
Dlaczego warto inwestować w farmy fotowoltaiczne?
Budowy farm fotowoltaicznych podejmują się nie tylko spółki publiczne, ale i prywatni inwestorzy. Czy wiesz, dlaczego firmom opłaca się inwestować w elektrownie słoneczne? Rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści.
Nabywając udziały w farmie fotowoltaicznej, firma zyskuje stabilne źródło przychodu, znając kwotę minimalnego rocznego zysku z takiej inwestycji. Co ważne, warunki lokowania środków są w tym przypadku bardzo elastyczne, dzięki czemu każde przedsiębiorstwo może wykupić udziały zgodnie ze swoimi możliwościami i budżetem, jakim dysponuje.
Na podmiocie inwestującym nie ciąży zobowiązanie do realizacji żadnych działań związanych z funkcjonowaniem farmy fotowoltaicznej. Zarządza nią bowiem spółka oferująca program inwestycyjny.
No i najważniejsze. Inwestując w elektrownie słoneczne, firma ma swój wkład w działania bezpieczne dla środowiska naturalnego. Są to bowiem konstrukcje, które można poddać recyklingowi, a ich praca nie generuje żadnych szkodliwych substancji.
Popularne wpisy

Spadają ceny paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika staje się coraz bardziej dostępna ze względu na spadek cen komponentów. W Polsce systemy generujące energię z promieni słonecznych dominują w strukturze OZE. Systematycznie powstają nie tylko domowe instalacje, ale również wielkopowierzchniowe farmy dostarczające energię nawet do kilkuset tysięcy obiektów. Pandemia i wysoka inflacja wpłynęły na wzrost cen komponentów. Pojawia się jednak coraz więcej sygnałów wskazujących spadek kosztów związanych z budową instalacji. Z danych niemieckich ekspertów wynika, że średnie spotowe ceny paneli krystalicznych spadły o nawet 7 proc.

Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę? Podstawowe informacje
Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że coraz więcej osób i podmiotów rozważa wdrożenie instalacji do zasilania konkretnego obiektu. Jednym z największych ograniczeń są koszty. Budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga dużych nakładów środków w początkowej fazie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wspierających - programy rządowe, dotacje czy leasing. Popularność zyskują również kredyty.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?
Wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii w Polsce prowadzi również do rozwoju usług dodatkowych. Decydując się na instalację o dowolnej wielkości warto uwzględnić również ubezpieczenie. Towarzystwa oferują różne możliwości obejmujące ryzyka wpływające na żywotność oraz wydajność systemu.

Czym jest prosument zbiorowy?
W kwietniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, a wraz z nią wprowadzono pojęcie prosumenta zbiorowego. Główna korzyść z wdrożonego rozwiązania dotyczy oszczędności na rachunkach za prąd, ale również większej stabilności i niezależności energetycznej. Przepisy zakładają, że instalacja może znaleźć się na dachu albo w bezpośrednim sąsiedztwie - należy jednak zadbać o przyłączenie budynku do sieci.