Farmy.pl Newsroom Co dalej z OZE? Perspektywy sektora energetycznego 2024
Co dalej z OZE? Perspektywy sektora energetycznego 2024

Co dalej z OZE? Perspektywy sektora energetycznego 2024

Chociaż transformacja energetyczna w Polsce i na świecie nie zwalnia tempa, najbliższe miesiące zapowiadają się bez większych zmian w podejmowanych działaniach. W rozwoju zielonej energii dominującą rolę odegra fotowoltaika. 

Prognozy OZE w Polsce -  ile energii z odnawialnych źródeł?  

Obecny rząd zapowiada, że do 2030 roku moc elektrowni fotowoltaicznych wzrośnie do 37 GW. Prognozy wskazują na wolniejszy przyrost niż w latach ubiegłych. Produkcja energii ze słońca ma wynieść blisko 40 TWh.  

Równocześnie energia produkowana z wiatraków lądowych sięgnie 54 TWh w 2030 roku, a moc lądowych farm wiatrowych - 22 GW. Morskie farmy wiatrowe mają produkować 23 TWh energii na koniec trwającej dekady.  

Do 2030 roku wzrośnie również produkcja energii z biogazowni do 12 TWh. Warto jednak podkreślić, że w umowie koalicyjnej pojawiły się kwestie związane z ograniczeniem wykorzystania biomasy leśnej.  

W 2024 roku prognozowane są kolejne rekordy na rynku OZE w Polsce. Rozwoju branży nie ograniczą znacząco nawet przeszkody w postaci wyższych cen surowców i kosztów inwestycji czy kwestie związane z wydawaniem pozwoleń.  

Bariery rozwoju OZE  

Eksperci zwracają uwagę na konieczność modernizacji sieci i zwiększenia możliwości przyłączeń kolejnych instalacji. W ciągu ostatnich kilku lat odmówiono przyłączenia instalacji o łącznej mocy 65,6 GW. Problemy z wydolnością sieci przesyłowych to duża bariera wzrostu w branży OZE. 

Ograniczenia techniczne związane z przeciążeniami linii oraz koniecznością ich modernizacji mogą uniemożliwić realizację głównego celu związanego z zieloną energią. Zwiększenie udziału OZE do 68 proc. w miksie energetycznym wymaga podjęcia zdecydowanych kroków. Oprócz zaangażowania w modernizację sieci i kolejne inwestycje w branży elektroenergetycznej niezbędny jest również rozwój OZE w transporcie czy ciepłownictwie. Rządzący deklarują wzrost do 40 proc. w obszarze ciepła z zielonej energii.  

Nowy system rozliczeń dla prosumentów? 

Kolejna zmiana zapowiedziana przez kolację ma dotyczyć systemu rozliczeń prosumentów. Rządzący chcą wprowadzić minimalną cenę odkupu obejmującą nadwyżki energii wygenerowane przez prosumentów zapewniając okres zwrotu w domowe instalacje wynoszący siedem lat. 

Wciąż nie wiadomo, czy w 2024 roku wystartują nowe edycje popularnych programów z dotacjami. Koalicja zapowiada jednak, że wsparcie finansowe nie zniknie, chociaż może pojawić się w nieco innej postaci.  

W nowym roku rządzący planują również większe zaangażowanie w rozwój klastrów energii i spółdzielni energetycznych. Wprowadzenie atrakcyjnych rozwiązań obejmujących rozliczenia i współpracę z operatorami przełoży się na lokalny wzrost. 

Ceny energii w 2024 roku 

W grudniu ubiegłego roku posłowie przyjęli ustawę zamrażającą ceny energii na bieżącym poziomie na pierwszą połowę 2024 roku. 

Cena energii elektrycznej wynosi 412 zł/MWh do zużycia w pierwszej połowie br. przy maksymalnie 1,5 MWh energii dla gospodarstw domowych, 1,8 MWh dla gospodarstw z osobami posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności oraz 2 MWh dla gospodarstw rolnych albo rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny. Jeżeli próg zostanie przekroczony cena za energię kształtuje się na poziomie 693 zł/MWh. 

OZE na świecie - prognozy  

Prognozy zakładają, że moc z nowych instalacji OZE w skali globalnej wyniesie ponad 460 GW jak prognozuje International Energy Agency (IEA). Blisko 55% nowych instalacji OZE w 2024 roku powstanie w Chinach.  

Z kolei Energy Information Administration zwraca uwagę, że w 2024 roku po raz pierwszy wyprodukuje się więcej energii słonecznej i wiatrowej niż węglowej.  

Wśród OZE dominować będzie energia pozyskiwana ze słońca. Według prognoz liczba nowych instalacji na świecie wzrośnie o 7% w porównaniu do ubiegłego roku. Nieco wolniej rosnąć będzie energia pozyskiwana z wiatru.  

W 2024 roku pojawią się pierwsze ogniwa fotowoltaiczne i wafle krzemowe wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo w połowie roku ponownie na amerykańskim rynku dostępne będą azjatyckie produkty. Eksperci zwracają uwagę, że moce wytwórcze modułów fotowoltaicznych w 2024 roku wzrosną nawet trzykrotnie. USA poprawi również pozycję na rynku LNG. W nowym roku uruchomione zostaną dwa nowe projekty, które pozwolą ponownie zwiększyć zdolność produkcyjną kraju.  

 

 

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookie pozwalające nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kliknięcie przycisku „Akceptuję” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.