Farmy.pl Newsroom Czym jest cable pooling? 
Czym jest cable pooling? 
11.09.2023

Czym jest cable pooling? 

Systematycznie pojawiają się kolejne doniesienia dotyczące licznych odmów przyłączenia do sieci nowych projektów. Problemy z wydolnością infrastruktury stanowią jedną z największych barier rozwoju OZE w Polsce. Krajowe sieci wymagają m.in. modernizacji oraz rozbudowy. Szybszym rozwiązaniem problemu okazuje się cable pooling. 

Czym jest cable pooling?  

Cable pooling to współdzielenie infrastruktury energetycznej pomiędzy farmy wiatrowe i słoneczne, tzn. dwa rodzaje źródeł generujących energię otrzymują to samo połączenie sieciowe. Polega na wykorzystaniu zabezpieczonych zdolności przesyłu energii zapewnionych dla elektrowni do uruchomienia w tym samym miejscu innego źródła generowania energii.  

Eksperci zwracają uwagę, że rozwiązanie jest najbardziej opłacalne przy połączeniu różnych źródeł, np. fotowoltaiki z wytwarzaniem energii z wiatru. Skuteczność wynika z faktu, że elektrownie różnią się pod względem trybów pracy, tzn. kiedy nasłonecznienie jest silne, zazwyczaj nie wieje wiatr i na odwrót. Poza tym elektrownie wiatrowe często najintensywniej pracują w nocy, a w tym samym czasie energia solarna nie jest generowana.  

Cable pooling - korzyści  

Cable pooling pozwala na pełne wykorzystanie infrastruktury energetycznej w danej lokalizacji. Dużą zaletą jest stabilność dostaw energii.  
 

  • optymalizacja wykorzystania zasobów - współdzielenie istniejącej infrastruktury pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów, rozwiązania mogą być wykorzystywane przez różne źródła energii lub projekty, co minimalizuje potrzebę budowy nowych linii przesyłowych;  

  • redukcja kosztów inwestycyjnych - budowa nowych linii przesyłowych może być kosztowna i czasochłonna, dzielenie się infrastrukturą pozwala na zmniejszenie kosztów inwestycji;  

  • szybszy rozwój projektów - dzięki możliwości wykorzystania istniejących rozwiązań, nowe projekty energetyczne, takie jak elektrownie wiatrowe lub słoneczne, mogą szybciej wejść do eksploatacji;  

  • zwiększona niezawodność i stabilność dostaw - współdzielenie infrastruktury może pomóc w zwiększeniu niezawodności i stabilności dostaw energii, różne źródła mogą uzupełniać się nawzajem w przypadku awarii lub zmniejszenia produkcji w jednym źródle;  

  • minimalizacja wpływu środowiskowego - dzielenie się infrastrukturą przesyłową może pomóc w zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko, który często towarzyszy budowie nowych linii;  

  • lepsze zarządzanie popytem i podażą - cable pooling ułatwia bardziej elastyczne zarządzanie przesyłaniem energii między różnymi źródłami w zależności od zmieniającego się popytu i podaży; 

  • współpraca między podmiotami - praktyka może zachęcać do większej współpracy między różnymi graczami w sektorze energetycznym, a to z kolei przekłada się na rozwój innowacyjnych rozwiązań i optymalizację systemu. 

Cable pooling przyczynia się do bardziej efektywnego, zrównoważonego i niezawodnego systemu energetycznego poprzez współdzielenie istniejącej infrastruktury elektrycznej między różnymi źródłami energii i projektami. 

Cable pooling w Polsce  

PSEW i Politechnika Lubelska przygotowali raport „Więcej OZE w sieci”, z którego wynika, że współdzielenia infrastruktury przyłączeniowej z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do poprawy efektywności stosowanych rozwiązań, a równocześnie przełoży się na wzrost mocy zainstalowanej odnawialnych źródeł energii. Natomiast analiza Forum Energii wskazuje, że rozwój cable pooling w Polsce wpłynie na kolejne 25 GW mocy pochodzącej z OZE bez ponoszenia kosztów na rozbudowę infrastruktury, co pozwoli oszczędzić nawet 40 mld zł. 

W Polsce koniecznością jest wprowadzenie jednolitych przepisów prawnych dotyczących cable poolingu. Obecnie rząd pracuje nad wdrożeniem stosownego rozwiązania.  

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookie pozwalające nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kliknięcie przycisku „Akceptuję” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.