Farmy.pl Newsroom Jak niskie ceny paneli zmieniają branżę fotowoltaiczną?
Jak niskie ceny paneli zmieniają branżę fotowoltaiczną?
31.10.2023

Jak niskie ceny paneli zmieniają branżę fotowoltaiczną?

Pandemia sprawiła, że inwestorzy z jeszcze większą uwagą zaczęli podchodzić do planowanych projektów. W 2023 roku dużym ułatwieniem okazały się spadające ceny paneli fotowoltaicznych na rynku europejskim. Prognozy wskazują, że trwa dobry moment nie tylko na inwestycję w domową instalację, ale przede wszystkim dochodową farmę fotowoltaiczną.

Pandemia spowolniła branżę, ale nie na długo  

Branża fotowoltaiczna notowała kolejne rekordowe wyniki aż do końca 2021 roku. Rozwojowi sprzyjała dostępność nowych instalacji do sieci elektroenergetycznej, znoszenie kolejnych barier prawnych czy niskie koszty inwestycji. Kolejny okres wywołał zmiany w niemal całej Europie i nie tylko - branżę dotknęły skutku pandemii głównie w postaci problemów związanych z logistyką. Chociaż środowisko musiało zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, zainstalowana moc rosła. Na koniec ubiegłego roku zanotowano w Polsce 12,4 GW, a na koniec pierwszego kwartału br. - 13 GW.  

Wpływ spadku cen elementów na rynek   

Z danych przedstawionych przez niemieckie stowarzyszenie branżowe VDMA w ramach raportu „International Technology Roadmap for Photovoltaic” wynika, że w 2022 roku ceny wróciły do trendu spadkowego i średnia cena na rynku spot wyniosła  0,23 dol./Wp. Natomiast w 2021 roku było to około 0,24 dol./Wp przy dostawach rzędu 183 GWp.  

Niemieccy eksperci przytaczają również dane zebrane na platformie pvXchange przedstawiającej średnie ceny modułów fotowoltaicznych na rynku detalicznym w Europie. Pod uwagę wzięto standardowe moduły wykazujące przeciętną sprawność mniejszą niż 21 proc. w ramach których ceny spadły z 0,32 euro/W do 0,28 euro/W w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Całkowity spadek w grupie produktów ma wynieść około 6,7 proc. W przypadku wysokowydajnych paneli fotowoltaicznych osiągających sprawność większą niż 21 proc. zanotowano spadek z 0,43 euro/W do 0,35 euro/W. Jak wskazują prognozy ogólny spadek ma ukształtować się na poziomie 2,5 proc. Natomiast w grupie najniższej jakości paneli zanotowano spadek z 0,19 euro/W w maju 2022 roku do 0,17 euro/W w lipcu 2023 roku. Średni spadek we wskazanej klasie produktów wyniesie 10,5 proc. od początku bieżącego roku.  

Na rynku można obserwować nie tylko spadek cen, ale również znaczącą nadpodaż paneli szczególnie w Europie. W hurtowniach zalegają przede wszystkim elementy wykorzystywane w domowych oraz komercyjnych instalacjach. Równocześnie wciąż trzeba poczekać na moduły przystosowane do zamontowania na większą skalę.  

Niższe koszty budowy farmy fotowoltaicznej  

Niskie ceny paneli fotowoltaicznych wpłynęły również na spadek wskaźnika dotyczącego nakładów inwestycyjnych obejmującego farmy fotowoltaiczne. Większość prognoz wskazuje, że w najbliższych miesiącach spadki nie będą już utrzymywać się na równym poziomie. Ceny pozostałych elementów niezbędnych do budowy obiektu nie zmieniły się, a niektóre nawet podrożały. Eksperci zwracają uwagę, że to dobry moment na inwestycję. W przyszłości koszty wzrosną, ale równocześnie prognozuje się rekompensatę w postaci przychodów związanych z wysoką ceną energii.  

Część inwestorów obawia się ryzyka związanego ze zmianami cen elementów czy wahaniem kursów walut w długoterminowym procesie inwestycji. Większość producentów i dystrybutorów nie jest w stanie zapewnić gwarancji ceny z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Rozwiązaniem okazuje się wybór rzetelnych partnerów, którzy dbają o transparentność warunków zawieranych umów.