
Co warto wiedzieć o farmie fotowoltaicznej?
Wybudowanie własnej farmy fotowoltaicznej to świetny sposób na dobry zarobek. W dzisiejszych czasach rynek prądu jest dosyć nieprzewidywalny, dlatego inwestowanie w takie rozwiązania jest bardzo przyszłościowe. Ze względu na dużą opłacalność projektu warto wiedzieć, że duża inwestycja finansowa, która jest potrzebna na starcie, zwróci się w ciągu dosłownie kilku lat.
Skąd wziąć pieniądze?
Trudno byłoby znaleźć firmę, która mogłaby sfinansować takie pomysł z dostępnych od ręki środków. Często należy zdecydować się w tym celu na kredyt. Na szczęście są również dotacje, które w wielu przypadkach pokrywają naprawdę sporą część wydatków na ten cel.
Jak duża działka pod 1 MW?
W podstawowych wymaganiach dla farm fotowoltaicznych zaznaczone jest, że działka pod 1 MW nie może być mniejsza niż 2 ha, przy czym jej minimalna szerokość musi wynosić 50 m. Jeśli inwestor posiada większą powierzchnię, warto, aby rozważył większą farmę, co w rezultacie da mu naprawdę dobry zysk.
Popularne wpisy

Spadają ceny paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika staje się coraz bardziej dostępna ze względu na spadek cen komponentów. W Polsce systemy generujące energię z promieni słonecznych dominują w strukturze OZE. Systematycznie powstają nie tylko domowe instalacje, ale również wielkopowierzchniowe farmy dostarczające energię nawet do kilkuset tysięcy obiektów. Pandemia i wysoka inflacja wpłynęły na wzrost cen komponentów. Pojawia się jednak coraz więcej sygnałów wskazujących spadek kosztów związanych z budową instalacji. Z danych niemieckich ekspertów wynika, że średnie spotowe ceny paneli krystalicznych spadły o nawet 7 proc.

Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę? Podstawowe informacje
Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że coraz więcej osób i podmiotów rozważa wdrożenie instalacji do zasilania konkretnego obiektu. Jednym z największych ograniczeń są koszty. Budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga dużych nakładów środków w początkowej fazie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wspierających - programy rządowe, dotacje czy leasing. Popularność zyskują również kredyty.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?
Wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii w Polsce prowadzi również do rozwoju usług dodatkowych. Decydując się na instalację o dowolnej wielkości warto uwzględnić również ubezpieczenie. Towarzystwa oferują różne możliwości obejmujące ryzyka wpływające na żywotność oraz wydajność systemu.

Czym jest prosument zbiorowy?
W kwietniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, a wraz z nią wprowadzono pojęcie prosumenta zbiorowego. Główna korzyść z wdrożonego rozwiązania dotyczy oszczędności na rachunkach za prąd, ale również większej stabilności i niezależności energetycznej. Przepisy zakładają, że instalacja może znaleźć się na dachu albo w bezpośrednim sąsiedztwie - należy jednak zadbać o przyłączenie budynku do sieci.