
Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?
Wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii w Polsce prowadzi również do rozwoju usług dodatkowych. Decydując się na instalację o dowolnej wielkości warto uwzględnić również ubezpieczenie. Towarzystwa oferują różne możliwości obejmujące ryzyka wpływające na żywotność oraz wydajność systemu.
Dlaczego warto ubezpieczyć fotowoltaikę?
Fotowoltaika to inwestycja, która przez kilkadziesiąt lat może generować znaczące oszczędności na rachunkach za prąd oraz przyczyniać się do ochrony środowiska poprzez produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Ubezpieczenie pozwoli zabezpieczyć system przed różnymi ryzykami takimi jak uszkodzenia mechaniczne, działania atmosferyczne (wichury, grad), kradzież czy akt wandalizmu. Ubezpieczenie pomoże pokryć koszty naprawy lub wymiany uszkodzonych paneli, lub innych elementów systemu.
Warto jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego ubezpieczenia wymaga analizy i dokładnego zapoznania się z warunkami polisy. Różni ubezpieczyciele oferują odmienne rodzaje ochrony i warunki ubezpieczenia. Zawsze warto porównać oferty i skonsultować się z ekspertami i wybrać ubezpieczenie najlepiej dopasowane do swoich potrzeb oraz warunków lokalnych.
Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu fotowoltaiki?
Oferty towarzystw różnią się przede wszystkim ze względu na rodzaj instalacji.
W przypadku paneli fotowoltaicznych zamontowanych na budynku mieszkalnym zazwyczaj występuje powiązanie z ubezpieczeniem murów albo stałych elementów. Towarzystwo podnosi o odpowiednią sumę ubezpieczenie domu. Natomiast jeżeli panele znajdują się na gruncie należy zwiększyć wartość elementów działki albo ubezpieczyć panele jako budowlę. Niektóre towarzystwa mają w ofercie specjalne rozszerzenia dotyczące zielonej energii.
Planując ubezpieczenie warto sprawdzić oferty minimum kilku największych towarzystw w Polsce. Oferty ubezpieczenia fotowoltaiki różnią się, a szczegółowa analiza pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie w danej sytuacji. Warto poświęcić czas na dokładne zrozumienie swoich potrzeb i opcji ubezpieczeniowych dostępnych na rynku, żeby wybrać najlepiej dopasowaną polisę.
Ubezpieczenie fotowoltaiki - zakres
Jeżeli instalacja fotowoltaiczna znajduje się na dachu zazwyczaj zakres ubezpieczenia jest tożsamy z ubezpieczeniem murów chronionych od wszystkich albo nazwanych ryzyk. Decyzja zależy od właściciela. Warto zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, które różnią się w zależności od konkretnego towarzystwa. Zazwyczaj znaleźć w nich można takie ryzyka jak grad, huragan, napór śniegu, powódź, pożar czy zalanie. Duże znaczenie może mieć również zapewnienie ochrony przed niepożądanym działaniem osób trzecich - kradzieżą, wandalizmem czy dewastacją.
Kiedy szkoda nie zostanie wypłacona?
W niektórych przypadkach ubezpieczenie na fotowoltaikę nie będzie obowiązywać. Ponownie, wszystko zależy od indywidualnych regulacji w towarzystwie. Przed zakupem należy upewnić się, jakie zapisy znajdują się w OWU.
Kiedy szkoda nie zostanie wypłacona? Najczęściej towarzystwa wskazują na następujące sytuacje:
-
umyślne spowodowanie szkody,
-
spowodowanie szkody przez nieprawidłowe użytkowanie,
-
szkody związane z naturalnym zużyciem materiałów,
-
szkody, za które odpowiedzialność ponosi producent lub instalator paneli fotowoltaicznych,
-
szkody powstałe przed okresem obowiązywania ubezpieczenia.
Szczegółowa analiza dokumentów i porównanie ofert pozwoli na wybór najlepszego ubezpieczenia dopasowanego do konkretnej instalacji oraz warunków.
Popularne wpisy

Spadają ceny paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika staje się coraz bardziej dostępna ze względu na spadek cen komponentów. W Polsce systemy generujące energię z promieni słonecznych dominują w strukturze OZE. Systematycznie powstają nie tylko domowe instalacje, ale również wielkopowierzchniowe farmy dostarczające energię nawet do kilkuset tysięcy obiektów. Pandemia i wysoka inflacja wpłynęły na wzrost cen komponentów. Pojawia się jednak coraz więcej sygnałów wskazujących spadek kosztów związanych z budową instalacji. Z danych niemieckich ekspertów wynika, że średnie spotowe ceny paneli krystalicznych spadły o nawet 7 proc.

Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę? Podstawowe informacje
Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że coraz więcej osób i podmiotów rozważa wdrożenie instalacji do zasilania konkretnego obiektu. Jednym z największych ograniczeń są koszty. Budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga dużych nakładów środków w początkowej fazie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wspierających - programy rządowe, dotacje czy leasing. Popularność zyskują również kredyty.

Czym jest prosument zbiorowy?
W kwietniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, a wraz z nią wprowadzono pojęcie prosumenta zbiorowego. Główna korzyść z wdrożonego rozwiązania dotyczy oszczędności na rachunkach za prąd, ale również większej stabilności i niezależności energetycznej. Przepisy zakładają, że instalacja może znaleźć się na dachu albo w bezpośrednim sąsiedztwie - należy jednak zadbać o przyłączenie budynku do sieci.

Czym jest cable pooling?
Systematycznie pojawiają się kolejne doniesienia dotyczące licznych odmów przyłączenia do sieci nowych projektów. Problemy z wydolnością infrastruktury stanowią jedną z największych barier rozwoju OZE w Polsce. Krajowe sieci wymagają m.in. modernizacji oraz rozbudowy. Szybszym rozwiązaniem problemu okazuje się cable pooling.