
Jak dbać o farmę fotowoltaiczną?
Inwestycja, jaką jest postawienie farmy fotowoltaicznej, nie zniechęca poważnych inwestorów, którzy doskonale zdają sobie sprawę z opłacalności tego biznesu. Odpowiednia organizacja formalności, wsparcie finansowe od instytucji różnego rodzaju oraz dobra firma wykonawcza to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać, aby projekt miał szansę na prawidłową finalizację. Istotna jest świadomość ponoszonych w przyszłości kosztów zarówno ze względu na ewentualne awarie, jak i standardowe przeglądy całego systemu.
Jak wygląda monitorowanie przestrzeni farmy fotowoltaicznej?
Warto pamiętać, że to obserwacja jest zawsze pierwszym krokiem do właściwej pielęgnacji farmy fotowoltaicznej. Idąc naprzeciw rosnącym wymaganiom inwestorów powstały systemy mające na celu wychwytywanie momentów, które mogą sygnalizować zbliżanie się awarii. Dzięki nim możliwe jest stałe obserwowanie farmy fotowoltaicznej i działanie pozwalające na zapobieganie sytuacjom krytycznym. Monitorowanie pozwala również na wychwytywanie momentów, w którym instalacji fotowoltaicznej zagrażają osoby trzecie.
Czy farma fotowoltaiczna wymaga stałych przeglądów?
Bardzo istotne, aby posiadając farmę mieć dla niej stały monitoring. To jednak nie zastąpi profesjonalnych przeglądów, które powinny być przeprowadzane w regularnych odstępach czasu. Według prawa taki profesjonalny przegląd musi mieć miejsce raz na pięć lat, jednakże w praktyce okazuje się, że częstsze przeglądy są zdecydowanie korzystniejszą opcją. Dzięki przeglądom możliwe jest szybsze wychwytywanie mniejszych usterek, które naprawione nie spowodują większych uszkodzeń. Należy przy tym brać pod uwagę, że farma fotowoltaiczna nie należy do inwestycji awaryjnych, jednakże takie też się mogą na niej pojawić.
Czy należy odśnieżać panele solarne i kosić trawę wokół nich?
Panele fotowoltaiczne są nieosłonięte przed czynnikami atmosferycznymi. Oczywiście posiadają odpowiednie powłoki chroniące je przed uszkodzeniami, jednakże osiadające na nich kurz, osady z powietrza, czy też sadza, muszą być z nich usuwane. Zanieczyszczenia tego typu mogą znacznie obniżyć efektywność działania instalacji. Warto jednak pamiętać, że powierzchnia paneli jest mimo wszystko bardzo delikatna, a czyszczenie jej w nieumiejętny sposób może spowodować nieodwracalne szkody. Wynajęcie profesjonalistów do wyczyszczenia powierzchni farmy w regularnych odstępach czasu wydaje się więc koniecznym priorytetem.
Jak jest podczas zimy i intensywnych opadów śniegu? Otóż w tym przypadku nie warto przyspieszać procesu. Zamarzający śnieg w trakcie źle przeprowadzanego usuwania może porysować, a zatem zniszczyć powierzchnię paneli. W takiej sytuacji więc należy poczekać, aż śnieg sam stopnieje. Co interesujące, śnieg faktycznie obniża produktywność paneli, jednakże po stopnieniu świetnie je też czyści.
Jest jeszcze jedna kwestia, o której warto pamiętać. Jest to roślinność znajdująca się na farmie. Zwykle ogranicza się ona do trawy i chwastów, jednakże one też mogą rosnąć stosunkowo szybko i intensywnie. Koszenie jest więc kolejną istotną rzeczą, której nie wolno pomijać przy regularnym dbaniu o swoją farmę.
Farma fotowoltaiczna nie jest inwestycją, którą można zupełnie pozostawić samej sobie. Zaangażowanie w dbanie o każdy jej element przekłada się na faktyczną skuteczność w produkcji energii elektrycznej oraz na żywotność zainstalowanych paneli. Szacuje się, że zadbana farma może działać od 20 do 25 lat. Warto mieć to na uwadze i nie zaniedbywać żadnych etapów pielęgnacyjnych farmy fotowoltaicznej.
Popularne wpisy

Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej?
W Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych generujących czystą energię ze słońca. Przez ostatnie lata dużo mówi się o zaletach fotowoltaiki jako odnawialnego i bezpiecznego źródła energii. Żadne rozwiązanie nie jest jednak zupełnie pozbawione wad, a w praktyce okazuje się, że w niektórych przypadkach farma może być postrzegana wyłącznie z negatywnej strony. W mediach systematycznie pojawiają się doniesienia o przedstawicielach lokalnej społeczności, którzy nie chcą, żeby w otoczeniu powstała elektrownia słoneczna. Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uniknąć problemów prawnych?

Na jakie dofinansowanie farm fotowoltaicznych możemy liczyć?
Postawienie farmy fotowoltaicznej wiąże się z bardzo dużym kosztem, szczególnie dla tych przyszłych właścicieli, którzy nie mają na ten cel odpowiedniej ilości pieniędzy. Patrząc na to jednak okiem inwestora, z całą pewnością można stwierdzić, że jest to działanie bardzo opłacalne i zdecydowanie warto postarać się o źródło finansowania, które umożliwi zrealizowanie inwestycji.

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?
Decyzja o zainwestowaniu w farmę fotowoltaiczną jest rozsądna z wielu powodów. Jeśli tylko można znaleźć na nią zarówno miejsce, jak i fundusze, może się okazać, że kryzys związany z inflacją przestanie być tak dotkliwym problemem. Samo założenie farmy wiąże się ze sporym wydatkiem jednorazowym, jednakże angażując się w to, szybko można sprawdzić, jak dużo można na tym zarobić.

Jak sprzedawać energię wyprodukowaną przez farmę fotowoltaiczną?
Możliwości sprzedaży wyprodukowanej energii zależą m.in. od wielkości obiektu. Według przepisów istnieje kilka rodzajów instalacji fotowoltaicznych. W przypadku mikro i małych instalacji prosumenci korzystają głównie z systemu net-billing rozliczając nadwyżki. Największe obiekty, czyli elektrownie słoneczne, to podmioty o mocy większej niż 1 MW. W przypadku farm fotowoltaicznych istnieją dwie podstawowe metody sprzedaży wyprodukowanej energii.

Wady i zalety farm fotowoltaicznych
Rozważając postawienie farmy fotowoltaicznej, warto wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Ze względu na wysokość inwestycji, zdecydowanie nie powinno się podejmować szybkiej, pochopnej decyzji na podstawie impulsu. Oczywiście intuicja jest istotna, jednakże warto ją poprzeć rzetelnymi informacjami na temat farm fotowoltaicznych i ich faktycznej opłacalności.

Jakich paneli fotowoltaicznych nie kupować?
Energia słoneczna zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Systematycznie powstają nowe instalacje zasilające domy, fabryki, szkoły, szpitale czy inne placówki. Na skuteczność systemu wpływają wykorzystane materiały oraz montaż. Duże znaczenie mają m.in. panele fotowoltaiczne składające się z ogniw, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Jakich paneli fotowoltaicznych nie kupować? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?