7 najważniejszych zmian w ramach nowelizacji ustawy o OZE
Wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zmiany dotyczą wdrożenia unijnej dyrektywy RED II. Polska powinna wprowadzić nowe przepisy maksymalnie do połowy 2021 roku, ale procedurę udało się zakończyć dopiero w drugiej połowie br. Tymczasem na szczeblu UE trwają prace nad kolejną wersją dyrektywy. RED III stanowić będzie odpowiedź na zmiany oraz nowe wyzwania dotyczące OZE.
1.Wprowadzenie prosumenta lokatorskiego
Przepisy wprowadziły definicję prosumenta lokatorskiego. Utworzono możliwość rozliczania się przez wytwórców energii dla części wspólnej budynku wielorodzinnego. Z rozwiązania mogą korzystać spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty. Pozwoli to obniżyć koszty utrzymania obiektu. To czwarty rodzaj prosumenta - dotychczas obowiązywał prosument indywidualny, zbiorowy i wirtualny.
2. Nowe możliwości dla klastrów energii
Nowelizacja objęła również klastry energii, które będą mogły obejmować maksymalnie jeden powiat, pięć sąsiadujących ze sobą gmin oraz działać na obszarze jednego operatora sieci dystrybucyjnej.
Pojawia się możliwość skorzystania ze zwolnienia z opłat wskazanych w ustawie, a także preferencyjnego sposobu rozliczeń. W przepisach znalazły się wymagania obejmujące stopień pokrycia w ciągu roku łącznych potrzeb członków klastra energii dotyczących energii elektrycznej, a także sumarycznej mocy zainstalowanej elektrycznej oraz mocy magazynów energii. W ramach klastra moc magazynów energii ma wynosić minimum 2 proc. łącznej mocy instalacji wytwórczych w danym klastrze. Wymagania określają także, że minimum 30 proc., a od 2027 roku 50 proc. energii wytwarzanej w klastrze energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Maksymalna moc energii zainstalowanej w klastrze może wynosić do 150 MW i ma pozwolić na pokrycie minimum 40 proc. rocznego zapotrzebowania odbiorców klastra.
URE ma prowadzić rejestr zrzeszający wszystkie klastry.
3. Rozwój cable pooling
Ważna zmiana dotyczy współdzielenia infrastruktury przyłączeniowej - cable pooling, która pozwoli zwiększyć moc wytwórczą tym samym wspierając podmioty generujące energię, które nie otrzymały pozytywnej decyzji przyłączeniowej. Nowe regulacje wspierają działanie w ramach cable pooling ułatwiając realizację instalacji w różnych technologiach w ramach jednego przyłącza. Konieczne będzie wprowadzenie zabezpieczenia przed przekroczeniem dopuszczalnej mocy
4. Doprecyzowanie przepisów w ciepłownictwie
Zaktualizowano regulacje dotyczące ciepłownictwa i chłodnictwa - precyzyjniej określono przepisy związane z pierwszeństwem zakupu ciepła ze źródeł odnawialnych, a także instalacji termicznego przekształcania odpadów oraz tzw. ciepła odpadowego. Dostawcy czystego ciepła zyskują możliwość na czerpanie dochodów ze sprzedaży gwarancji.
Ważny punkt to również utworzenie Krajowego Punktu Kontaktowego OZE czyli platformy internetowej służącej do pozyskiwania informacji niezbędnych do przygotowania projektów OZE.
5. Nowa definicja hybrydy
W nowelizacji wprowadzono również nową definicję instalacji hybrydowej OZE. Uwzględniono magazyny energii, a dokładniej możliwość pobierania energii z sieci do magazynu energii stanowiącego część instalacji standardowej albo hybrydowej - niezbędny jest jednak układ pomiarowo-rozliczeniowy.
6. Doprecyzowanie PPA
Pojawiły się również przepisy, które dokładnie regulują proces zawierania umów sprzedaży energii, znanych jako Power Purchase Agreements (PPA). Nowe regulacje narzucają na producenta energii z OZE, który sprzedaje ją na mocy umowy PPA, obowiązek dostarczenia informacji dotyczących kluczowych warunków umowy do Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
Nowe prawo określa także zasady bezpośredniej sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej z OZE do końcowego odbiorcy. Nowelizacja zawiera również mechanizm umacniający operacyjnie źródła energii odnawialnej, które wychodzą poza okres 15-letniego wsparcia przyznawanego w ramach systemu zielonych certyfikatów.
7.Brak pozwolenia na budowę
Nowelizacja znosi obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę dla mniejszych instalacji fotowoltaicznych. Dotychczas ten przywilej był ograniczony wyłącznie do mikroinstalacji, czyli systemów o mocy do 50 kW. Po wprowadzeniu zmian nie będzie już konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę dla instalacji fotowoltaicznych o mocy do 150 kW.
Zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę obejmuje również pompy ciepła oraz wolnostojące kolektory słoneczne. Zgodnie z nowymi przepisami, procedury związane z wydawaniem pozwoleń na budowę dla tego rodzaju instalacji, które zostały rozpoczęte, ale nie zakończone przed datą wejścia w życie ustawy, zostaną umorzone.
Popularne wpisy
Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej?
W Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych generujących czystą energię ze słońca. Przez ostatnie lata dużo mówi się o zaletach fotowoltaiki jako odnawialnego i bezpiecznego źródła energii. Żadne rozwiązanie nie jest jednak zupełnie pozbawione wad, a w praktyce okazuje się, że w niektórych przypadkach farma może być postrzegana wyłącznie z negatywnej strony. W mediach systematycznie pojawiają się doniesienia o przedstawicielach lokalnej społeczności, którzy nie chcą, żeby w otoczeniu powstała elektrownia słoneczna. Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uniknąć problemów prawnych?
Na jakie dofinansowanie farm fotowoltaicznych możemy liczyć?
Postawienie farmy fotowoltaicznej wiąże się z bardzo dużym kosztem, szczególnie dla tych przyszłych właścicieli, którzy nie mają na ten cel odpowiedniej ilości pieniędzy. Patrząc na to jednak okiem inwestora, z całą pewnością można stwierdzić, że jest to działanie bardzo opłacalne i zdecydowanie warto postarać się o źródło finansowania, które umożliwi zrealizowanie inwestycji.
Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?
Decyzja o zainwestowaniu w farmę fotowoltaiczną jest rozsądna z wielu powodów. Jeśli tylko można znaleźć na nią zarówno miejsce, jak i fundusze, może się okazać, że kryzys związany z inflacją przestanie być tak dotkliwym problemem. Samo założenie farmy wiąże się ze sporym wydatkiem jednorazowym, jednakże angażując się w to, szybko można sprawdzić, jak dużo można na tym zarobić.
Jak sprzedawać energię wyprodukowaną przez farmę fotowoltaiczną?
Możliwości sprzedaży wyprodukowanej energii zależą m.in. od wielkości obiektu. Według przepisów istnieje kilka rodzajów instalacji fotowoltaicznych. W przypadku mikro i małych instalacji prosumenci korzystają głównie z systemu net-billing rozliczając nadwyżki. Największe obiekty, czyli elektrownie słoneczne, to podmioty o mocy większej niż 1 MW. W przypadku farm fotowoltaicznych istnieją dwie podstawowe metody sprzedaży wyprodukowanej energii.
Wady i zalety farm fotowoltaicznych
Rozważając postawienie farmy fotowoltaicznej, warto wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Ze względu na wysokość inwestycji, zdecydowanie nie powinno się podejmować szybkiej, pochopnej decyzji na podstawie impulsu. Oczywiście intuicja jest istotna, jednakże warto ją poprzeć rzetelnymi informacjami na temat farm fotowoltaicznych i ich faktycznej opłacalności.
Czy farmy fotowoltaiczne są szkodliwe?
Przeciwnicy farm fotowoltaicznych są zdania, że instalacje niszczą ekosystemy, ale również wpływają negatywnie na zdrowie człowieka. Popularne mity krążące wśród osób niechętnie nastawionych do elektrowni słonecznych dotyczą szkodliwość dla środowiska i osób mieszkających w sąsiedztwie. Czy rzeczywiście istnieją powody do obaw?