
Gdzie najlepiej budować farmy słoneczne pod względem nasłonecznienia?
Stworzenie opłacalnej farmy fotowoltaicznej wymaga od inwestora wielu istotnych decyzji. Jedną z kluczowych jest odpowiednie dobranie działki. Teoretycznie w Polsce każdy obszar będzie miał potencjał, jednak warto znać kilka zasad, które pomogą dobrać takie położenie, które pozwoli na zwiększenie wydajności postawionej farmy.
Jakie są ograniczenia prawne w stosunku do wyboru działki pod fotowoltaikę?
Wybierając działkę, trzeba się kierować przede wszystkim jej nasłonecznieniem, jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka ograniczeń wytworzonych przez prawo. Przede wszystkim działka musi mieć minimum 2 ha, a jeden z jej boków nie może być mniejszy niż 50 m. Ponadto należy pamiętać, że działka nie może znajdować się w zbyt bliskiej odległości od drogi, ale nie dalej niż 200 m o sieci energetycznej. Istotne jest też, że farma musi mieć granicę minimum 4 m od działki z posadowioną budowlą. Warto o tym pamiętać podczas szukania odpowiednich działek pod kątem nasłonecznienia.
Czym jest nasłonecznienie?
Z definicji jest to średnie natężenie promieniowania padającego na dany obszar w danym czasie. Natężenie jest gęstością mocy nasłonecznienia, które jest podawane w watach. To energia, która dociera w 1 metra kwadratowego w ciągu 1 sekundy. Mówiąc o natężeniu, używa się więc jednostek W/ m2. Ciężko jednak mówić o stałym natężeniu światła, gdyż zależy ono od naprawdę wielu czynników. Szukając informacji o nasłonecznieniu danego obszaru, znajdziemy zwykle informacje o uśrednionej jego wartości, która będzie podana w kWh/ m2.
To właśnie poziom nasłonecznienia ma istotny wpływ na fotowoltaikę, która rozwija się w Polsce coraz prężniej. Istotne jest, aby pamiętać o poprawnym zamontowaniu farmy możliwie najwyższej jakości, ponieważ tylko połączenie właściwie wykończonej strony technicznej z nasłonecznieniem da optymalny efekt.
Czym jest potencjał solarny?
Wzrost inwestycji w fotowoltaikę w Polsce sprawił, że powstała mapa potencjału solarnego. Wskazuje ona, gdzie produkcja energii będzie najwyższa. Polacy wciąż poszukują najlepszych miejsc do stawiania farm, co sprawia, że geodeci aktywowali się w tym zakresie, decydując się na stworzenie bardzo przydatnego narzędzia. Mapa solarna pozwala na obliczenie, ile energii powstanie na określonym terenie przy standardowym nasłonecznieniu na tym obszarze.
Polska jest dobrym miejscem na tego typu inwestycje, ponieważ szacowana ilość pozyskiwanej energii rocznie to nawet 1000 kWh z jednego metra kwadratowego. Korzystanie z mapy potencjału solarnego może wesprzeć budowę farmy fotowoltaicznej.
Gdzie w Polsce panują najlepsze warunki pod względem nasłonecznienia?
Największe i najkorzystniejsze nasłonecznienie występuje w Polsce wschodnio-centralnej. Oznacza to, że potencjalnie najlepszym miejscem do budowy farmy fotowoltaicznej jest województwo lubelskie. Nie oznacza to jednak, że pozostałe obszary w Polsce nie są godne uwagi. Tu jednak tego słońca będzie najwięcej, co przełoży się na produkcję do 1200 kWh/ m2 rocznie. Najgorsze nasłonecznienie Polski można spotkać w województwie pomorskim oraz warmińsko-mazurskim, jednak nie będzie ono dawać mniej energii niż 900 kWh/ m2 rocznie.
Oznacza to, że tak naprawdę każde miejsce w Polsce będzie optymalne do stworzenia mocnej farmy fotowoltaicznej.
Warto pamiętać o tym, aby wybrana działka miała wystawę południową, co pozwoli na wzmocnienie działania całego systemu. Ponadto nie powinna być zacieniona, szczególnie od wspomnianej strony południowej i zachodniej.
Popularne wpisy

Spadają ceny paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika staje się coraz bardziej dostępna ze względu na spadek cen komponentów. W Polsce systemy generujące energię z promieni słonecznych dominują w strukturze OZE. Systematycznie powstają nie tylko domowe instalacje, ale również wielkopowierzchniowe farmy dostarczające energię nawet do kilkuset tysięcy obiektów. Pandemia i wysoka inflacja wpłynęły na wzrost cen komponentów. Pojawia się jednak coraz więcej sygnałów wskazujących spadek kosztów związanych z budową instalacji. Z danych niemieckich ekspertów wynika, że średnie spotowe ceny paneli krystalicznych spadły o nawet 7 proc.

Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę? Podstawowe informacje
Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że coraz więcej osób i podmiotów rozważa wdrożenie instalacji do zasilania konkretnego obiektu. Jednym z największych ograniczeń są koszty. Budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga dużych nakładów środków w początkowej fazie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wspierających - programy rządowe, dotacje czy leasing. Popularność zyskują również kredyty.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?
Wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii w Polsce prowadzi również do rozwoju usług dodatkowych. Decydując się na instalację o dowolnej wielkości warto uwzględnić również ubezpieczenie. Towarzystwa oferują różne możliwości obejmujące ryzyka wpływające na żywotność oraz wydajność systemu.

Czym jest prosument zbiorowy?
W kwietniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, a wraz z nią wprowadzono pojęcie prosumenta zbiorowego. Główna korzyść z wdrożonego rozwiązania dotyczy oszczędności na rachunkach za prąd, ale również większej stabilności i niezależności energetycznej. Przepisy zakładają, że instalacja może znaleźć się na dachu albo w bezpośrednim sąsiedztwie - należy jednak zadbać o przyłączenie budynku do sieci.