Fotowoltaika dla rolnika 2024 - dotacje. Kiedy ruszy nowy program?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) startuje z programem dotacji dla inwestycji w instalacje fotowoltaiczne, ale również biogazownie czy magazyny energii w rolnictwie. Kiedy ruszy program? Kto może starać się o dofinansowanie? Odnawialne źródła energii na czele z fotowoltaiką wpisują się w politykę energetyczną prowadzoną przez Unię Europejską. W ciągu następnych lat obserwować będziemy kolejne cele i programy ułatwiające rozpoczęcie korzystania z energii pozyskanej ze słońca.
Dotacje na fotowoltaikę dla rolnika 2024 - kiedy ruszy dofinansowanie do OZE?
ARiMR przygotowało program dofinansowań do inwestycji w odnawialne źródła energii oraz poprawę efektywności energetycznej w gospodarstwach rolnych. Fundusze pochodzą z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Wnioski o przyznanie dofinansowania można składać od 25 stycznia do 23 lutego 2024 r. Dokumenty będą przyjmowane wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.
Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podaje, że o dofinansowanie będą mogli starać się rolnicy, którzy:
-
zostali wpisani do ewidencji producentów oraz m.in. w 2023 r. uzyskali jednolitą płatność obszarową albo prowadzą gospodarstwo w obszarze działów specjalnych produkcji rolnej,
-
odbyli szkolenie dotyczące efektywności energetycznej gospodarstwa nie wcześniej niż w terminie 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku albo zobowiązali się do odbycia szkolenia maksymalnie do dnia złożenia ostatniego wniosku o płatność.
Na kolejność przyznawanej pomocy wpływa suma punktów uzyskanych na podstawie kryteriów, np. 4 punkty można otrzymać w sytuacji, gdy w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia naboru, prowadzono produkcję zwierząt gospodarskich i według kalkulatora ARiMR, w przeliczeniu na DJP, liczba zwierząt w okresie wyniosła minimum 5.
Dofinansowanie trafi do zainteresowanych, którzy zdobędą minimum 6 punktów.
Dofinansowanie do OZE w rolnictwie - ile wyniesie?
ARiMR zapowiada wsparcie w formie refundacji do 65 proc. kosztów kwalifikowalnych w trzech obszarach. Dofinansowanie dotyczy działań podejmowanych w celu zmniejszenia wpływu aktywności rolniczych na środowisko poprzez energię z OZE, zarządzanie odpadami i produktami ubocznymi z rolnictwa, a także poprawę efektywności energetycznej. Można starać się o dofinansowanie na projekty, które zostały rozpoczęte maksymalnie w dniu złożenia wniosku
-
Obszar A obejmuje budowę nowych biogazowni rolniczych - dofinansowanie dotyczy projektów związanych z budową biogazowni rolniczej z wyłączeniem robót budowlanych obejmujących istniejącą biogazownię.
-
Obszar B obejmuje zakup mikroinstalacji fotowoltaicznych i instalacji do wytwarzania energii cieplnej z promieniowania słonecznego - dofinansowanie można uzyskać na projekty związane z zakupem mikroinstalacji PV wraz z magazynem energii elektrycznej, instalacji do wytwarzania energii cieplnej z energii promieniowania słonecznego, magazynów energii innych niż magazynów energii elektrycznej, zarządzaniem przepływami energii oraz pomp ciepła w określonych warunkach.
-
Obszar C obejmuje inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej zabudowań gospodarskich - dofinansowanie można otrzymać na docieplenie ścian zewnętrznych, dachu lub stropu albo podłóg, zakup świetlików dachowych, okien lub drzwi zewnętrznych lub bram wjazdowych, kotłów na biomasę z wyłączeniem kotłów do spalania słomy, instalacji do odzyskiwania ciepła, systemów energooszczędnego oświetlenia w technologii LED, systemów monitoringu i zarządzania energią.
W przypadku obszaru A maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 1,5 mln zł, a dwóch pozostałych po 200 tys. zł.
Popularne wpisy
Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej?
W Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych generujących czystą energię ze słońca. Przez ostatnie lata dużo mówi się o zaletach fotowoltaiki jako odnawialnego i bezpiecznego źródła energii. Żadne rozwiązanie nie jest jednak zupełnie pozbawione wad, a w praktyce okazuje się, że w niektórych przypadkach farma może być postrzegana wyłącznie z negatywnej strony. W mediach systematycznie pojawiają się doniesienia o przedstawicielach lokalnej społeczności, którzy nie chcą, żeby w otoczeniu powstała elektrownia słoneczna. Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uniknąć problemów prawnych?
Na jakie dofinansowanie farm fotowoltaicznych możemy liczyć?
Postawienie farmy fotowoltaicznej wiąże się z bardzo dużym kosztem, szczególnie dla tych przyszłych właścicieli, którzy nie mają na ten cel odpowiedniej ilości pieniędzy. Patrząc na to jednak okiem inwestora, z całą pewnością można stwierdzić, że jest to działanie bardzo opłacalne i zdecydowanie warto postarać się o źródło finansowania, które umożliwi zrealizowanie inwestycji.
Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?
Decyzja o zainwestowaniu w farmę fotowoltaiczną jest rozsądna z wielu powodów. Jeśli tylko można znaleźć na nią zarówno miejsce, jak i fundusze, może się okazać, że kryzys związany z inflacją przestanie być tak dotkliwym problemem. Samo założenie farmy wiąże się ze sporym wydatkiem jednorazowym, jednakże angażując się w to, szybko można sprawdzić, jak dużo można na tym zarobić.
Wady i zalety farm fotowoltaicznych
Rozważając postawienie farmy fotowoltaicznej, warto wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Ze względu na wysokość inwestycji, zdecydowanie nie powinno się podejmować szybkiej, pochopnej decyzji na podstawie impulsu. Oczywiście intuicja jest istotna, jednakże warto ją poprzeć rzetelnymi informacjami na temat farm fotowoltaicznych i ich faktycznej opłacalności.
Jak sprzedawać energię wyprodukowaną przez farmę fotowoltaiczną?
Możliwości sprzedaży wyprodukowanej energii zależą m.in. od wielkości obiektu. Według przepisów istnieje kilka rodzajów instalacji fotowoltaicznych. W przypadku mikro i małych instalacji prosumenci korzystają głównie z systemu net-billing rozliczając nadwyżki. Największe obiekty, czyli elektrownie słoneczne, to podmioty o mocy większej niż 1 MW. W przypadku farm fotowoltaicznych istnieją dwie podstawowe metody sprzedaży wyprodukowanej energii.
Ile zarobimy na farmie fotowoltaicznej?
Podczas szacowania zysków z instalacji fotowoltaicznej kluczowe znaczenie ma to, czy wyliczamy je perspektywy dewelopera czy inwestora. Obie opcje mogą okazać się korzystne, o ile całe przedsięwzięcie zostanie dobrze przemyślanie i zaplanowane.