
Energia słoneczna. Co warto o niej wiedzieć?
Energia słoneczna jest jednym z najpowszechniej wykorzystywanych odnawialnych źródeł energii. Pochodzi ona z promieni słonecznych, a te jak powszechnie wiadomo, stanowią źródło, którego zasoby nigdy się nie wyczerpią. Jednocześnie jest to jedno z najczystszych naturalnych źródeł energii, co w obliczu potężnych wyzwań ekologicznych ma bardzo duże znaczenie.
Słońce zlokalizowane jest 150 mln km od Ziemi, jednak jest ono w stanie zaspokoić jej zapotrzebowanie energetyczne w bardzo krótkim czasie. Wystarczy zaledwie pół roku, aby dostarczyło ono ilość energii odpowiadającą ilości tej generowanej przez konwencjonalne źródła. Energia słoneczna to rozwiązanie niezwykle oszczędne. Umożliwia ono dużą oszczędność kosztów związanych z ogrzewaniem ciepłej wody, a w sezonie grzewczym – kosztów standardowo pozyskiwanej energii. Nic zatem dziwnego, że energetyka słoneczna rozwija się w tak szybkim tempie, a każdego roku rośnie skala inwestycji z nią związanych.
Popularne wpisy

Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej?
W Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych generujących czystą energię ze słońca. Przez ostatnie lata dużo mówi się o zaletach fotowoltaiki jako odnawialnego i bezpiecznego źródła energii. Żadne rozwiązanie nie jest jednak zupełnie pozbawione wad, a w praktyce okazuje się, że w niektórych przypadkach farma może być postrzegana wyłącznie z negatywnej strony. W mediach systematycznie pojawiają się doniesienia o przedstawicielach lokalnej społeczności, którzy nie chcą, żeby w otoczeniu powstała elektrownia słoneczna. Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uniknąć problemów prawnych?

Na jakie dofinansowanie farm fotowoltaicznych możemy liczyć?
Postawienie farmy fotowoltaicznej wiąże się z bardzo dużym kosztem, szczególnie dla tych przyszłych właścicieli, którzy nie mają na ten cel odpowiedniej ilości pieniędzy. Patrząc na to jednak okiem inwestora, z całą pewnością można stwierdzić, że jest to działanie bardzo opłacalne i zdecydowanie warto postarać się o źródło finansowania, które umożliwi zrealizowanie inwestycji.

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?
Decyzja o zainwestowaniu w farmę fotowoltaiczną jest rozsądna z wielu powodów. Jeśli tylko można znaleźć na nią zarówno miejsce, jak i fundusze, może się okazać, że kryzys związany z inflacją przestanie być tak dotkliwym problemem. Samo założenie farmy wiąże się ze sporym wydatkiem jednorazowym, jednakże angażując się w to, szybko można sprawdzić, jak dużo można na tym zarobić.

Jak sprzedawać energię wyprodukowaną przez farmę fotowoltaiczną?
Możliwości sprzedaży wyprodukowanej energii zależą m.in. od wielkości obiektu. Według przepisów istnieje kilka rodzajów instalacji fotowoltaicznych. W przypadku mikro i małych instalacji prosumenci korzystają głównie z systemu net-billing rozliczając nadwyżki. Największe obiekty, czyli elektrownie słoneczne, to podmioty o mocy większej niż 1 MW. W przypadku farm fotowoltaicznych istnieją dwie podstawowe metody sprzedaży wyprodukowanej energii.

Wady i zalety farm fotowoltaicznych
Rozważając postawienie farmy fotowoltaicznej, warto wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Ze względu na wysokość inwestycji, zdecydowanie nie powinno się podejmować szybkiej, pochopnej decyzji na podstawie impulsu. Oczywiście intuicja jest istotna, jednakże warto ją poprzeć rzetelnymi informacjami na temat farm fotowoltaicznych i ich faktycznej opłacalności.

Jakich paneli fotowoltaicznych nie kupować?
Energia słoneczna zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Systematycznie powstają nowe instalacje zasilające domy, fabryki, szkoły, szpitale czy inne placówki. Na skuteczność systemu wpływają wykorzystane materiały oraz montaż. Duże znaczenie mają m.in. panele fotowoltaiczne składające się z ogniw, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Jakich paneli fotowoltaicznych nie kupować? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?