
Czym jest cable pooling?
Systematycznie pojawiają się kolejne doniesienia dotyczące licznych odmów przyłączenia do sieci nowych projektów. Problemy z wydolnością infrastruktury stanowią jedną z największych barier rozwoju OZE w Polsce. Krajowe sieci wymagają m.in. modernizacji oraz rozbudowy. Szybszym rozwiązaniem problemu okazuje się cable pooling.
Czym jest cable pooling?
Cable pooling to współdzielenie infrastruktury energetycznej pomiędzy farmy wiatrowe i słoneczne, tzn. dwa rodzaje źródeł generujących energię otrzymują to samo połączenie sieciowe. Polega na wykorzystaniu zabezpieczonych zdolności przesyłu energii zapewnionych dla elektrowni do uruchomienia w tym samym miejscu innego źródła generowania energii.
Eksperci zwracają uwagę, że rozwiązanie jest najbardziej opłacalne przy połączeniu różnych źródeł, np. fotowoltaiki z wytwarzaniem energii z wiatru. Skuteczność wynika z faktu, że elektrownie różnią się pod względem trybów pracy, tzn. kiedy nasłonecznienie jest silne, zazwyczaj nie wieje wiatr i na odwrót. Poza tym elektrownie wiatrowe często najintensywniej pracują w nocy, a w tym samym czasie energia solarna nie jest generowana.
Cable pooling - korzyści
Cable pooling pozwala na pełne wykorzystanie infrastruktury energetycznej w danej lokalizacji. Dużą zaletą jest stabilność dostaw energii.
-
optymalizacja wykorzystania zasobów - współdzielenie istniejącej infrastruktury pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów, rozwiązania mogą być wykorzystywane przez różne źródła energii lub projekty, co minimalizuje potrzebę budowy nowych linii przesyłowych;
-
redukcja kosztów inwestycyjnych - budowa nowych linii przesyłowych może być kosztowna i czasochłonna, dzielenie się infrastrukturą pozwala na zmniejszenie kosztów inwestycji;
-
szybszy rozwój projektów - dzięki możliwości wykorzystania istniejących rozwiązań, nowe projekty energetyczne, takie jak elektrownie wiatrowe lub słoneczne, mogą szybciej wejść do eksploatacji;
-
zwiększona niezawodność i stabilność dostaw - współdzielenie infrastruktury może pomóc w zwiększeniu niezawodności i stabilności dostaw energii, różne źródła mogą uzupełniać się nawzajem w przypadku awarii lub zmniejszenia produkcji w jednym źródle;
-
minimalizacja wpływu środowiskowego - dzielenie się infrastrukturą przesyłową może pomóc w zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko, który często towarzyszy budowie nowych linii;
-
lepsze zarządzanie popytem i podażą - cable pooling ułatwia bardziej elastyczne zarządzanie przesyłaniem energii między różnymi źródłami w zależności od zmieniającego się popytu i podaży;
-
współpraca między podmiotami - praktyka może zachęcać do większej współpracy między różnymi graczami w sektorze energetycznym, a to z kolei przekłada się na rozwój innowacyjnych rozwiązań i optymalizację systemu.
Cable pooling przyczynia się do bardziej efektywnego, zrównoważonego i niezawodnego systemu energetycznego poprzez współdzielenie istniejącej infrastruktury elektrycznej między różnymi źródłami energii i projektami.
Cable pooling w Polsce
PSEW i Politechnika Lubelska przygotowali raport „Więcej OZE w sieci”, z którego wynika, że współdzielenia infrastruktury przyłączeniowej z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do poprawy efektywności stosowanych rozwiązań, a równocześnie przełoży się na wzrost mocy zainstalowanej odnawialnych źródeł energii. Natomiast analiza Forum Energii wskazuje, że rozwój cable pooling w Polsce wpłynie na kolejne 25 GW mocy pochodzącej z OZE bez ponoszenia kosztów na rozbudowę infrastruktury, co pozwoli oszczędzić nawet 40 mld zł.
W Polsce koniecznością jest wprowadzenie jednolitych przepisów prawnych dotyczących cable poolingu. Obecnie rząd pracuje nad wdrożeniem stosownego rozwiązania.
Popularne wpisy

Spadają ceny paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika staje się coraz bardziej dostępna ze względu na spadek cen komponentów. W Polsce systemy generujące energię z promieni słonecznych dominują w strukturze OZE. Systematycznie powstają nie tylko domowe instalacje, ale również wielkopowierzchniowe farmy dostarczające energię nawet do kilkuset tysięcy obiektów. Pandemia i wysoka inflacja wpłynęły na wzrost cen komponentów. Pojawia się jednak coraz więcej sygnałów wskazujących spadek kosztów związanych z budową instalacji. Z danych niemieckich ekspertów wynika, że średnie spotowe ceny paneli krystalicznych spadły o nawet 7 proc.

Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę? Podstawowe informacje
Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że coraz więcej osób i podmiotów rozważa wdrożenie instalacji do zasilania konkretnego obiektu. Jednym z największych ograniczeń są koszty. Budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga dużych nakładów środków w początkowej fazie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wspierających - programy rządowe, dotacje czy leasing. Popularność zyskują również kredyty.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?
Wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii w Polsce prowadzi również do rozwoju usług dodatkowych. Decydując się na instalację o dowolnej wielkości warto uwzględnić również ubezpieczenie. Towarzystwa oferują różne możliwości obejmujące ryzyka wpływające na żywotność oraz wydajność systemu.

Czym jest prosument zbiorowy?
W kwietniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, a wraz z nią wprowadzono pojęcie prosumenta zbiorowego. Główna korzyść z wdrożonego rozwiązania dotyczy oszczędności na rachunkach za prąd, ale również większej stabilności i niezależności energetycznej. Przepisy zakładają, że instalacja może znaleźć się na dachu albo w bezpośrednim sąsiedztwie - należy jednak zadbać o przyłączenie budynku do sieci.