
Czy fotowoltaika i farmy fotowoltaiczne są bezpieczne dla zdrowia?
Postawienie farmy fotowoltaicznej wiąże się z dużym nakładem finansowym. To również inwestycja na lata. Szacuje się, że farma tego rodzaju będzie wydajna około 25 lat, podczas których będzie nie tylko produkować energię ze światła, ale też oddziaływać na środowisko. Czy jest to coś, co może nam realnie zagrażać?
Czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?
Farma fotowoltaiczna jest instalacją postawioną na specjalnie wydzielonym do tego celu terenie. Panele solarne wchodzące w skład kompleksu mają za zadanie pobierać energię słoneczną i za pomocą podłączonych do nich urządzeń przetwarzać ją na energię elektryczną. Minimalna wielkość farmy fotowoltaicznej zabiera około 2 ha terenu, który musi być wcześniej odpowiednio do tego celu przygotowany.
Dzięki temu, że Unia Europejska bardzo wspiera inicjatywy związane z elektrowniami słonecznymi, w Polsce powstaje ich coraz więcej. Aby jednak projekt farmy fotowoltaicznej mógł zostać wykonany, należy spełnić szereg warunków i przejść przez procedury trwające kilka lat. Wiele osób zastanawia się też nad zagrożeniami, jakie takie inwestycja może stwarzać dla środowiska, a więc i dla zdrowia człowieka.
Jakie zagrożenie stwarza farma fotowoltaiczna?
Z założenie farmy fotowoltaiczne powstają z dwóch powodów. Z jednej strony jest to ukłon w stronę środowiska naturalnego, a z drugiej szansa na duży zarobek inwestorów, którzy zdecydują się na podjęcie konkretnych w tym kierunku kroków. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest jak najbardziej na czasie i oczywiście oszczędza naszą planetę, jednakże warto się dowiedzieć, czy któryś z elementów farmy fotowoltaicznej przy okazji nie stanowi faktycznego zagrożenia dla swojego otoczenia.
Czy panele i inne elementy farmy są szkodliwe?
Panele są wykonywane z materiałów nieszkodliwych dla środowiska i w sposób zgodny z przepisami prawa i ochrony środowiska. Nie zmienia to faktu, że mogą być niebezpieczne dla człowieka lub zwierząt w momencie bezpośredniego z nimi kontaktu. Wynika to z dużego napięcia generowanego przez panele, jednakże trzeba wziąć pod uwagę, że dobrze zaprojektowana farma fotowoltaiczna jest zabezpieczona również i przed takimi sytuacjami. Szereg zabezpieczeń przed przeciążeniami i zwarciami jest w stanie uchronić człowieka przed urazem w wyniku przypadkowego zetknięcia się z panelem produkującym energię.
Czy instalacja fotowoltaiczna przyciąga pioruny?
Pokutuje mit, że farma lub jej elementy mogą przyciągać pioruny. Rzeczywistość jednak jest taka, że obiekt ten jest obarczony takim samym ryzykiem uderzenia pioruna, jak każdy inny. Nie ma powodu myśleć, że jest inaczej. Jednak warto pamiętać, że tak samo, jak budynki potrzebują instalacji odgromowej, tak samo farma fotowoltaiczna uniknie spalenia po uderzeniu pioruna jedynie w sytuacji, w której będzie wybudowana zgodnie z wszelkimi zasadami bezpieczeństwa, włączając w to dobrze zaprojektowaną instalację odgromową.
Czy farma fotowoltaiczna emituje substancje szkodliwe?
Nie. W sieci można znaleźć informacje o niebezpiecznym polu elektromagnetycznym, które może zrobić krzywdę przebywającym w jego zasięgu ludziom. Nie jest to jednak prawda. Pole rzeczywiście powstaje, jednak jest ono niewielkie i nie wpływa w żaden sposób na zdrowie człowieka. Praca modułów jest zgodna z przyjętymi normami bezpieczeństwa.
Jak widać, farmy fotowoltaiczne w żaden negatywny sposób nie oddziałują na środowisko naturalne. Ani poszczególne części instalacji, ani proces produkcji energii nie jest zagrożeniem dla człowieka. To ważna informacja, którą warto zapamiętać, aby wesprzeć się w decyzji o stworzeniu kolejnej, zdrowej dla świata i człowieka, elektrowni słonecznej.
Popularne wpisy

Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej?
W Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych generujących czystą energię ze słońca. Przez ostatnie lata dużo mówi się o zaletach fotowoltaiki jako odnawialnego i bezpiecznego źródła energii. Żadne rozwiązanie nie jest jednak zupełnie pozbawione wad, a w praktyce okazuje się, że w niektórych przypadkach farma może być postrzegana wyłącznie z negatywnej strony. W mediach systematycznie pojawiają się doniesienia o przedstawicielach lokalnej społeczności, którzy nie chcą, żeby w otoczeniu powstała elektrownia słoneczna. Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uniknąć problemów prawnych?

Na jakie dofinansowanie farm fotowoltaicznych możemy liczyć?
Postawienie farmy fotowoltaicznej wiąże się z bardzo dużym kosztem, szczególnie dla tych przyszłych właścicieli, którzy nie mają na ten cel odpowiedniej ilości pieniędzy. Patrząc na to jednak okiem inwestora, z całą pewnością można stwierdzić, że jest to działanie bardzo opłacalne i zdecydowanie warto postarać się o źródło finansowania, które umożliwi zrealizowanie inwestycji.

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?
Decyzja o zainwestowaniu w farmę fotowoltaiczną jest rozsądna z wielu powodów. Jeśli tylko można znaleźć na nią zarówno miejsce, jak i fundusze, może się okazać, że kryzys związany z inflacją przestanie być tak dotkliwym problemem. Samo założenie farmy wiąże się ze sporym wydatkiem jednorazowym, jednakże angażując się w to, szybko można sprawdzić, jak dużo można na tym zarobić.

Wady i zalety farm fotowoltaicznych
Rozważając postawienie farmy fotowoltaicznej, warto wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Ze względu na wysokość inwestycji, zdecydowanie nie powinno się podejmować szybkiej, pochopnej decyzji na podstawie impulsu. Oczywiście intuicja jest istotna, jednakże warto ją poprzeć rzetelnymi informacjami na temat farm fotowoltaicznych i ich faktycznej opłacalności.

Dlaczego warto zainwestować w farmę fotowoltaiczną?
Instalacje, jakimi są farmy fotowoltaiczne, jawią się jako wysoce obiecujące. To w nich upatruje się przyszłości przemysłu energetycznego. Inwestuje w nie coraz więcej podmiotów, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Czy takie przedsięwzięcia są opłacalne? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.

Ile zarobimy na farmie fotowoltaicznej?
Podczas szacowania zysków z instalacji fotowoltaicznej kluczowe znaczenie ma to, czy wyliczamy je perspektywy dewelopera czy inwestora. Obie opcje mogą okazać się korzystne, o ile całe przedsięwzięcie zostanie dobrze przemyślanie i zaplanowane.