu wpływają wykorzystane materiały oraz montaż. Duże znaczenie mają m.in. panele fotowoltaiczne składające się z ogniw, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Jakich paneli fotowoltaicznych nie kupować? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?